Finance

Dovolená a cestovní pojištění, uvažujete zda si jej zřídit?

V první řadě by jsme si měli uvědomit, že cestovní pojištění slouží k pokrytí léčebných výloh v zahraničí. Na náhodu se nedá spoléhat a než riskovat, že se nám v případě úrazu či jiné zdravotní komplikace dovolená pěkně prodraží, je lepší, aby cestovní pojištění bylo nedílnou součástí naší cesty. Češi mají cestování v oblibě. Od roku 2016 zájem o cestování enormně stoupá, s tím taky roste počet škod v zahraničí. Cca 17% Čechů vyráží do zahraničí bez cestovního pojištění. Spoléhají totiž na Evropský průkaz zdravotního pojištění, pojištění na platebních kartách nebo jej považují za zcela zbytečné.

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Kartička zdravotního pojištění platí v rámci EU, Lichtenštejnska, Islandu, Norska a Švýcarska. Využijete ji ale jen ve veřejných zařízeních se zdravotní službou a pouze v rozsahu jako místní pojištěnci. Proto si i tak v některých případech budete muset připlatit. V případě využití soukromého zdravotního zařízení budete muset zaplatit ošetření celé ze svého. V případě převozu do ČR budete muset opět platit z vlastní kapsy.

Pojištění v rámci platebních karet

Účelem platební karty je v první řadě placení. Zjistěte si, zda-li vaše platební karta vůbec pojištění obsahuje, za jakých podmínek a v jakém limitu. Limity často bývají nízké a mohou mít spoustu výluk jako např. neplnění úrazu při rizikových sportech, pojištění pouze trvalých následků a smrti nebo poměrně vysoká spoluúčast apod. Proto je nutné si přečíst pojistné podmínky.

Doporučení

Při výběru cestovního pojištění si dobře rozmyslete, co budete v zahraničí dělat (rizikové sporty atd.). Pojišťovny se většinou snaží k cestovnímu pojištění prodat další připojištění jako např. pojištění storna cesty, zavazadel atd. Vždy si dobře přečtěte pojistné podmínky, za jakých pojišťovna uhradí škody. A na jakou částku se pojistit? Záleží na konkrétním případě, ale cesta do Evropy by měla mít limit aspoň 3 miliony korun, cesta do světa i 100 milionů korun. Nejlépe se poraďte se svým poradcem, který vám najde nejlepší řešení přímo pro vás tzv. šité na míru. Je lepší zaplatit o pár korun navíc a mít jistotu, než šetřit každou korunu a riskovat, že zaplatíte někdy i desetitisíce až statisíce navíc.

5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..