Zdraví a fitness

20 zaručených tipů, jak se zbavit stresu účinně a rychle

Trápí vás dlouhodobý stres? Pojďme se na něj podívat zblízka a řekněme si, jak se nejrychleji zbavit stresu a jak být v pohodě.

Dnešní uspěchaná doba a nároky na nás kladené s sebou přinášejí vysokou míru stresu, který se často podepíše na našem zdraví a psychice. Není vždy lehké zvládnout práci, blížící se termíny, běžné starosti a rodinu. Nicméně se vším se dá bojovat, jen je důležité uvědomit si, že máme problém. Pojďme si říct, jak z tohoto bludného kruhu ven.

Co je to stres?

Stres je reakce živých organismů na napětí a zátěžové situace, pomocí níž se v danou chvíli tělo snaží vyrovnat s nastalými nestandardními podmínkami. Cílem je udržet v organismu stabilní prostředí a zabránit jeho poškození, které v kritické situaci může znamenat i smrt. Stresem tedy náš organismus odpovídá na jakoukoli zátěž, ať už fyzickou, nebo psychickou.

Může být stres dobrý?

Ne vždy je však stres na škodu. V některých situacích je dokonce prospěšný, protože nás stimuluje k podávání vyšších i lepších výkonů; říká se mu pozitivní stres. Tento stres nebývá dlouhodobý ani zdraví škodlivý. Většinou se objeví a stejně rychle zmizí, jakmile je náročná situace za námi.

Co vyvolává stres?

Stres může vyvolat v podstatě cokoli, co nám není příjemné, počínaje nadměrným hlukem a konče různými traumatickými událostmi.

Mezi nejběžnější stresory tedy patří:

  • Psychické faktory ovlivňující pocit zodpovědnosti vůči rodině, přátelům, zaměstnání či škole, ale například i nesplněná očekávání nebo problémy přicházející s věkem (nezaplacené účty, termíny, zkoušky, ucházení se o místo, …).
  • Sociální faktory, které se týkají především našich osobních vztahů a životního stylu (šikana, nevěra, rozchod, nedostatek spánku, nezdravý životní styl, …).
  • Pod traumatické faktory spadají těžké životní situace (úmrtí, znásilnění, války, stěhování, …).
  • A nakonec faktory, jež si s sebou neseme z dětství (týrání a zneužívání, přílišná rodičovská očekávání, alkoholismus či jiná závislost našich rodičů, …).
Muž ve stresu
Muž ve stresu

Reakce organismu na dlouhodobou zátěž a adaptační syndrom

Jak už jsme si řekli výše, určitá míra stresu může být prospěšná. Působení krátkodobého stresu v člověku zburcuje dostatek energie, která nám pomůže zlepšit výkon, díky čemuž dosáhneme určitého cíle a někdy s její pomocí i zachráníme život.

Adaptační syndrom

Tzv. adaptační syndrom popisuje stupně biologické reakce na stres. Daná situace tělo zalarmuje. To se tak dostane do stresového šoku. V tu chvíli začínají pracovat obranné mechanismy a člověk se pokouší svůj stres ovládnout. Díky tomu se na zátěž tělo postupně adaptuje.

Při nadměrném stresu působícím dlouhou dobu však nastává fáze vyčerpání. Reakce, které nám pomáhají adaptovat se, postupně selhávají a nastává krize. Tělo, jež vynakládá energii na zvládání stresu, totiž musí zásobovat i běžné tělesné pochody. Výdaje energie končí až ve chvíli, kdy jsou zcela vyčerpány. To má za následek vážné zdravotní komplikace, a někdy dokonce smrt.

Dlouhodobý stres

Důsledkem dlouhodobého stresu jsou tak různé nemoci, jako cukrovka, onemocnění kardiovaskulárního systému (infarkt myokardu, vysoký krevní tlak), žaludeční nevolnosti a vředy, zvýšené riziko astmatu i zvýšené riziko nádorových onemocněnídeprese.

Příznaky stresu

Mezi nejčastější příznaky stresu patří ty z následujícího výčtu. Pokud je u sebe pozorujete, měli byste zpozornět:

  • zvýšený srdeční tep i krevní tlak,
  • výrazně zhoršené trávení,
  • zhoršená obranyschopnost organismu,
  • určitá míra svalového napětí,
  • nekvalitní spánek,
  • podrážděnost,
  • zrychlené dýchání.

Dlouhodobý, až chronický stres mívá za následek:

  • bolesti hlavy,
  • neklid a třas těla (například třas rukou),
  • průjem,
  • zácpu,
  • bolesti břicha,
  • nechutenství, nebo naopak přejídání,
  • nevolnost,
  • nadměrné pocení,
  • sexuální problémy,
  • úzkosti,
  • nervozitu a pocit vnitřního napětí,
  • deprese.
Únava z nekvalitního spánku kvůli stresu
Únava z nekvalitního spánku kvůli stresu

Jak tedy účinně bojovat se stresem?

Nejprve bychom si měli uvědomit, že ve stresu skutečně jsme. Následně bychom se měli zastavit a pokusit se s tím něco udělat. Ne vždy jde změnit situace, v níž jsme se ocitli a která může za naše problémy. Těžko dáme ze dne na den bezhlavě výpověď, pokud za náš stres může například práce. Co však lze zlepšit vždy, je náš životní styl a přístup. Pokusme se úkoly rozplánovat, zapojme do svého života sport, nebo alespoň každodenní procházky na čerstvém vzduchu, věnujme větší pozornost tomu, co jíme, a nezapomínejme dostatečně spát. I tyto drobné změny postupem času dokáží zázraky.

20 tipů, jak zvládnout stres

  1. Poznejte svého nepřítele. Jen v případě, kdy zjistíte, co za vašimi problémy skutečně stojí, s nimi můžete začít něco dělat. Buďte sami k sobě upřímní, i když podívat se pravdě do očí, nemusí být vždy příjemné.
  2. Rozplánujte si svůj čas. Mnohdy za náš stres může jen chaos. Pokuste si rozplánovat svůj čas. Sepište si povinnosti, které je třeba opravdu udělat, a postupně je odškrtávejte. Není dobré odkládat věci na poslední chvíli nebo „na někdy“. To je bludný kruh, z něhož nevede cesta ven.
  3. Nemusíte všechno zvládat sami. Jistě je kolem vás spousta pomocníků, kteří by vám mohli ulehčit, zvláště v domácnosti.
  4. Zdravý nadhled je polovina vítězství. Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. Myslete na to. Člověk má tendence zveličovat problémy, ale často existuje jednoduché řešení. Na důležitá rozhodnutí se vyspěte, abyste nejednali pod tlakem a pod vlivem vzteku.
  5. Říkat NE není tak těžké. Neberte si toho víc, než jste schopní unést. Další úkoly vám opravdu nepomohou. Kromě toho byste se neměli nechat do ničeho nutit. Je vám milejší zůstat doma a odpočinout si u televize? Zůstaňte a nemějte výčitky.
  6. Požádejte o pomoc. Nebojte se říct si o pomoc, a to ani odborníkovi, pokud máte pocit, že na to už sami nestačíte.
  7. Laskavost a milé slovo ještě nikoho nezabily. Buďme k sobě navzájem milí a vstřícní. Za stres často může špatná atmosféra, ať už doma, či na pracovišti.
  8. Zbavte se toxických vztahů a obklopte se skutečnými přáteli. Máte kolem sebe lidi, kteří vás jen zneužívají, vyčerpávají? Omezte s nimi styky. Uvidíte, že se vám udělá lépe.
  9. Nemějte zbytečné obavy z toho, co ještě nenastalo. Zdravé obavy o budoucnost jsou normální. Neměli byste se jimi ale zabývat přesmíru. Některé problémy by se měly řešit, až skutečně nastanou.
  10. Neohlížejte se na to, co si myslí druzí. Váš život za vás nikdo jiný žít nebude. Hoďte proto za hlavu, co si pomyslí soused nebo kolega. Pokud neděláte nic špatného, druhým do toho opravdu nic není.
  11. Neporovnávejte se. Vaše problémy jsou jen vaše. Každý má svou vlastní hranici, kdy přestává zvládat stresující situace, a každého také stresuje něco jiného.
  12. Zdravý spánek. Potřeba spánku je individuální záležitost, ale obecně platí, že by člověk měl naspat alespoň 6–8 hodin. Spíte-li méně než 6 hodin denně, koledujete si o vážné problémy.
  13. Sport a čerstvý vzduch. Neseďte pořád jen v práci nebo doma. Pobyt na čerstvém vzduchu a možnost provětrat si hlavu mají blahodárné účinky.
  14. Jóga a meditace jsou po staletí ověřenými metodami, jak nejlépe zklidnit svou mysl a zbavit se stresu i nervozity. Na meditaci dokonce postačí 10 minut denně, například chvilka klidu a rozjímání hned po probuzení.
  15. Zdravá strava. Alkohol, kouření, nadměrné množství masa, bílého pečiva a smažených pokrmů, pro náš organismus není žádnou výhrou. Zdravý jídelníček by měl obsahovat dostatek vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny, včetně dostatečného množství tekutin (nejlépe čisté vody).
  16. Bylinky. Věděli jste, že uklidňující účinky má například levandule, meduňka, mateřídouška či třezalka tečkovaná? Zkuste si připravit čaj. Na lahodnosti mu dodá lžíce medu.
  17. Pořiďte si domácího mazlíčka. Není tajemstvím, že častý kontakt se zvířetem podporuje tvorbu beta-serotoninu. To je přirozený opiát, jenž pomáhá tlumit fyzickou i psychickou bolest. Navíc se hrou s chlupáčem uvolňuje také hormon štěstí (serotonin).
  18. Čtěte. Vědci na univerzitě v Sussexu provedli v roce 2009 studii, jaký vliv má na stres četba knih, a došli k překvapivému výsledku. Čtení snižuje stres až o neuvěřitelných 68 %. Je dokonce mnohem účinnější než procházky.
  19. Obklopte se zářivým barvami a pozitivní energií.
  20. Myslete na svůj volný čas a vlastní koníčky. Není nic lepšího, než zapomenout na problémy a věnovat se prosté radosti, kterou nám přináší naše volnočasové aktivity.
Šťastná žena v přírodě
Šťastná žena v přírodě

Pořád si nevíte rady?

Kromě výše zmíněných rad a bylinných čajů lze využít i jiné přírodní prostředky, které mají pozitivní účinky na stres. Pomoct by nám mohl například kratomMitragyna speciosa je druh tropického stromu, z jehož listů se vyrábí speciální prášek. Listy obsahují chemickou látku mitragynin, která mívá podobné účinky, jako například různé opioidy či stimulanty.

Podobně nám může posloužit i HHC se svými kanabioidy. Je obecně známo, že přípravky z konopí najdou největší uplatnění u lidí, jež sužuje nechutenství, akutní bolesti a žaludeční nevolnosti. Je také účinným pomocníkem při relaxaci a výrazně odbourává stres.

Závěr

Boj s dlouhodobým stresem je běh na dlouhou trať. Naštěstí se dnes již jedná o rozšířený problém a veřejnost má na výběr spoustu možností, rad a tipů, jak s ním účinně zatočit. A když už selžou domácí snahy, vždy máme možnost navštívit odborníka. Důležité je nenechat problémy zajít moc daleko a reagovat včas. V nejlepším případě je se poradit přímo se svým praktickým lékařem a navrhnout ideální řešení vašeho problému.

Zdroje:

https://www.magistra.cz/cs/novinky/2022-01-jak-na-zmirneni-stresu-a-lepsi-spanek?_=m-57

https://cs.wikipedia.org/wiki/Stres

https://www.telegraph.co.uk/news/health/news/5070874/Reading-can-help-reduce-stress.html

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..