Zdraví a fitness

Konzumace pomerančů snižuje riziko onemocnění zraku

Lidé, kteří pravidelně konzumují pomeranče, mají menší pravděpodobnost, že se dostaví jedny z hlavních příčin onemocnění zraku.

Výzkum probíhající v Austrálii zkoumal, jaký vliv má konzumace citrusových plodů na vývoj makulární degenerace.

O jaké nemoci se bavíme?

Makulární degenerace se projevuje zejména u seniorů, přičemž dochází k postižení tzv. žluté skvrny – centrální části oční sítnice. Nejprve postihuje jen jedno oko, v druhém oku se však onemocnění projeví během několika dalších let.  Až 11 milionů lidí v USA má nějakou formu makulární degenerace související s věkem. Stav způsobuje ztrátu centrálního vidění, což je nezbytné pro jasné vidění objektů, rozpoznávání tváří a znemožnění úkolů, jako je řízení.

Kdo se výzkumu zúčastnil?

Tým na Westmeadském institutu pro lékařské výzkumy vyhodnocoval údaje od téměř třech tisíců dospělých v austrálii ve průměrném věku 49 let po dobu 15 let.

Údaje byly převzaty z Blue Mountains Eye Study, jedné z největších epidemiologických studií na světě, která byla zahájena v roce 1992. Obsahuje informace o faktorech, jako je životní styl účastníka a onemocnění, které způsobují.

Konzumace alespoň jedné porce pomerančů každý den bylo spojeno s 60% snížením celkového rizika vývoje makulární degenerace.

knihovna

Dr. Bamini Gopinath, vedoucí autor studie a docent epidemiologie na univerzitě v Sydney, uvedl ve svém prohlášení: „V podstatě jsme zjistili, že lidé, kteří jedí alespoň jeden dílek pomeranče každý den, mají snížené riziko vývoje makulární degenerace ve srovnání s lidmi, kteří pomeranče takřka nekonzumují.

„Dokonce i jeden pomeranč týdně se zdá být velice přínosným benefitem už jenom pro zdroj vitamínu C,E a A, které obsahují. Náš výzkum je jiný, protože jsme se zaměřili na vztah mezi flavonoidy a makulární degenerací,“ řekl Gopinath.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..