Zahraničí

Apostila – Co je to, jak ji získat a k čemu slouží?

Apostila je doložkou, která se připojuje za úřední dokumenty a listiny (např. rodný list, oddací list, výpis z rejstříků trestů atd.), jež potřebujete jakožto občan ČR oficiálně doložit v cizí zemi.

Tento princip ověřování listin samozřejmě funguje i obráceně, tudíž apostilou se opatřují třeba i cizí rodné listy, vystavené Čechům narozeným v zahraničí. Jejím hlavním smyslem je prokázat dotyčné zahraniční instituci pravost ověřeného podpisu a otisku razítka na daném dokumentu. 

Nicméně apostila není nezbytně nutná ve všech případech, někdy vám postačí pro využití dokumentu v zahraničí pouhý soudní překlad. Naopak jindy bude přeložený dokument nevyhnutelné navíc superlegalizovat – což je stejně jako apostilace jeden ze způsobů ověření veřejné listiny. 

Apostila
Apostila

Informaci o tom, zdali je ve vašem konkrétním případě třeba provedení superlegalizace, či jestli postačuje apostilní doložka, je možné zjistit buď telefonicky, nebo osobně na zastupitelském úřadu ČR. 

Možnost nahradit apostilací mnohem administrativně náročnější proces superlegalizace je upravena v Úmluvě o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin z 5. října 1961.

Ulehčení tkví zejména v tom, že u apostily nemusí být dokument či listina ověřena zastupitelským úřadem ČR v zahraničí, ale ověření je prováděno apostilním orgánem přímo v zemi, ve které byla listina vystavena.

V České republice plní roli apostilních orgánů Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Ministerstvo spravedlnosti ČR – to opatřuje apostilou listiny vydané justičními orgány (soudy, exekutory či notáři).  

Apostilu si je třeba ještě nechat přeložit 

Nutnost opatřit apostilou se naopak nevztahuje na vybrané veřejné listiny (např. oddací list, úmrtní list, osvědčení o státním občanství, doklad o rozvodu manželství, potvrzení o pobytu) vydané orgánem jiného členského státu Evropské unie.

Výjimku v tomto představují Dánsko, Estonsko, Finsko, Irsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Švédsko a Velká Británie, jež ověřování dokumentů apostilací požadují. 

Dále opatření listiny apostilou není nutné do zemí, se kterými má Česká republika uzavřenou dvoustrannou mezinárodní dohodu o osvobození od ověřování pravosti dokumentů. Jsou jimi: 

  • Afghánistán 
  • Albánie 
  • Alžírsko 
  • státy bývalé Jugoslávie (Srbsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo) 
  • Jemen 
  • KLDR 
  • Kuba 
  • Kypr 
  • některé státy bývalého SSSR (Rusko, Ukrajina, Gruzie, Moldavsko, Kyrgyzstán, Uzbekistán) 
  • Sýrie  
  • Vietnam 

Kompletní seznam států, jež nevyžadují ověřování apostilou, naleznete na stránce https://www.hcch.net/ .

Apostila se typicky vystavuje pouze v úředním jazyce státu, v němž byla listina vystavena, její název však vždy musí být uveden ve francouzštině jako Apostille. Někdy bývá tato doložka dvoujazyčná (druhým jazykem je nejčastěji angličtina), proto je nezbytné si následně ještě zařídit její ověřený překlad. 

Apostilní doložka
Apostilní doložka

Na závěr se ještě podívejme na to, jaká je současná cena apostily. Za ověření dokumentu a jeho opatření apostilou se aktuálně platí jednou kolkovou známkou, jež je k dostání na každé pobočce České pošty, v hodnotě 100 Kč pro české dokumenty a 600 Kč pro cizozemské listiny. 

Ověření dokumentů apostylou se také provádí v případě, že zakládáte společnost v zahraničí. V tomto případě se většinou legalizace dokumentů řeší v rámci balíčku služeb, které nabízí společnost zřizující offshore společnost.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Jeden myslel na “Apostila – Co je to, jak ji získat a k čemu slouží?

  • Ješte by sem doplnil ze v ČR sa pouziva vyraz apostil, apostyla nebo apostille, dokonca vyhladavaju to ako apostilace dokumentu. Ale doplnil bych ješte ze napr. kanada neni v sezname Haggskej dohody, tam treba superlegalizacu..

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..