Ostatní

S čím pomůže soudní tlumočník?

Vyřízení pracovního povolení pro cizince v ČR je ihned jednodušší, když dojde k využití služeb soudního tlumočníka. Ten by měl totiž přesně vědět, jak postupovat při jednání na úřadech i kde nahlásit pobyt dotyčné osoby. Úspora času je v podobném případě skutečně značná!

Nostrifikační zkouška se bez soudního tlumočníka neobejde

Celá řada cizinců dnes potřebuje k získání pracovního povolení úspěšné složení nostrifikační zkoušky. Přítomnost soudního tlumočníka u soudního tlumočení nostrifikační zkoušky je nutností. Dotyčný přitom musí být registrován u soudu České republiky, disponovat kulatým razítkem, přičemž ze zákona je vázán mlčenlivostí.

Soudní překlad a kulaté razítko patří dohromady

Právě kulaté razítko je nutnou výbavou soudního tlumočníka. Opatřuje se jím soudní překlad, který má přece jen poněkud jinou důležitost než překlad úřední. Soudní překlady mají zásadní význam v okamžiku, kdy je třeba předkládat úřední listiny v zahraničí, což jsou zrovna chvíle, kdy dotyčná osoba potřebuje získat povolení k pobytu nebo pracovní povolení.

Tento vyhotovený přeložený text je pevným způsobem spojen s originálem či úředně ověřenou kopií a překladatelskou kopií, na níž je ono kulaté razítko.

Soudní zápis

Soudní překlady lze vyřídit i korespondenčně

Při výběru agentury, jíž daná společnost svěří vyhotovení soudního překladu, je třeba prověřit si, zda společnost skutečně disponuje kompetentními soudními tlumočníky. Pro solidní agentury není problémem vyřešit celou záležitost i korespondenčním způsobem.

Spolehlivé společnosti dodržují takzvané pravidlo čtyř očí, jež již je zahrnuto do ceny za překlad. Jedná se o postup, kdy jeden soudní tlumočník text přeloží, druhý jej následně zkontroluje, čímž je garantována přesnost překladu.

Požadované vlastnosti soudního tlumočníka

K nejdůležitějším vlastnostem soudního tlumočníka, který je schopen odvést požadované tlumočnické služby, patří vysoký stupeň znalosti překládaného i cílového jazyka. Text musí vždy zachovat původní smysl slov autora.

Nutností je i podrobná znalost terminologie v daném odvětví, pro které tyto služby vykonává. Nutností je rovněž profesionální přístup v komunikaci a také další sebevzdělávání, bez něhož se ostatně již dnes neobejde pracovník v žádném oboru.

Soudní kladívko

Soudní tlumočník členstvím v Komoře podporuje své sebevzdělávání

Jistě není na škodu, když je soudní tlumočník členem Komory soudních tlumočníků a překladatelů. Nejedná se sice o povinnost, ale příslušník je průběžně informován o novinkách v legislativě, dostává časopis Soudní tlumočník, kde může také získat řadu cenných aktuálních poznatků.

Na akcích pořádaných Komorou se stýká s dalšími kolegy, s nimiž společně řeší aktuální problémy, čímž dochází ke sjednocení terminologie.

Potřebujete soudního tlumočníka? Stačí nás kontaktovat vybereme vám toho nejlepšího.

5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..