Znáte Ready-made společnosti?

Při podnikání se může kdykoliv vyskytnout potřeba mít nachystanou společnost, kterou lze rychle použít k libovolnému účelu. Mnohdy není čas ani energie na zdlouhavé zakládání a čekání na obchodní rejstřík, než společnost zapíše. Nejenom v těchto případech mohou být východiskem ready-made společnosti, o kterých pojednává tento článek.

Co to vlastně jsou ready-made společnosti

Ready-made společnosti jsou předzaložené společnosti splňující veškeré zákonné požadavky na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Jedná se tedy o plnohodnotné společnosti a není na místě vnímat je rozdílně od klasických společností (myšleno společností zahajujících podnikání ihned po zápisu do obchodního rejstříku).

V principu se skutečně jedná o totéž, nicméně účelem ready-made společností je nabídnout možnost podnikatelům, kteří potřebují společnost ihned a nechtějí nebo nemohou čekat.

ready-made

Ready-made společnosti jsou řádně zapsány do obchodního rejstříku, mají plně splacený základní kapitál, sídlo společnosti a disponují také živnostmi dle živnostenského zákona. Jsou také řádně personálně obsazeny statutárním orgánem a společníkem, přičemž společníkem je většinou zakladatel (právnická či fyzická osoba).

V případě ready-made společností není nutné rozlišovat mezi společností s ručením omezeným či společností akciovou. Obě formy obchodních společností mohou být nabízeny zájemcům jako tzv. ready-made společnosti. Lze tedy pořídit na klíč jak společnost s ručením omezeným (s.r.o.), tak i akciovou společnost (a.s.).

Účel ready-made společností

Ačkoliv se ready-made společnosti formálně neliší od jiných společností, jejich účel je odlišný. Především slouží jako zajímavý prostředek pro zájemce o fungující a založenou společnost. Účelem ready-made společností je nabídnout rychlé a efektivní řešení zájemcům, kteří potřebují koupit s.r.o. či a.s.

Tito si tedy mohou pořídit již založenou společnost a nemusí ji zakládat svépomocí, často několik dlouhých týdnů. Rovněž nejsou nutné žádné další výdaje, jelikož společnost je již zapsána v rejstříku a nachystána na podnikání. Veškeré náklady tak tvoří cena za společnost, resp. kupní cena za obchodní podíl na společnosti.

prodej ready-made společnosti

Ready-made s.r.o. a a.s. tak mohou být velmi rychle a jednoduše převedeny na nového majitele a ten je může prakticky ihned po převodu začít používat. V případě ready-made a.s. je nutné podniknout veškeré kroky nutné k zákonnému převodu společnosti na nového majitele (akcionáře).

Tento způsob pořízení akciové společnosti na klíč je však mnohem rychlejší a jednodušší, než zakládání nové a.s.

Prodej ready-made společnosti

Zájemce o ready-made společnost si ji může pořídit od zakladatele (současného majitele) nejčastěji na základě kupní smlouvy o převodu obchodního podílu. Podpisem smlouvy se stává nový majitel (kupující) formálním vlastníkem společnosti.

Tuto změnu je však také nutné nechat zapsat do obchodního rejstříku, aby se s ní mohla seznámit i veřejnost. Prodej společnosti s ručením omezeným i prodej akciové společnosti je tak realizován velmi rychle a s nově pořízenou společností může zájemce ihned podnikat.

Ready-made společnosti tak nabízejí elegantní řešení pro zájemce o nachystanou a již založenou společnost, pro které je vhodnější koupě s.r.o. či a.s. Důvodem může být například urgentní potřeba samostatné společnosti pro určité obchodní aktivity z důvodu snížení vnitropodnikového rizika či odštěpení části podniku.

Potřebuje-li tedy někdo s.r.o. na klíč, případně již založenou akciovou společnost, pak jsou pro něj ready-made společnosti ideální volbou.

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..