Technologie

Jak vybrat herní počítač?

Když už se rozhodnete investovat do herního počítače, musíte se smířit s tím, že za kvalitu je potřeba si připlatit. Pokud si chcete dopřát pořádný herní zážitek, rovnou můžete zapomenout na sestavy, pohybující se v rozmezí kolem 10 000 Kč – 15 000 Kč. Poté už záleží pouze na vás, které hry a v jak vysokém rozlišení si chcete zahrát.

Váš výběr počítače na hry značně zjednoduší odpovědi na pár základních otázek:

Kolik chci do počítače investovat?

Jak už bylo zmíněno, začínající cenová relace pro herní počítače se pohybuje okolo 20 000 Kč. Na takových strojích si zahrajete nové hry, už ale musíte činit kompromisy v grafických nastaveních či se smířit s občasným zasekáváním obrazu. Tyto počítače můžeme zařadit a nazývat je jako herní minimum.

Druhou cenovou kategorii lze nazvat střední třída, v níž se ideálně kombinuje poměr cena – výkon. Cena této kategorie se pohybuje od 20 000 Kč až do 50 000 Kč. Přinese vám kvalitní herní zážitek v takřka všech hrách. Do budoucna by však takový počítač mohl mít problémy s nejnovějšími herními tituly nebo novými technologiemi.

herní pc

Pokud se tohoto problému chcete vyvarovat, zbývá pro vás nabídka vyšší třídy, která se pohybuje ve vyšších desítkách tisíc Kč. Rozlišení 4K, možnost hrát s virtuální realitou či na více monitorech je zde samozřejmostí a ještě vám zbyde výkonová rezerva pro nově vyvinuté hry v následujících letech.

Hovoříme-li o financích, není od věci nechat si v rozpočtu dodatečnou rezervu na další herní příslušenství. Když už si totiž pořídíte skvělý počítače, velmi dobře se vedle něj vymyká herní klávesnice, myš, kvalitní monitor, sluchátka apod.

Chci na počítači jenom hrát nebo i pracovat?

Mnoho uživatelů disponuje jedním počítačem, který jim slouží pro práci i zábavu. Pokud tedy chcete na jednom PC hrát i pracovat, vybírejte právě z herních počítačů. Kancelářské sestavy nedosahují takových výkonů, aby umožnily pohodlné hraní. Naopak to funguje lépe.

Budu na PC hrát hry pravidelně či pouze nárazově?

Pokud byste si na svém počítači měli zahrát jednu, dvě hry za měsíc, asi se nevyplatí investovat do drahé herní sestavy, v takovém případě je možná lepší spokojit se s nižšími nároky.

Nejoblíbenější herní počítače na Heuréce

Jak na výběr jednotlivých komponent?

Stejně jako u každé jiné elektroniky, bude záležet na vaši potřebe a chuti investovat do kvalitních komponentů, které zajistí nejen požadovaný výkon, ale také prodlouží výdrž celé sestavy. Pojďme si jednotlivé komponenty představit.

Grafická karta (GPU – graphics processing unit)

Každý, kdo někdy hrál hry vám potvrdí, že nejdůležitější komponentou herního počítače je grafická karta. Ovlivňuje plynulost hry, rozlišení obrazu a úroveň grafického nastavení.

Základním parametrem grafických karet je kapacita paměti. Za dostačující lze považovat velikost v rozmezí 4 – 8 GB, lze se setkat i s hodnotami vyššími 10 GB, především u počítačů vyšší třídy.

Na trhu se můžete setkat především s dvěma výrobci grafických karet, přičemž NVIDIA zaujímá jasnou pozici lídra. Nejnáročnější hráči sahají po kartách se série GeForce GTX, méně náročnější uživatele uspokojí i nižší a cenově přijatelnější třída GeForce GT.
Doporučujeme přečíst: Test a srovnání nejlepších grafických karet pro rok 2022

Na paty NVIDII šlapou grafické karty od AMD z řady Radeon RX a Radeon RX Vega. Pokud si chcete být jistí co největší kvalitou grafického zpracování, volte vždy kartu z poslední generace daného výrobce.

Grafická karta MSI Nvidia Geforce RTX 2080 Ti Duke 11g OC
Grafická karta MSI Nvidia Geforce RTX 2080 Ti Duke 11g OC

Nejoblíbenější grafické karty na Heuréce

Procesor (CPU – central processing unit)

Abyste dosáhli co nejlepšího výkonu vaší herní počítačové sestavy, je nutné k dobré grafické kartě vybrat i natolik výkonný procesor, aby grafiku nebrzdil.

Špičku na trhu s procesory, a to i do herních PC, představuje společnost Intel. Nižší třída procesorů Core i3, respektive její poslední generace sice nemá problém s žádnými současnými hrami, do budoucna by však mohla nalézt limity.

Proto je výhodnější uvažovat o třídě Core i5, případě Core i7. Na trhu existuje i varianta Core i9, která je však v současné době výkonově téměř srovnatelná se starší i7.

Alternativou k Intelu jsou procesory AMD. Její řady Ryzen 3/5/7 kvalitativně a cenově korespondují s konkurencí.

Co se frekvence procesoru týká, dnes se pohybujeme v rozpětí 1,6 až po 4,5 GHz. Čím vyšší hodnotu si můžete dovolit, tím výkonnější vaše sestava bude. Obdobně na tom je počet jader, kdy pod 4 jádra byste pro dobrý herní zážitek klesnout neměli.

Procesor Intel Core i9 X-Series
Procesor Intel Core i9 X-Series

Nejoblíbenější procesory na Heuréce

Chladič procesoru

U Většiny procesorů je základní chladič součásti balení. Avšak ani zde se nemůžeme spoléhat na dostačující výkon chladiče, který se má postarat o odvod ztrátového tepla a snižování teploty procesoru, nehledě na to, že bývají dosti hlučné.

Pokud budeme uvažovat o nákupu chladiče pro naši potřebu herního počítače, máme na výběr ze dvou variant.

  1. Vzduchové chladiče, které jsou stále velmi oblíbené, především díky svému výkonu, jednoduché instalaci a ceně. 
  2. Vodní chladiče, které jsou velmi vzhledné a rozměrově dobře umístitelné do skříně. Účinnost je zde obdobná. Pokud vás tedy nelimituje velikost a kompatibilita skříně, volba je zde zcela na vás.
Chladič procesru Cooler Master Hyper
Chladič procesru Cooler Master Hyper

Nejoblíbenější chladiče procesoru na Heuréce

Operační paměť

Operační paměť slouží k dostatečné úschově a zpracování dat pro spuštěné programy. Pro pohodlné hraní doporučujeme pořídit si RAM s minimálně 8 GB, spíše ale miřte výše k 16 GB, 32 GB nebo klidně 64 GB, které uspokojí i ty nejnáročnější hráčské choutky.

Operační paměť HyperX R 8GB DDR4 Black
Operační paměť HyperX R 8GB DDR4 Black

Typy paměti RAM

Operační typy paměti se liší rychlosti a napětím. Čím větší frekvence paměti, tím rychlejší zpracování dat.

DDR – Frekvence paměti 200–400 MHz

DDR2 –  Frekvence paměti 400–1066,67 MHz

DDR3 –  Frekvence paměti 800–2133,33 MHz

DDR4 –  Frekvence paměti 2133,33–4266,67 MHz

Nejoblíbenější operační paměti na Heuréce

HDD či SSD?

Rychlost a kapacita pevného disku jsou v poslední době velmi diskutovaným tématem. Na vás čeká volba mezi dražším a značně rychlejším SSD nebo klasickým HDD. Stále je zde možnost kombinace obou variant. Rychlé SSD uskladní data systému a instalovaných her, klasický pevný disk potom veškerá ostatní data.

SSD disky
SSD disky

Základní dělení

  • Interní disky – Jedná se o počítačové komponenty, které se připojují přes interní sběrnice uvnitř počítače.
  • Externí disky – Jedná se o počítačové příslušenství, který se připojují přes externí sběrnice.

Nejoblíbenější externí disky na Heuréce

Základní deska

Základní desku můžeme označit také jako mozek počítače. Je to nepostradatelný prvek, který propojuje jednotlivé komponenty tak, aby vše správně fungovalo. Základní desky mohou mít různé parametry, které následně určují maximální možný výkon počítače vzhledem k formátu a výbavě základní desky.

Herní základní deska Asus rog strix
Herní základní deska Asus rog strix

Rozdělení základních desek

  • Formát základní desky
  • Typ socketů
  • Čipová sada

Formát základní desky

V zásadě jde o velikost samotné desky a její výbava. Bude rozdíl, zda chcete využít počítač jako pracovní nástroj nebo jako herní mašinu.

  • eATX – Základní deska pro náročné. Získáte možnost připojit 3 až 4 grafické karty. Cíl je zde naprosto jasný – výkon! U tohoto formátu počítejte s většími rozměry desky, potažmo samotné počítačové skříně.
  • ATX – Také velmi dobře vybavená základní deska, zde již s ohledem na dostatek prostoru pro jednotlivé komponenty. Poslouží skvěle jak pro herní stanice, tak pro pracovní počítače.
  • mATX – Mikro verze nabízí možnost instalovat jednu grafickou kartu a pouze několik rozšiřujících karet. Na druhou stranu je jak rozměrově, tak cenově velmi přijatelná. Tato základní deska najde využití především v kancelářských a multimediálních počítačích.
  • mITX – Základní deska pro nenáročné. Poslouží pro kancelářské počítače určené na práci s tabulkami či práci na internetu.

Typ socketů

Základní desku počítače připojujeme k procesoru konektorem, tzv. socketem. Vše bude správně fungovat, pokud má základní deska a procesor stejný typ socketu. Jakmile se neshodují, nebudou vzájemně kompatibilní. Proto je vhodné nejprve volit procesor a až následně základní desku s odpovídajícím typem socketu.

Čipová sada (čipset)

Čipová sada ovlivňuje výkon desky a možnosti taktování nebo rozdílný počet konektorů pro rozšiřující karty. Můžeme je rozdělit dle nejvýznamnějších výrobců.

  • Čipsety Intel 
  • Čipsety AMD 

Nejoblíbenější základní desky na Heuréce

PC Zdroje

Počítačový zdroj slouží ke zpracování vstupního napětí z elektrické sítě, jeho transformaci a rozdělení do napájecích větví. Výstupem je několik napěťových úrovní rozvedených skrze další konektory.

PC Zdroj
PC Zdroj

Každý zdroj má výstupní konektory, které musí odpovídat jejich protějšku na základní desce. Nejprve se podívejte, jaké konektory vaše základová deska vyžaduje a podle nich následně vyberte zdroj.

Při výběru se můžete setkat také s různými velikostmi ventilátorů zdroje. Větší ventilátor se může při chlazení zdroje točit pomaleji než ventilátor malý, což snižuje jeho hlučnost a zvyšuje životnost.

Rozdělení PC zdroje dle formátu

  • ATX – Standardní formát používaný ve většině stolních počítačů.
  • SFX – Zdroj malých rozměrů určený pro systémy ve skříních mITX.
  • TFX – Alternativní formát pro malé počítačové sestavy. Konektory se drží standardu ATX.
  • Ostatní – Zdroj se liší rozměrově či zaměřením. Od specializovaných serverových zdrojů po nízkopříkonové adaptéry pro malé počítače.

Nejoblíbenější PC zdroje na Heuréce

Monitory

I ta nejlepší herní sestava je k ničemu, bez kvalitního vizuálního prožitku. Ten nám zprostředkuje správný monitor. Do kanceláře se hodí monitor s funkcí flicker-free, který snižuje námahu očí. Pro práci s grafickými programy využijeme monitor s minimálně 10bit barevnou hloubkou. A co monitor pro hráče? Zde budeme požadovat bleskovou odezvu do 4 ms a obnovovací frekvencí alespoň 60 Hz. Co nás bude u monitorů dále zajímat?

Samsung herní monitor
Samsung herní monitor

Velikost monitoru

Velikosti monitoru se uvádí jako úhlopříčka v palcích (1″= 2,54 cm). Mezi menší úhlopříčky se řadí monitory do 20”, které slouží spíše jako jsou informační displeje nebo vyvolávací systémy. Monitory s úhlopříčkou 21” až 32” jsou běžné jak pro domácí tak pracovní využití. Monitory větší než 33” se označují jako velkoformátové a slouží pro sledování z větší vzdálenosti, práci s grafickými editory a střih videa.

Povrch obrazovky

  • Matný – Velkou výhodou tohoto povrchu je, že neodráží světlo z okolí, avšak nabízí méně sytou reprodukci barev.
  • Lesklý – Monitor nabízí syté a reálné barvy, ale naopak více odráží světlo z okolí.
  • Antireflexní –  Jedná se o lesklý displej s antireflexní úpravou, který představuje kompromis mezi lesklou a matnou obrazovkou.
Doporučujeme: Jak vybrat nejlepší herní monitor

Proč je lepší počítač než notebook?

Herní notebooky v posledních letech dohání ztrátu, kterou na klasické počítače měly. I přesto však za stejnou cenu nemohou nabídnout totéž, jako stolní herní počítače. Ty mají hned několik výhod:

  • Větší monitor, který umocní požitek z her.
  • Možnost kdykoliv a snadněji upgradovat jakékoliv komponenty.
  • Lepší chlazení, díky kterému počítač vydrží déle a je možné jej taktovat.
  • Za stejnou cenu dostanete daleko více výkonu.
Herní notebook vs herní stolní počítač
Herní notebook vs herní stolní počítač

Chcete ušetřit? Zkuste repasované herní počítače

Již několikrát zde padlo, že nákup herní počítačové sestavy není levnou záležitostí. Proto si dovolujeme navrhnout úsporu v podobě repasovaného herního počítače. Jedná se například o PC z předváděcích akcí, leasingů či modely vrácené v zákonné lhůtě.

Obávat se o jejich kvalitu nemusíte, všechny stoprocentně fungují na maximu svého výkonu. K repasovanému hernímu PC dostanete 12 měsíční záruku.

Největším lákadlem pro jejich pořízení je cena, která může být snížená až o 60 %.

5/5 - (4 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Jeden myslel na “Jak vybrat herní počítač?

  • Mám herní PC OMEN a jsem naprosto spokojený, mohu jen doporučit. Tom

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..