Astrofyzička J.B.Burnell vyhrála ocenění ve vědě za 3 miliony dolarů
Jocelyn Bell Burnell, která udělala jeden z největších objevů 20. století v astronomii, ale byla kontroverzně přehlížena pro získání nobelovy ceny byla nyní darována $3 milionové ocenění.
Výbor průlomových cen, se sídlem v San Franciscu financovaný miliardáři ze Silicon Valley, ocenil Jocelyn za objev pulsaru a za její inspirativní vedení ve vědecké komunitě během posledních pěti dekád.
Průlomová cena za přírodní vědy (Breakthrough Prize)
Průlomová cena v oblasti fyziky rozpoznává osoby, které významně přispěly k lidskému poznání. Je otevřena všem fyzikům – teoretickým, matematickým a experimentálním – pracujícím na nejhlubších tajemstvích Vesmíru. Cena může být rozdělena mezi libovolný počet vědců.
Když bylo Jocelyn oficiálně oznámeno o jejím „velkolepém ocenění“ byla naprosto v šoku, řekla: „Byla jsem naprosto beze slov a každý, kdo mě zná, vám řekne, že já mluvím pořád.“ Jocelyn také prohlásila, že dá 3 miliony dolarů fondu na podporu studentů postgraduálních studií fyziky z nedostatečně zastoupených skupin, jako jsou ženy a etnické menšiny.
(Mladá Jocelyn Bell u radiového teleskopu na jehož výstavbě se podílela na univerzitě Cambridge)
Životní smůla nebo štěstí?
Ženy to ve vědeckém světě nemají zrovna lehké. Příkladem může být příběh Jocelyn Bell Burnell, která byla hlavní silou za objevením pulsarů v roce 1967.
Jen málokterému vědci se poštěstí, aby již na začátku své kariéry přišel na revoluční objev. Jocelyn Bellové se to podařilo. Nalezla vůbec první pulsary. Pulsary neboli zářící neutronové hvězdy byly svého času zásadním objevem, který pomohl vysvětlit několik fyzikálních a astronomických jevů.
Ocenění se v roce 1974 dočkal Anthony Hewish, vedoucí její disertační práce z Univerzity v Cambridge, a severoirská astronomka, jejíž přínos je neoddiskutovatelný, odešla s prázdnou. Smutné je, že situace se příliš nezlepšila ani po čtyřech dekádách – například v roce 2014 bylo mezi oceněnými pouhých pět procent žen… Časy se ovšem poněkud změnily a Jocelyn Bell Burnellová je ve Velké Británii jednou z nejuznávanějších vědeckých osobností.
I přesto že byla v minulosti opomenuta a Nobelovu cenu si určitě zasloužila nyní říká, že bez tohoto ocenění se nyní cítí lépe.
„Pokud dostanete Nobelovu cenu, čeká vás přepychový týden ve Stockholmu, který jsem si stejně užila také jako laureátův host a poté už vám nikdo nic jiného nedá, protože si myslí, že vám už více nabídnout nemohou.“