Novoročenky: Už máte vytvořené přání pro zaměstnance a své blízké?
S blížícím se koncem roku je načase pustit se do tvorby novoročenky. Mluvíme o novoročních přáních, které mají nejen blízkým, ale také pracovníkům ve firmě popřát štěstí, zdraví a mnoho úspěchů v novém roce. Zatímco někdo tuto formu blahopřání rozesílá poštou, jiní preferují elektronickou alternativu, která je rozhodně rychlejší a ostatně stejně efektivní. Elektronické verzi novoročenek se říká také enovoročenky a rozesílají se zpravidla e-mailem.
Elektronické novoročenky upřednostňují hlavně majitelé společností
Sice se stále tvoří klasická přání k novému roku, ovšem elektronické novoročenky se stávají čím dál větším hitem. Upřednostňují je také majitelé společností či šéfové různých oddělení, kteří pod sebou mají desítky, ne-li stovky lidí. Poslat každému z nich papírové blahopřání by bylo nejen zdlouhavé, ale také velice náročné (jak po finanční, tak po psychické stránce). Elektrické novoročenky jsou daleko rychlejším a snazším způsobem, jak přání všeho dobrého rozeslat každému jednotlivému pracovníkovi.
Jak již bylo zmíněno, odesílají se zpravidla e-mailem ve chvíli, kdy je schválený grafický návrh firemní novoročenky. Přání se poté už jen přeposílá nebo se rovnou jedním kliknutím odešle všem pracovníkům, jejichž e-mail zadáte do kolonky “příjemce”. Nemusíte se obávat toho, že by přání nebylo vidět na první pohled. Ihned po otevření e-mailu se zobrazí přání, v těle e-mailu, nikoliv až po otevření přílohy.
Tento typ novoročního blahopřání však nemusíte posílat jenom e-mailem, lze je také odeslat prostřednictvím SMS zprávy nebo skrze Messenger, Instagram, Facebook a další sociální sítě, na kterých je většina lidí dnes denně aktivní. Při zakončení zakázky totiž dostanete jak e-mailovou šablonu, tak i JPG a PDF verzi novoročenky.
Originální novoročenky obsahují špetku vkusného humoru
Každá novoročenka by měla nést zkratku PF nebo nápis Pour féliciter. Jedná se o součást novoročního přání, kterou v České republice rozšířil už v 19. století Karel Chotek. Ten začal takzvaná “péefka” rozesílat zprvu jako omluvenku za to, že lidem nemůže popřát osobně.
Tvar mohou mít prakticky jakýkoli. Pokud z nich chcete udělat opravdu originální přání, nezapomeňte na špetku vkusného humoru. Tím odlehčíte a uvolníte atmosféru, která je těsně před vánočními svátky nejen v rodinách, ale také ve firmě poněkud vypjatá.
Jak ale bylo zmíněno, vkusný humor – ten zachovejte. Pokud si nejste jistí vtípkem nebo vtipným přirovnáním, raději zůstaňte u tradiční podoby blahopřání. Humor nikdy nesmí příjemce urazit a nikdy nesmí mít příjemce pocit, že si z něj děláte legraci. Proto je dobré najmout si zkušeného copywritera nebo textaře, který s tím, co na PF napsat, poradí.
Na kvalitě záleží
V každém případě dbejte na kvalitu. Nikdo nestojí o PF, které bude rozmazané nebo (v případě klasických papírových přání) na příliš měkkém papíře.