Bydlení

Co nepatří do ledničky?

Myslíte si, že do lednice můžete dát v podstatě cokoliv a neuděláte chybu? Opak je pravdou. Začněte skladovat potraviny správným způsobem. Díky tomu vám déle vydrží, a navíc budou lépe chutnat. Připravili jsme pro vás základní přehled položek, které do lednice nepatří.

Správné skladování ovlivní chuť jídla a ušetří vaše peníze

Proč vlastně tolik záleží na tom, co v lednici skladujeme? Některým typům potravin totiž chlad neprospívá. Snižuje jejich kvalitu, mění skupenství a kazí chuť. V nejhorším případě se dokonce mohou rychleji zkazit, a vy tak vyhodíte peníze oknem. Důležité je i to, potraviny uchovávat ve správných obalech. Co tedy do lednice nepatří?

Některé druhy zeleniny

  • Aromatické plodiny jako česnek, cibule, šalotka nebo zázvor. Lednice od nich načichne. Navíc jim pobyt uvnitř nesvědčí. Začnou měknout, někdy dokonce klíčit. Uschovejte je mimo spotřebič v suchu a tmě. Vždy je vyndejte z igelitového obalu.
  • Rajčata, papriky, okurky a cukety. Když je kupujeme, nejsou ještě úplně zralé. Je proto lepší nechat je venku, kde mohou pozvolna dozrávat a nabývat na lepší chuti. Chladný vzduch navíc neprospívá ani zralým rajčatům. Kazí jejich buněčnou membránu a rajská jablíčka začnou být „moučnatá“.
  • Brambory. Zničí se jejich typická chuť. Skladujte ve spíži nebo ve sklepě na suchém a studeném místě.
Do lednice patří listová a košťálová zelenina. Ředkvičky či ledový salát doporučujeme uchovávat v nádobce s vodou, vydrží déle křupavé. Jinak žádné plodiny neomývejte, to až těsně před vařením. V šuplíku by se kvůli tomu mohla začít množit plíseň. Nezapomeňte vše vyndat z igelitu. Skladujte ideálně v krabičce nebo šuplíku, který vystelete papírovými novinami. Ty pohlcují vlhkost.

Tropické ovoce

Banány kupujeme nedozrálé a v lednici nikdy nezískají tu správnou chuť. Nesládnou, pouze moučnatí. Navíc brzy zčernají. To samé platí o ovoci jako je papája, mango nebo ananas. Ale i o avokádu. Nikdy by se neměly skladovat v teplotě nižší 12 stupňů.

Pokud však máte doma sušené ovoce, tak tomu naopak pobyt v lednici prospívá. Vydrží tam déle chutné. To samé platí o ořeších.

Tropické ovoce
Tropické ovoce

Přezrálá jablka, hrušky, švestky a meruňky

Přezrálé ovoce z našich sadů a zahrádek udělá škodu na okolních potravinách. Pokud je v pokročilém stadiu zralosti, začne vylučovat látku zvanou ethen. Ta v lednici urychlí zrání okolního ovoce a zeleniny a může způsobit, že rychleji shnijí.

Med

Med v lednici vlivem chladu zkrystalizuje a ztuhne. Bude se vám těžko roztírat a nabírat na lžičku. Nejlepší je proto nechat ho při pokojové teplotě. Ohlídejte si, aby byla sklenice řádně uzavřená a vždy používejte čistý suchý příbor, aby se nezkazil.

Bylinky

Kdo by nemiloval vůni čerstvých bylinek. Do lednice však nepatří. Nasají do sebe pach ostatních potravin. Navíc začnou ztrácet vlastní výraznou chuť. Nejlépe uděláte, pokud je necháte mimo lednici ve sklenici s vodou.

Oleje

Stejně jako med, i oleje v lednici začnou měnit konzistenci. Navíc se zakalí a změní barvu. Skladujte je na tmavém místě při pokojové teplotě. Pokud však máte čerstvě lisovaný ořechový olej, tak ty do lednice naopak patří.

Pečivo

Chleba a další druhy pečiva začnou vysychat. Jenže mimo lednici v igelitu zase brzy plesnivý. Jak to vyřešit? Zabalte je do utěrky a uchovávejte v chlebníku. Zůstane déle čerstvý, a i chuť je díky tomu mnohem lepší. Pokud jste udělali příliš velký nákup, není problém nadbytek zamrazit.

Doplňky stravy v práškové formě

Doplňky stravy v prášku (protein, práškový kolagen atd.) do lednice nedávejte. Za prvé je to zbytečné a za druhé by mohly navlhnout. A naopak. Tekuté formy doplňků stravy podléhají po otevření zkáze, a proto je raději uchovávejte v chladu.

Šetřete místo, omáčky a nakládaná zelenina tam být nemusí

Pokud bojujete s nedostatkem místa, vyndejte ze spotřebiče omáčky jako je kečup, hořčice, pálivé omáčky či tabasco. Pokud je základem omáček vinný ocet, nic se s nimi mimo ledničku nestane. Ale pozor, produkty s majonézou a vejci v lednici musí zůstat. Dejte pryč i nakládanou zeleninu a konzervy. Chlad potřebují jen tehdy, když je otevřete.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..