Konzumace pomerančů snižuje riziko onemocnění zraku
Lidé, kteří pravidelně konzumují pomeranče, mají menší pravděpodobnost, že se dostaví jedny z hlavních příčin onemocnění zraku.
Výzkum probíhající v Austrálii zkoumal, jaký vliv má konzumace citrusových plodů na vývoj makulární degenerace.
O jaké nemoci se bavíme?
Makulární degenerace se projevuje zejména u seniorů, přičemž dochází k postižení tzv. žluté skvrny – centrální části oční sítnice. Nejprve postihuje jen jedno oko, v druhém oku se však onemocnění projeví během několika dalších let. Až 11 milionů lidí v USA má nějakou formu makulární degenerace související s věkem. Stav způsobuje ztrátu centrálního vidění, což je nezbytné pro jasné vidění objektů, rozpoznávání tváří a znemožnění úkolů, jako je řízení.
Kdo se výzkumu zúčastnil?
Tým na Westmeadském institutu pro lékařské výzkumy vyhodnocoval údaje od téměř třech tisíců dospělých v austrálii ve průměrném věku 49 let po dobu 15 let.
Údaje byly převzaty z Blue Mountains Eye Study, jedné z největších epidemiologických studií na světě, která byla zahájena v roce 1992. Obsahuje informace o faktorech, jako je životní styl účastníka a onemocnění, které způsobují.
Konzumace alespoň jedné porce pomerančů každý den bylo spojeno s 60% snížením celkového rizika vývoje makulární degenerace.
Dr. Bamini Gopinath, vedoucí autor studie a docent epidemiologie na univerzitě v Sydney, uvedl ve svém prohlášení: „V podstatě jsme zjistili, že lidé, kteří jedí alespoň jeden dílek pomeranče každý den, mají snížené riziko vývoje makulární degenerace ve srovnání s lidmi, kteří pomeranče takřka nekonzumují.
„Dokonce i jeden pomeranč týdně se zdá být velice přínosným benefitem už jenom pro zdroj vitamínu C,E a A, které obsahují. Náš výzkum je jiný, protože jsme se zaměřili na vztah mezi flavonoidy a makulární degenerací,“ řekl Gopinath.