Ostatní

Mají vaše děti problémy s psaním a čtením háčků a čárek?

Některé děti mají potíže se psaním a čtením háčků a čárek nad písmeny. V praxi to znamená, že například nijak nerozlišují písmeno A a Á. Jak tento problém vzniká a jak jej odstranit?

Jak tento problém s učením vzniká?

Problémy se psaním a čtením háčků a čárek mohou spočívat ve špatné technice učení. Děje se tak tehdy, když učitel (nebo třeba rodič) špatně vyslovuje jednotlivé samohlásky. Například ukáže na písmeno A a vysloví jej jako Á. Dítě je tím pádem zmatené a nedokáže rozpoznat, kdy má číst samohlásku krátce a kdy dlouze.

Problém se čtením

Dítě může mít problémy s rozpoznáváním také při čtení. Čárku nebo háček nad písmeny nerozezná a je rádo, že text nějakým způsobem vůbec přečte. Nedokáže tedy těmto věcem věnovat dostatek pozornosti. 

Jak tento problém správně řešit?

V prvé řadě je třeba si dávat velký pozor na to, abychom správně vyslovovali jednotlivá písmena v jejich zvukové podobě. Písmeno A je třeba číst jako A. Písmeno M jako M, nikoliv jako eM. A tak podobně. 

Také je třeba s dětmi důsledně trénovat krátké a dlouhé slabiky. Jakmile dětem přestanou dělat potíže samohlásky a slabiky, můžeme přejít na kratší slova. Důležité je také vše důsledně trénovat jak při psaní, tak i při čtení. Tyto dvě disciplíny spolu totiž velmi úzce souvisí. 

Při trénování psaní je rovněž vhodné dítě naučit, že jakmile napíše dlouhou samohlásku, ihned napíše i patřičné znaménko na písmeno. Pokud se dítě naučí doplnit háčky a čárky až po celém napsaném slovu, snadno na to zapomene a může dělat chyby. 

Tak jako u každého učení, i v tomto případě je třeba se obrnit notnou dávkou trpělivosti. Buďte k dětem empatičtí a chvalte je za každý drobný pokrok. Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.

4.5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..