Zdraví a fitness

Kiteboarding – Co je to a jak začít

Viděli jste už někdy létat draky? Bude Vás jistě mnoho, někteří z vás draky na podzim určitě i pouštěli. Ale viděli jste už někdy létat draka nad vodou nebo nad sněhovou plochou? Pokud ano, pravděpodobně jste se již setkali s kiteboardingem, nebo chcete-li kitesurfingem popř. snowkitingem. Ten kdo tohoto draka pouštěl, však nestál pevně na zemi, jako vy někdy na podzim.

Co to je vlastně kiteboarding?

Napoví nám jednoduchý překlad. Kite je drak, kiteboard je prkno. Prkno je na vodní nebo sněhové ploše taženo drakem, který létá ve vzduchu. Mezi prknem a drakem je jezdec (kitesurfař).

Protože se jedná o extrémní sport, předpokládá se, že kitesurfař má odvahu, má rád vodu, má rád rychlost a rád se pořád něco učí. Je nutné se zmínit i o tom, že kitesurfař není vždy jen na vodní hladině. Drak ho umí vynést i do výšky 10ti metrů nad vodu. A že byste jím mohli být i vy, to vás asi nikdy nenapadlo. Máte vlastnosti výše popsané a chtěli byste to zkusit? Pojďme si popsat, jak na to.

kiteboarding

Výbava

Co vlastně potřebujete? Draka, hrazdu, šňůry, trapéz a prkno. Neměli byste zapomenout na vestu, neoprén, helmu a neoprénové boty. Co je u výbavy na kiteboarding skvělé je jeho skladnost. Jednoduše se s výbavou cestuje, a to i letecky. Platí, že výbava na kiteboarding musí být v perfektním stavu. A i když jsou dvě možnosti jejího pořízení – buď nová, nebo použitá, měli byste zvolit variantu nákupu nové, a to právě z důvodu záruky stoprocentního stavu.

Kite školy

Nemusíte si hned pořizovat vlastní výbavu a jít do toho tzv. po hlavě. Nejlepší je porozhlédnout se po nějaké škole, která vás naučí základy a výbavu vám po dobu kurzu půjčí. Navíc se o vás po dobu kurzu budou starat zkušení instruktoři, kteří vás naučí základy tohoto sportu, upozorní vás na různá nebezpečí s ním spojená, naučí vás sledovat vítr a počasí jako takové. Naučí vás také si vše před startem připravit. Kite kurzy se provozují jak v České republice, tak i v zahraničí.

Kde provozovat kiteboarding

Máte na výběr mezi vodními plochami v České republice nebo v zahraničí.

Z Českých revírů se nabízí např. Dářko, Lipno, Nechranice a Nové Mlýny. Mezi zahraniční, méně vzdálené, pak patří v Německu Rujána (Wiek), v Řecku Lefkáda (Milos beach) a Kos, v Egyptě Hurghada, v Polsku Hel nebo např. v Itálii Lago di Garda. A pak se můžete vydat ještě dál, např. do Brazílie (Fortaleza) nebo na Kanárské ostrovy, konkrétně na Fuerteventuru.

kiteboarding v České republice

Bez větru není kiting

Tak jako není možné plavání bez vody tak není možný kitesurfing bez větru. Poté co si pořídíte výbavu, tak byste si ji i rádi vyzkoušeli. Musíte se naučit sledovat počasí, předvídat a současně si ho hlídat a jezdit tzv. na předpověď. Je málo pravděpodobné, že si dnes naplánujete dovolenou na příští léto s cílem, že budete kiting provozovat. Může vás totiž zradit počasí.

Setkáte se, možná pro vás, s novým pojmem – termika. Jedná se kvalitní a stabilní vítr, který je pro vybrané spoty v určitých měsících tak charakteristický, že si i tu dovolenou nakonec budete moci naplánovat.

Pokud se rozhodnete začít tak doporučujeme: Mystic Showroom Brno. Vážně se v tomto sportu vyznají a určitě vám rádi poradí.

5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..