Zahraničí

Co se dá v Rusku stihnout za víkend?

Ruská tajemství? Zde je nekonečný itinerář Moskvy. Vydejte se na prohlídku architektonických zázraků, objevte sovětskou historii a vychutnejte si místní kuchyni v tomto zlatém městě.

Moskva je město, kde minulost a budoucnost žijí bok po boku. Zde najdete vše od středověkých pevností a sovětských monolitů po skleněné mrakodrapy a inovační centra. Moskevský duch odráží jeho neomezenou velikost. Přibližně 12 milionů obyvatel města Moskvy stále někde spěchá, takže buďte připraveni s nimi držet krok. 

Zde je návod, jak vytěžit maximum ze tří dnů v Moskvě. Nezapomeňte se informovat na ruskevizum.cz o potřebě víza, nehledě na to, jakou dobu na východě strávíte.

Den 1: Metro, památky a divadlo

Dopoledne

Projděte se labyrintem moskevského metra – živého, dýchajícího uměleckého díla křižující tuto metropoli. Očekávejte mramorové oblouky a sloupy, zlacené mozaiky a šumivé lustry. Každá stanice je jedinečná. Mezi nejkrásnějších stanic patří Kievskaya, Prospekt Mira, Mayakovskaya, Ploschad Revolyutsii, Arbatskayaa a Elektrozavodskaya.

Zamiřte na kultovní Rudé náměstí, kde uvidíte zděné věže a východní stěnu moskevského Kremlu, mauzoleum Vladimíra Lenina, Státní historické muzeum a psychedelicky barevné kopule chrámu Vasila Blaženého.

 Chrám Vasila Blaženého
Chrám Vasila Blaženého

Jako z pohlednice – Při prohlídce chrámu Vasila Blaženého, která byla postavena v 16. století, aby připomněla vítězství cara Ivana Hrozného nad Kazaňským Khanátem a jako přeměnu Moskvy v hlavní centrum moci. Zaskočte na rychlou návštěvu nebo pokračujte na jih směrem k řece Moskvě a mostu Bolshoi Moskvoretsky, odkud budete mít nádherný výhled na Kreml a Rudé náměstí.

Další skvost, který vás zaujme, je katedrála Krista Spasitele se zlatou kupolí, jihozápadně od Kremlu. Na rozdíl od St. Basil’s, tato katedrála nepřežila pronásledování komunistickým náboženstvím. Originál byl zničen v roce 1931 a oblast byla přeměněna na koupaliště – největší na světě. Pád komunismu s sebou přinesl náboženskou svobodu a katedrála byla v 90. letech přestavěna. Pokud se otočíte, uvidíte jednu ze „sedmi sester“, stalinistické monolity, které ovládají panorama Moskvy .

Oběd 

Zamiřte zpět na Rudé náměstí do nákupního centra GUM (čtěte goom), největší obchodní dům v Rusku. Stejně jako Rusko, prošel obchod mnoha změnami. Postavený v císařských dobách jako masivní centrum obchodu. Dnes je to třpytivé centrum, v němž sídlí Hermès a Louis Vuitton. 

nákupní centrum GUM
nákupní centrum GUM

I když nebudete nakupovat, dlouhá, klenutá galerie a konkávní prosklená střecha z ní činí architektonický potěšení. Doporučujeme se vydat do třetího patra pro Stolovaya č. 57 (kantýna č. 57), sovětskou restauraci s místními pokrmy a uvolněnou atmosférou. Vyzkoušejte syrniki (hrubě přeloženo jako tvarohové koláče), pohanka s houbovou omáčkou nebo karbanátky.

Odpoledne

Návštěva Moskevského Kremlu, sídlo ruské vlády postavené v 15. století. Začněte bývalou zbrojnici, která je dnes domovem okázalé sbírky, která patří k nejvýznamnějším klenotnicím na světě. Celkem devět sálů ukrývá pohádkové poklady ruských carů. 

Uvidíte zde záplavu zlatých a stříbrných předmětů, klenoty, koruny, brnění a zbraně nebo šaty ruských careven. Vrcholem expozice je výstava velikonočních vajec vyrobených klenotníky ze vzácných kovů, drahých kamenů a diamantů.

Večer

Dokončete svůj den baletním nebo operním představením ve Velkém divadle, které je od 19. století jednou z pevností ruské divadelní dokonalosti. Pokud budete mít štěstí, natrefíte na Čajkovského mistrovské dílo Labutí jezero, které mělo premiéru v roce 1877. Představení se prodávají velmi rychle, takže si jej kupte s předstihem a také přijeďte o něco dříve, abyste se pokochali neoklasicistní budovu.

Velké divadlo - Bolšoj těatr
Velké divadlo – Bolšoj těatr
Tip: Rusové berou divadlo vážně, proto si oblékněte své nejlepší oblečení.

Den 2: Výtvarné umění a jídlo

Dopoledne

Mimořádný vstup do Treťjakovské galerie vítá hosty nejvýraznější sbírkou moskevského umění v rozpětí téměř tisíciletí. Můžete zkoumat ikony a mozaiky 12. století nebo se ztratit v tazích štětců umělců z 19. a 20. století jako Ivan Shishkin a Ilya Repin.

Treťjakovská galerie
Treťjakovská galerie

Odpoledne

Vstřebat sluníčko můžete v jednom z nejživějších otevřených prostor Moskvy: Park Gorky – bederní ráj města, který prošel velkým přestavením od sovětské relikvie do centra kulturního života. Po cestě si nechte zabalit nějaké místní jídlo a udělejte si piknik nebo se posaďte na jídlo v Grill Bar Zharovnya nebo La Boule.

Večer

Výjimečným místem, kde se musíte v Moskvě najíst je Bílý králík. Restaurace, která byla zařazena mezi 50 nejlepších na světě, vděčí za svůj úspěch šéfkuchaři Vladimíru Mukhinovi, jehož kulinářská zdatnost byla uvedena na šéfkuchařském stole Netflixu. Bílý králík podává ruské jídlo inovativními způsoby. Skleněná kupole restaurace nabízí také nádherný výhled na celé město.

Den 3: Trhy a muzea

Dopoledne

Pokud je moskevský Kreml vznešený, pak si v barevném kulturním centru Izmaylovo Kremlin budete připadat trochu jako v Disneylandu. Původně středověká ruská citadela je dnes ideálním místem, kde si můžete zakoupit nejrůznější suvenýry. Prodávají se zde memorabilie studené války, známky, bankovky, slavné matrjošky, řemeslné výrobky, kůže, kresby nebo třeba baltské jantarové šperky.

Izmaylovo Kremlin
Izmaylovo Kremlin

Odpoledne

Teď už určitě máte dostatečnou představu, že v Moskvě je k vidění více, než hodně a víkend je na prozkoumání města velmi krátká doba. Chcete se dozvědět více o pravoslavné církví? Vydejte se do kláštera Novoděvičij ze seznamu světového dědictví UNESCO. Hledáte suvenýry a dárky? Vydejte se na Starý Arbat, historickou dlážděnou ulici obchodů a restaurací. 

Večer

Ukončete svůj pobyt v Moskvě dobrým jídlem. Café Pushkin skýtá krásný starožitný interiér, chutná ruská jídla a pětihvězdičkový servis. I kdybyste zde nejedli, vychutnejte si alespoň šálek Pushkin Chai, Earl Grey s citrusovými podtóny. 

Líbily se vám naše doporučení? Navštívili jste Kreml nebo další památky Moskvy? Podělte se s námi s vašimi zkušenostmi v komentářích.

Ohodnoťte tento článek

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..