Ergonomie pracovního místa v kostce
Ergonomie pracovního místa neslouží pouze k pohodlí pracovníka, má zaručit zachování jeho zdraví. Z tohoto důvodu také spadá do BOZP. V kancelářích jsou obvykle ergonomie a vhodné pracovní podmínky v režii zaměstnavatele, nicméně na tyto faktory je vhodné myslet i v případě home office a zařizování pracovního místa doma. Jak na to?
Vhodně zvolený stůl a židle
Nejdůležitější je samozřejmě výběr vhodného nábytku. Základem by měl být polohovací stůl, který je možné výškově nastavit přesně na míru, abychom dodrželi správný posed. Ten vypadá následovně – nohy musí být na zemi, případně na polohovací podložce pod stolem, kolena, kyčle a lokty v pravém úhlu. Záda by měla být vzpřímená a podepřená. Toho docílíme výběrem kvalitní ergonomické židle či křesla. Volíme ideálně otočnou a výškově nastavitelnou verzi s opěrkou hlavy, beder a loktů. Vyzkoušet můžete i sezení na míči; ten ale není plnohodnotnou náhradou za židli.
Ergonomická klávesnice a myš
Volbou ergonomické myši, podložky pod ni a klávesnice lze zabránit bolestem rukou nebo dokonce syndromu karpálního tunelu. Ergonomická myš má poměrně zvláštní tvar, což může některé uživatele při nákupu odradit. Tento design je ale ověřený – je totiž potřeba podepřít i palec, takže myš má jednu stranu výrazně větší než druhou, právě k podpoře palce.
Zapomenout bychom neměli ani na podložku s oporou zápěstí. Zvolit můžete měkkou gelovou variantu. U klávesnice dbáme na to, aby bylo možné její zadní část zvednout a dosáhnout tak správného úhlu. V přední části je pak opěrka pro zápěstí. Ergonomická klávesnice má typický “zvlněný” tvar.
Umístění obrazovky
Velký monitor musí být umístěn v úrovni očí. Mnohdy se setkáme s tím, že monitor stojí na pracovní desce a pracovník je nucen sklápět zrak, případně mít krční páteř v nepřirozené poloze. Pod monitor tedy umístíme dostatečně vysoký podstavec nebo jej upevníme do nastavitelného držáku na monitor.
Vše po ruce
Pro efektivitu práce je nezbytné, aby měl pracovník po ruce všechno, co nejčastěji používá. Úložné prostory v blízkosti pracovního stolu zastane například pojízdný kontejner, zásuvky či různé organizéry a pořadače. Není však na místě, aby pracovník celou dobu pouze seděl – pro motivaci se občas trochu “protáhnout” tak například umístíme tiskárnu z dosahu, aby bylo nutné se zvednout a dojít si pro vytištěné dokumenty.
Ideální pracovní podmínky
Součástí vhodných pracovních podmínek je i správná teplota na pracovišti. V zimě by neměla klesnout pod 16 °C, v tomto případě je místnost pro práci nevyhovující. Naopak v letních měsících by nemělo být na pracovišti více než 27 °C. Tyto teploty samozřejmě platí pouze pro práci v kanceláři, jindy se liší v závislosti na profesi.
Místnost nezapomínáme pravidelně větrat. Vydýchaný a těžký vzduch způsobuje bolesti hlavy a snížení pracovní aktivity. Větráme intenzivně, ideálně ráno před začátkem pracovní doby, podle potřeby i přes den. Jiná situace je v případě, že se na pracovišti nachází výkonná klimatizace, nicméně i zde bychom měli alespoň jednou denně do místnosti pustit čerstvý vzduch.
Možnost odpočinku – relaxační zóna
Každý zaměstnanec má během pracovní doby nárok na pauzu. Zaměstnavatel by měl pro odpočinek poskytnout zázemí. Mohou to být prostory společné kuchyňky nebo příjemná relaxační zóna. Firmy, které jí disponují mohou potvrdit, že odpočatí zaměstnanci mají vyšší pracovní nasazení i během odpoledních hodin.
Na odpočinek bychom neměli zapomínat ani na home office. I v domácí kanceláři si zařiďte relaxační koutek, kde si od práce na chvíli odpočinete. Není příliš vhodné si v polovině pracovního dne jít odpočinout do obývacího pokoje na pohovku – riskujete, že už se k práci nevrátíte.