FinanceBydlení

Jak ušetřit v domácnosti

Chcete snížit rodinný rozpočet, ale nevíte jak na to? Poradíme, jak ušetřit ve vaší domácnosti. Zaměříme se na energie, elektroniku a spotřebiče. Sami uvidíte, že to není vůbec nic těžkého. Stačí dodržet následující rady a ročně ušetříte až 10 000 Kč.

Neplýtvejte energiemi

Plýtvání energiemi vás ročně připraví o spoustu peněz. Přitom stačí trošku změnit své chování a začít přemýšlet úsporněji. Dodržujte následující pravidla.

  • Pokud odcházíte z místnosti, do kterých se během následujících 5 minut nevrátíte, zhasněte v ní světla.
  • Používejte úsporná svítidla a LED zářivky. LED ušetří sníží výdaje za svícení až o 80 %. Stropní svítidlo si pořiďte takové, u kterého se dá regulovat inzenzita. Sviťte menšími lampami.
  • Perte na 30 stupňů při nižších otáčkách. Ušetříte tak jednak z energie. A navíc vám prádlo vydrží delší dobu. Pračku vždy naplňte.
  • Zbytečně nepřetápějte. Zavírejte dveře. V zimě větrejte krátce a intenzivně. Netopte u otevřeného okna.

Změňte dodavatele

Pokud vám přijdou zálohy a celkové platby příliš vysoké, podívejte se po jiném dodavateli. Dodavatelé plynu a elektřiny se snaží oslovit zákazníky, a tak často narazíte na zajímavé nabídky.

Předtím, než přejdete, pročtěte si pečlivě obchodní podmínky a seznamte se se všemi náležitostmi. Nevynechejte ani recenze stávajících zákazníků. Zjistěte, jaký má firma zákaznický servis a jak jedná s lidmi. Určitě byste se nechtěli svěřovat do péče neserióznímu podniku.

Pozor na elektroniku

Televize a počítač, které jste sice vypnuli, ale jsou stále připojené v síti, nepřestávají čerpat elektřinu. A to přesto, že je nepoužíváte. Ročně tak můžete prodělat až 2000 Kč. To samé platí o nabíječkách. Pokud je necháte v zásuvce i poté, co jste telefon odpojili, děláte chybu. Stále totiž spotřebovávají energii. Navíc to není bezpečné.

Řešení? Vše, co nepoužíváte, vytáhněte ze zásuvky. Nebo si pořiďte rozdvojku či prodlužovačku s vypínačem. Jakmile budete hotoví s prací nebo zábavou, jednoduše přepnete spínač a hned ušetříte.

Úspora peněz za elektřinu
Úspora peněz za elektřinu

Jak ušetřit v kuchyni

Pokud máte limitovaný rozpočet a snažíte se šetřit kde se dá, kupujte jen opravdu praktické doplňky do kuchyně, pro které budete mít využití. Další úspora probíhá při vaření.

  • Hrnec či pánvičky vždy přiklápějte pokličkou. Jinak z nich uniká teplo pryč a vy zbytečně budete vařit o to déle. A tedy i utrácet za plyn nebo elektřinu.
  • Pokud vaříte ve vodě, dávejte jí do hrnce jen tolik, kolik je jí potřeba. Nemá cenu plnit obrovský hrnec po okraj, pokud vaříte půl pytlíku těstovin.
  • Vařte pravidelně a stravujte se doma. Za jídlo v restauracích a donášku vyhodíte spoustu peněz. Přitom když si uvaříte, máte to na více dnů najednou, a ještě vás to přijde na polovinu peněz.

Pozor na ledničku. Nesvědčí jí, když je úplně prázdná, ani když je příliš plná. V obou případech musí vynaložit více energie, aby uvnitř udržela optimální teplotu. Nedávejte do ní teplá jídla, pouze vychladlá. Ze stejného důvodu – musela by zapojit více energie, aby teplotní změnu uvnitř vyrovnala.

Kupujte kvalitní spotřebiče kategorie A+++

Spotřebič kategorie A+++ je sice zpočátku trochu větší investice, avšak oproti starším a horším třídám ušetří o 20 až 30 % více energií. Velice rychle se vám proto vaše peníze vrátí ve formě úspor. Sledujte energetické štítky od výrobců, kde najdete všechny důležité údaje nejen o spotřebě, ale také nárocích na vodu, příkonu, výkonu atd.

U spotřebičů provádějte pravidelnou údržbu podle toho, co doporučil výrobce. Ledničky je například potřeba čas od času odmrazit. I drobná námraza totiž dramaticky zvyšuje spotřebu. Některé chytřejší modely si toto ohlídají samy, ovšem pokud to není váš případ, tak se musíte starat.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..