Ostatní

Naučte se efektivně delegovat úkoly

Když řídíte projekt nebo tým, je jedním z vašich zásadních úkolů delegování práce a následná kontrola. V dnešním článku se podíváme na to, jak úkoly delegovat efektivně.

Špatné delegování úkolů může v týmu působit destruktivně. Vy, jakožto leader nebo manažer, začnete mít pocit, že se na nikoho nemůžete spolehnout a veškerou práci musíte zastat sami. Na druhé straně členové vašeho týmu budou frustrovaní, protože zadání úkolů pro ně bude nesrozumitelné, a tím pádem při jejich plnění nedokážou naplnit vaše představy. Přinášíme vám tři pravidla, která vám s delegováním pomohou.

Vyberte toho správného člověka

Pokud chcete být dobrým manažerem, udělejte si čas, abyste poznali silné a slabé stránky členů svého týmu. Pomůže vám to i při rozdělování práce. Pokud například chcete někomu přidělit úkol, který vyžaduje hodně komunikace nebo práci ve skupině, nezadávejte ho někomu, kdo raději pracuje sám. Když se úkoly delegují lidem, kterým „nesedí“, jejich splnění bude trvat déle a nepomáhá to k rozvoji silných stránek zaměstnanců.

Jak správně delegovat

Delegujte s kontextem

Když delegujete práci, neomezujte se jen na parametry úkolu. Uveďte jej do kontextu projektu nebo firmy. Pomůžete tím objasnit smysl činnosti. Členové týmu pak pochopí svou roli a důležitost úkolu pro fungování celé společnosti. Nikdo totiž nemá rád nesmyslnou práci.

Vysvětlete kolegovi, proč jste si na daný úkol vybrali právě jeho a vyzdvihněte jeho schopnosti, které se při plnění úkolu budou rozvíjet. Pak budou členové týmu pohlížet na úkoly i jako na součást osobního rozvoje.

Definujte výsledek

Zapomeňte na mikromanagement. Nikdo nestojí o management, který kontroluje každý váš krok. Definujte výsledek nebo cíl, kterého chcete splněním úkolu dosáhnout. Pokud je to možné, připravte si příklady, které splňují vaši představu výsledku nebo alespoň jejich základní znaky. Zamyslete se společně s kolegou na postupu, jakým výsledku dosáhnout a dál to nechte na něm. Pokud členům týmu svěříte zodpovědnost a možnost o úkolu rozhodovat, posílíte tím jejich sebevědomí a dáte jim možnost vyniknout.

Úkoly

Když budete úkoly správně delegovat, posílíte tím důvěru mezi vámi a týmem. Navíc pokud budete zadávat úkoly těm správným lidem, pomůžete vašim kolegům růst. Nezapomínejte také na vhodný nástroj, který budete pro delegování používat. Můžete si zvolit některou z online aplikací na delegování úkolů nebo jiný systém. Důležité však je, aby byli všichni členové týmu informováni o tom, jaké jsou jejich zodpovědnosti.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..