Jak vybrat nejlepší herní monitor v 2020

Některé monitory se hodí do kanceláře, jiné pro profesionální fotografy a grafiky, velmi specifické nároky musí splňovat herní monitory pro hráče. Na co se zaměřit při jejich výběru a jak vybrat herní monitor? 

Herní monitory by měly disponovat vysokou obnovovací frekvencí a nízkým input lagem. Pro zachování ostrého obrazu při rychlých scénách potřebujete co nejnižší hodnotu odezvy. To umožňují TN panely s příznivou cenou, ale nedosahují až tak věrného podání barev a širokých pozorovacích úhlů jako IPS displeje nebo VA displeje. Vždy však záleží na kombinaci jednotlivých parametrů. Podívejte se, jak vybírat nejlepší herní monitor k PC.

Úhlopříčka 

Základní herní monitory jsou vybaveny standardem Full HD, což je 1920 x 1080 pixelů. Nejmenší monitory mají úhlopříčku 22 palců, vhodné jsou 24 palců a větší. 

U větších displejů už potřebujete vyšší rozlišení, tedy 2K nebo QHD, což je 2560 x 1440 pixelů, vhodné pro monitory do 27 palců. Lepší variantou je herní monitor 4K, což je 3840 x 2160 pixelů, vhodný pro monitory do 27 palců a výše. Připlatíte si za mnohem jemnější obraz. Monitor bude náročnější na výkon a budete muset investovat do hi-endové sestavy. 

Pokud je pro vás hraní PC her opravdu klíčovým koníčkem a chcete si dopřát jedinečný požitek, sáhněte po monitoru s úhlopříčkou například 30 a více palců. 

Poměr stran

Poměr stran je údaj určující to, v jakém poměru je obvod monitoru rozdělen mezi šířku a výšku. Nejčastější jsou tyto alternativy:

  • 4:3
  • 16:10
  • 16:9
  • 21:9

Pro hraní PC her doporučujeme variantu 16:9 a 21:9, kde šířka dominuje nad výškou. Široký obraz vás vtáhne do děje. Pro úplné nadšence jsou určené monitory s rozměrem úhlopříčky 30“ a více, s poměrem stran 21:9. Pokud chcete být maximálně vtaženi do děje, kupte si široký a prohnutý monitor, kdy vás obraz zcela obklopí.

Rozlišení

Rozlišení je údaj, který nám udává, v jaké nejvyšší kvalitě je monitor schopen zobrazit detaily obrazu. Vyšší rozlišení dává ostřejší obraz, přesnější a menší detaily. Čím vyšší hodnota rozlišení, tím lepší obraz, ale i vyšší cena a nutnost výkonnější grafické karty. Pro herní monitor s poměrem 16:9 a úhlopříčkou do 29“ zvolte FUL HD rozlišení 1920×1080 pixelů. Pro herní monitor s širokým obrazem a poměrem stran 21:9 zvolte rozlišení 4K 3840×2160 pixelů a věřte, že budete nadšeni požitkem ze hry. 

Herní monitory

Moderní LCD monitory mají stanoveno nativní rozlišení. Pokud použijete nižší rozlišení, obraz bude rozmazaný a zážitek ze hry mizivý. Myslete na ideální rozlišení už při výběru gamingového panelu s ohledem na výkon sestavy. Je třeba se také zmínit o extrémně širokoúhlých obrazovkách, třeba s poměrem stran 32:9. V tomto případě to vypadá, jako byste vedle sebe dali dva herní monitory. Při úhlopříčce 49 palců si dopřejete rozlišení 3840 x 1080 pixelů nebo 5120 x 1440 pixelů. 

Retina monitor

Aby mohl displej nést označení Retina, musí být hustota pixelu tak vysoká, aby lidské oko nebylo schopno rozpoznat jednotlivé pixely. K tomu je třeba kombinace několika parametrů. Rozlišení a velikost úhlopříčky dohromady tvoří hustotu pixelů, tedy PPI – bodů na palec a důležitá je i vzdálenost očí od displeje

Příklady, kdy lze označit monitor označit pojmem Retina

  • 15 notebook s rozlišením 1920×1080 při vzdálenosti od displeje asi 58 cm a více
  • 24 monitor ve Full HD rozlišení 1920×1200 při vzdálenosti 1 m a hustota pixelů je 94,34 ppi
  • 24 monitor s rozlišením 2560×1440 při vzdálenosti 71 cm a hustota pixelů je 122,38 ppi
  • 24 monitor s rozlišením 4K 3840×2160 při vzdálenosti 48 cm a hustota pixelů je 183,58 ppi

Typ obrazovky

Herní panely se od těch multimediálních a grafických nejvíce liší právě typem obrazovky. Obrazovky s technologií TN poskytují hráčům velmi rychlou dobu odezvy, což je pro hry klíčové. Zaujmou i příznivou cenou. Horší barevné podání, kontrast a pozorovací úhly, jenž zaznamenáte jen při pohledu na panel seshora nebo zespoda, nebudou tolik vadit, protože při hraní sedíte přímo před monitorem. 

Herní monitory standardu IPS uvedené neduhy nemají a mají mnohem věrnější barevné podání. Mají však horší dobu odezvy než TN panely. U novějších modelů se už odezva rovná monitorům s technologií TN. Kvalitní panely tohoto typu mají velmi nízkou dobu odezvy. Musíte však vsadit na herní monitor od 20 000 korun a výš. Kvalitní obraz s rychlou odezvou vyžaduje i lepší grafickou kartu.

Zlatou střední cestou jsou herní monitory se standardem VA, které mají velmi dobré podání černé barvy i dalších barev. Nedostatky zaznamenané u IPS panelů u nich nenajdete. Pro rychlé FPS akce jsou stále vhodnější TN panely s lepší dobou odezvy než má technologie VA, hlavně ty cenově dostupnější. Technologie PVA/MVA představuje mírný kompromis mezi kvalitou obrazu a cenou.

Technologie QLED herních monitorů od společnosti Samsung umí reprodukovat 100 % barevného objemu a zobrazit všechny barvy při jakékoliv úrovni jasu. Nejjemnější rozdíly zaznamenáte okem při nejvyšším stupni jasu mezi 1500 a 2000 cd/m2. Barevné podání je syté a věrné u černé i ostatních barev. Rychlostí se herní monitory QLED vyrovnají VA a některým TN panelům.

Matný nebo lesklý displej

Lesklý displej odráží okolí, což zaznamenáte zejména při tmavých scénách. Při pozorování večer vás ale naopak odmění mnohem intenzivnějšími živými barvami, vyšším kontrastem a tmavší černou barvou. Užijete ho v tmavých místnostech a při hraní ve večerních a nočních hodinách. 

Matný displej nemá tak velký kontrast a jasné barvy. Neodráží světlo a hodí se do prosvětleného pokoje, kde se vám od obrazovky nebudou odrážet záblesky světla. Výběr matného či lesklého displeje přizpůsobte tomu, v jak osvětleném prostředí bude monitor umístěn.

Rychlost a doba odezvy  

Doba odezvy se měří v milisekundách. Při příliš vysokém FPS se v rychlých akčních scénách obraz rozmazává. Doba odezvy však určuje pouze schopnost jednotlivých pixelů změnit jednu barvu na druhou. Hodnota 1 ms udává jen schopnost vykreslení gray to gray známé pod zkratka GTG, což je schopnost monitoru změnit daný pixel v odstínu šedé na jiný. 

Reálná doba odezvy bývá vyšší a serióznější výrobci ji uvádí navíc. Pro hraní akčních her stačí barevná doba odezvy nižší než 5 ms. O rychlosti vypovídá také input lag neboli response time, což ale výrobci často neuvádí. Parametr určuje potřebnou dobu pro cestu elektrického signálu na zpracování obrazu. Čím vyšší input lag, tím hůře. 

U hráčů rychlých FPS akcí rozdíl pár milisekund často rozhoduje o tom, zda vyhrají. Nejrychleji monitor překreslí šedou barvu za 1 milisekundu. Tuto hodnotu pak výrobci uvedou do parametrů. Podívejte se proto na recenze a video recenze uživatelů, ať kvalitu vidíte na vlastní oči.

Obnovovací frekvence

Pro celkovou rychlost je důležitá i obnovovací frekvence, která udává, kolik snímků dokáže monitor zobrazit za sekundu. Herní monitor by měl být navíc schopen adaptivní synchronizace s grafickou kartou, aby nedocházelo k trhání a zasekávání obrazu. 

Základní modely nabízí 60 až 75 Hz, minimum je 70 Hz, kvalitnější herní monitor 120 Hz nebo herní monitor 144 Hz. U nižší obnovovací frekvence se více namáhají oči. Pro náročné hráče doporučujeme herní monitor 165 Hz nebo herní monitor 240 Hz. Svůj monitor si však musíte správně nastavit. Přednastavené obrazové režimy se hodí vždy pro jiný typ hry. Pak si zajistíte skvělý a plynulý tok obrazu.

Pokročilé technologie 

Pokročilé herní monitory disponují výkonnějšími procesory, které umí pracovat s moderními technologiemi a ovlivní i výslednou kvalitou obrazu. Známé trhání obrazu v některých hrách způsobuje pevně daný frame ratem monitoru, protože hry nemají fixní frekvenci. 

Například společnost NVIDIA nabízí technologii G-Sync nahrazující Adaptive Sync a V-Sync. Můžete si tak užít plynulou souhru monitoru a grafické karty. Funkce určuje frekvenci monitoru podle grafické karty a obraz je plynulý. Potřebujete kompatibilní grafickou kartu od NVIDIA a kvalitní herní monitory, které dokážete sehnat i do 3000 korun.  Pro dosažení plynulého obrazu ve vyšším rozlišení potřebujete i výkonnější grafiku.

Základní G-Sync Compatible monitory nepoužívají procesory od NVIDIA, ale jsou prověřeny výrobcem. Poskytnou variabilní obnovovací frekvenci VRR bez trhání obrazu a plynulé zobrazení. 

Sázkou na jistotu jsou panely G-Sync, které staví na čipech NVIDIA. Hráčům nabídnou plný rozsah variabilní obnovovací frekvence VRR a variabilní zrychlení overdrive. Eliminují vizuální artefakty, zajišťují čistý obraz a super zážitek z hraní.

Verze G-Sync Ultimate je určena pro profesionální hráče s HDR obrazem bez trhání. Pokročilé funkce zvládnou jas až 1000 cd/m2, reprodukují realistický obraz a rozsah barev je vyšší než u tradičních monitorů. Neuvěřitelně nízká odezva je tak jen dalším bonusem této technologie. 

Jas

Herní monitor se slabým jasem má tmavší obraz a způsobuje degradaci barevného podání. Hodnoty jasu se udávají v kandelách na metr čtvereční cd/m2. Základní herní monitory mají jas od 200 cd/m2 výše, pokročilejší 300 cd/m2 a nejlepší 400 až 600 cd/m2.

Kontrast

Kontrast udává, jak jednotlivé panely zvládnou rozdíly mezi černou a bílou barvou. Na kvalitních herních monitorech s vysokým kontrastem černá není do šeda. Výrobci udávají hodnoty kontrastu statického a dynamického. Sledujte statický. Dynamické hodnoty jsou vyšší a udávají i to, jak umí monitor pracovat se zesvětlováním a stmavováním obrazu. Současně ale změní barevné podání a ztrácí věrnost. 

Standardem je statický kontrast 1000:1, kvalitní herní monitory mají i 3000:1 až 5000:1. Dynamický kontrast může dosahovat i hodnot 1 000 000:1. Monitory nabízející HDR obraz umí pracovat s vysokým kontrastem a maximálním jasem a zobrazí i graficky náročné scény.

Zaměřte se na připojení

Důležitá je i konektorová výbava. Standardy D-Sub a DVI-D se pro hraní her nehodí. Moderní herní monitory mají HDMI nebo raději DisplayPort, který podporuje vyšší obnovovací frekvence než HDMI. Mezi dominantní značky na trhu s monitory patří Samsung, DELL, BenQ, ASUS, LG, MSI a ASUS. 

Cena vs kvalita

Herní monitory můžete pořídit ve střední až nadprůměrné třídě herních monitorů již od 5000 do 10000 Kč. Nejčastěji jde o herní monitory s rozlišením FULL HD a úhlopříčkou 25“ až 27“ s poměrem stran 16:9, obnovovací frekvencí 70 až 75 Hz a s technologií TN

U herních monitorů nad 10 000 Kč najdete širokoúhlé monitory s úhlopříčkou přes 30“ a poměrem stran 21:9. Běžné už je rozlišení 4K, ale i 8K, s obnovovací frekvencí minimálně 144 Hz a technologií IPS. Pokud nemáte počítač sestavený z těch nejmodernějších komponentů, rozdíl v kvalitě zaznamenáte jen stěží.

Nejlepší monitor do 2 000 Kč

21.5″ Acer EK220QAbi

21.5" Acer EK220QAbi
21.5″ Acer EK220QAbi

Pokud si momentálně nemůžete dovolit více investovat a vybíráte levný herní monitor, vyzkoušejte herní monitor Full HD typ 21.5″ Acer EK220QAbi , který seženete do 2 000 Kč. Uhlopříčka 21,5″VA panel, rozlišení 1920 × 1080, odezva 5 ms, kontrast 3 000:1, jas 250 cd/m2, poměr stran 16:9, obnovovací frekvence 75 Hz. Rozhraní: D-SUB, HDMI. Technologie: Low Blue Light, Flicker-Free, AMD FreeSync.

Nejlepší monitor do 3 000 Kč

24LG 24MP59G

24″ LG 24MP59G
24″ LG 24MP59G

TFT LCD monitor LG 24MP59G s LED podsvícením a úhlopříčkou 24, technologií AH-IPS, rozlišením 1920×1080 pixelů, formátem displeje 16:9, jasem 250 cd/m2, kontrastním poměrem 1000:1, horizontálními i vertikálními úhly pohledu 178°, odezvou 5 ms a 1 ms při odstranění blur efektu. Nabízí rozhraní HDMI, DisplayPort, IPS panel a obnovovací frekvenci 75 Hz, která vám zobrazí při hraní každý detail. K plynulé souhře vykreslování grafiky na monitoru slouží technologie AMD FreeSync, která zabraňuje sekání, trhání a rozmazávání obrazu. 

24″ AOC G2460VQ6

24 AOC G2460VQ6
24″ AOC G2460VQ6

Širokoúhlý LCD monitor s TN displejem 24″ AOC G2460VQ6 s úhlopříčkou 24″ a poměrem stran 16:9, má reálné zobrazení přirozených barevných odstínů, disponuje technologiemi Flicker-Free, Anti-Blue Light, FreeSync, Reproduktory, VESA, LED podsvícením, velmi nízkou odezvou 1 ms, obnovovací frekvencí 75 Hz, rozlišením 1920×1080 bodů, jas 250 cd/m2, kontrastem 1000:1, konektory, DisplayPort, HDMI a VGA. Užijete si ostré podání obrazu, mnohem lepší čitelnost malých znaků a věrnější zobrazení i za horších světelných podmínek. Podstavec displeje poskytuje naklopení v rozsahu 5 až 15°.

Nejlepší monitor do 4 000 Kč

27″ Lenovo L27i-28 Gaming

27" Lenovo L27i-28 Gaming
27″ Lenovo L27i-28 Gaming

27″ herní monitor IPS, rozlišení 1920 × 1080, WLED displej, doba odezvy 4 ms, svítivost 250 cd/m2, kontrast 1000:1, konektory D-SUB, HDMI, 16,7 milionů barev, úhel pohledu 178°/178°, antireflexní displej, AMD FreeSync.

Nejlepší monitor do 5 000 Kč

24″ AOC 24G2U/BK

24" AOC 24G2U/BK
24″ AOC 24G2U/BK

23,8″ herní monitor AOC 24G2U (24G2U/BK). IPS displej, rozlišení 1920×1080, jas 250 cd/m2, statický kontrast 1000:1, odezva 1 ms, obnovovací frekvence 144 Hz. Rozhraní: HDMI 1.4DP 1.2, VGA, AUX 3,5mm jack. Technologie: FreeSync, FlickerFree, Low Blue Light, reproduktory 2× 2 W.

Absolutní král poměr cena/výkon. Za vše mluví i jeho prodejní čísla. V některých obchodech je stále vyprodaný. Tento monitor jednoznačně doporučujeme všem, kteří hledají herní monitor bez kompromisů a nechtějí nebo nemají možnost investovat více.

Nejlepší monitor do 6 000 Kč

24,5AOC G2590PX

24,5" AOC G2590PX
24,5″ AOC G2590PX

Herní monitor AOC G2590PX s úhlopříčkou 24,5″ a s WLED podsvícením, rozlišením 1920×1080 a poměrem stran 16:9 umožňuje zobrazit 16,7 milionu barev, nabízí pozorovací úhly 170° horizontálně a 160° vertikálně. Kontrastní poměr dosahuje 1000:1 a jas 400 cd/m2. Reakční doba odezvy dosahuje hodnoty 1 ms. Vstup u monitoru zajišťují USB, VGA, HDMI a DisplayPort. Monitor zaujme obnovovací frekvencí 144 Hz a technologií AMD FreeSync synchronizující Frame rate mezi grafickou kartou a monitorem. Výsledný obraz je mnohem méně trhaný a bez nepřesností.

Nejlepší monitor do 7 000 Kč

24 ASUS VG248QE 24″

24" ASUS VG248QE
24″ ASUS VG248QE

Pokud toužíte po herním monitoru Full HD, vaďte na ASUS VG248QE s úhlopříčkou 24, rozlišením Full HD 1920×1080, panelem TN, obnovovací frekvencí 144 Hz a dobou odezvy 1 ms. Oceníte polohovatelnost včetně funkce pivot, kvalitní zpracování, dobré podání barev, zdařilý cable management a nízkou spotřebu, ale i technologii Trace Free a Splendid Video Intelligence. Použitý TN panel sice dává znát horší pozorovací úhly i výsledek barev, což je zohledněno v ceně, ale pro hraní her vám monitor výborně poslouží. Oceníte i ergonomický design s možností nastavení výšky, sklonu a natočení do stran. S technologií NVIDIA 3D Vision 2 si se speciálními brýlemi hry užijete reálně a s LightBoost si ve 3D režimu vychutnáte dvojnásobný jas oproti tradiční 3D technologii.

Nejlepší monitor do 10 000 Kč

27″ Dell Gaming S2719DGF

27" Dell Gaming S2719DGF
27″ Dell Gaming S2719DGF

27″ herní monitor, TN panel, QHD rozlišení 2560 ×1440 bodů s poměrem stran 16:9, jasem 350 cd/m2 a dobou odezvy 1 ms, obnovovací frekvence 155 Hz. Příjemné jsou také pozorovací úhly 170° horizontálně a 160° vertikálně. Potěší též funkce Pivot, díky níž lze monitor otočit o 90 stupňů. Technologie: AMD FreeSync, Low Blue Light, FlickerFree. Konektory: 2× HDMI, DisplayPort, USB Hub. NBD on-site servis DELL na 3 roky (servis u zákazníka do druhého pracovního dne).

28″ ASUS TUF Gaming VG289Q

28" ASUS TUF Gaming VG289Q
28″ ASUS TUF Gaming VG289Q

28″ herní monitor Asus VG289Q. IPS panel, rozlišení 3840 × 2160, jas 350 cd/m2, statický kontrast 1 000:1, odezva 5 ms, obnovovací frekvence 60 Hz. Rozhraní: 2× HDMI 2.0, 1× DP 1.2, 1× audio výstup. Technologie: Flicker Free, Low Blue Light, AMD FreeSync, GamePlus, Shadow Boost, HDR, GameFast Input. Vybaven reproduktory 2× 2 W.

Nejlepší monitor do 15 000 Kč

27″ Dell AW2720HF Alienware

27" Dell AW2720HF Alienware
27″ Dell AW2720HF Alienware

27″ herní monitor, IPS panel, rozlišení 1920 × 1080, obnovovací frekvence 240 Hz, jas 350 cd/m², statický kontrast 1 000:1, odezva 1 ms. Konektory 2× HDMI 2.0, 1× DisplayPort 1.2, USB hub, 2× audio výstup. Technologie: Flicker Free, AMD FreeSync a Low Blue Light. NBD on-site servis DELL na 3 roky (servis u zákazníka do druhého pracovního dne).

Nejlepší monitor do 20 000 Kč

34″ Dell AW3418DW Alienware

34" Dell AW3418DW Alienware
34″ Dell AW3418DW Alienware

34″ Herní prohnutý monitor, rozlišení WQHD 3440 × 1440 (21:9), obnovovací frekvence až 120 Hz, extrémně rychlá odezva 4 ms, nastavitelný stojan, RGB podsvícení, Technologie NVIDIA G-Sync pro hladký a plynulý obraz, Flicker free/less, přednastavené herní módy. NBD on-site servis DELL na 3 roky (servis u zákazníka do druhého pracovního dne).

Nejlepší monitor do 25 000 Kč

49 Samsung C49HG90

49″ Samsung C49HG90
49″ Samsung C49HG90

Pokud jste se shlédli v širokoúhlém herním monitoru, vyzkoušejte Samsung C49HG90 s poměrem stran 32:9 a zakřivením s poloměrem oblouku 1800 mm, úhlopříčkou 49, rozlišením 3840×1080, panelem VA, obnovovací frekvencí 144 Hz a dobou odezvy 1 ms. Díky obrovské ploše obrazu nemusíte mít vedle sebe dva monitory. Absence TN matice, která často trpí špatnými pozorovacími úhly a podáním barev dává obrazu zcela nový rozměr. Ve výbavě je 10-bitový QLED SVA panel zobrazujícím více než miliardu barev. Monitor má 125% pokrytí s RGB a 100% pokrytí Adobe RGB. Ke špičkovým parametrům se přidává podpora standardu HDR10 a FreeSync 2.

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

2 komentáře: „Jak vybrat nejlepší herní monitor v 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..