Den svatého Valentýna se blíží! Jak ovlivňuje různé kouty světa?
Den svatého Valentýna se neřadí mezi naše tradiční svátky, plno lidí však na něj nedá dopustit. Způsoby oslav jsou různé – někdo se spokojí s kyticí nebo bonbonierou, jiní svou lásku stvrzují romantickou večeří v restauraci nebo pohodlí domova.
V loňském roce se Valentýna rozhodla oslavit čtvrtina Čechů, což je oproti předešlému roku mírný pokles.
Oslava lásky plná romantiky
Nenechte však mínění okolí, aby vám zabránilo v tom, že si valentýnský den a večer užijete podle svých představ. Jestliže máte rádi romantiku, určitě vám přijdou vhod svíčky ve tvaru srdíček a další valentýnské dekorace. Velmi bohatou nabídku vytvořil Pepco leták, který oslavám tohoto svátku zasvětil svou většinovou část.
V nabídce najdete již zmíněné svíčky v různých velikostech, a to od 29 Kč za kus, ozdobné rámečky i polštářky pro zamilované. V Pepco letáku nechybí ani dortová forma ve tvaru srdce, která přímo vybízí k vytvoření nějaké sladké dobroty pro dva. Ženy mohou svůj večer s partnerem trošku zpestřit novým spodním prádlem, ať už se jedná o svůdné body nebo ladící dvoudílnou soupravu.
Každý z vás ale určitě ví, jak by měl vypadat ideální valentýnský večer s vaším partnerem. Pojďme se tedy vrhnout na slíbené zajímavosti ze světa, které se svátkem zamilovaných úzce souvisejí. Pod textem najdete také infografiku, kterou nám poskytl portál Kimbino a ze které jsme při psaní tohoto článku čerpali.
V hlavní roli dárky
I když u nás Valentýna slavíme jen pár let, obdarovávání milovaných má mnohem delší historii. Třeba takovými bonbonierami si lidé dělali vzájemně radost už před 140 lety! Samozřejmě už nedostáváme jen bonboniéry, ale také květiny nebo třeba přáníčka. Těch si lidé v USA na Valentýna každoročně rozdají neuvěřitelných 145 milionů.
Seveřané slaví tak trochu jinak
Ve skandinávských státech Valentýn probíhá trochu jinak než Americe. Například v Norsku a Dánsku ženy dostávají valentýnská přání kterým se říká „Gaekkebrev“. Muži se na ně nepodepisují, a tak je na obdarovaných, aby uhodly, kdo jim přáníčko poslal. Ve Finsku a Estonsku Valentýn není ani tak svátkem zamilovaných, ale spíše oslavou přátelství – výměna dárků a přání tu tedy probíhá hlavně mezi kamarády.
Láska si najde cestu kamkoliv
Valentýn se však neslaví pouze v Evropě a USA. Například na Filipínách je tento den velmi populární pro uzavírání sňatků. Dokonce se tu pořádají hromadné svatby, při kterých si řeknou své „ano“ tisíce filipínských párů. V Japonsku se valentýnského hýčkání dostává hlavně mužskému pohlaví. Ženy se na dárky a laskavosti mohou těšit o měsíc později – v takzvaný Bílý den.
Pár statistik na závěr
Když už jsme nakousli ty svatby, tak bysme si měli povědět i něco o zásnubách. Valentýnská romantika je rozhodně ideální příležitostí k žádosti o ruku – svíčky, květiny a příjemná hudba zkrátka vytvoří tu pravou atmosféru. Není tedy divu, že se v tento den zasnoubí skoro 6 milionů párů. Láska se však netýká pouze lidských vztahů, ale i těch zvířecích. Pro své domácí mazlíčky má proto na svatého Valentýna připravenou nějakou drobnost celá tři procenta páníčků.
Mně se líbí, že se svatý Valentýn slaví. Lidé mi připadají takový milejší (alespoň teda ti, kteří ho mají s kým slavit 😀 ) a kterou ženu by navíc nepotěšil pugét růží 🙂 . My jsme letošního Valentýna slavili se zpožděním, protože byl přítel na služební cestě, ale poslal mi přes rozvoz růže v ten den, abych prý věděla, že na mě nezapomněl 🙂 . Byla jsem ráda, potěšilo mě, že si na mě vzpomněl, i když byl pryč 🙂 .