Zdraví a fitness

3 základní způsoby, jak využít pozitivních účinků konopného oleje pro lidský organizmus

Že je užívání konopného oleje zdraví prospěšné, to lidé zjistili už před mnoha staletími. V několika posledních dekádách pak tato blahodárná tekutina zažívá jakousi renesanci a setkávat se s ní můžeme čím dál častěji. A není divu. K mnoha pozitivním vlivům na lidský organismus, které nám byly známy již dávno, se totiž díky moderním výzkumům postupně přidávají další a další. Spektrum chorob, které lze olejem z rostliny Cannabis velmi úspěšně léčit, se proto pozvolna rozrůstá a spolu s tím logicky stoupá i obliba jeho užívání. Víte, s jakými neduhy si dovede velice dobře poradit? A znáte alespoň některé způsoby, kterými ho lze vašemu tělu dodat?

Užívání konopného oleje je pro naše tělo zcela přirozené

Proč je to přirozené? Pro vysvětlení musíme začít od samého základu a tím jsou tzv. kanabinoidy. Ty jsou v některých typech konopných olejů obsaženy ve zvýšené míře a právě jejich využití má při boji s celou řadou neduhů obrovský potenciál. Úspěchy při eliminaci mnoha lidských nemocí jsou zde opravdu mimořádné. V čem tyto úspěchy spočívají? Nedílnou součástí našeho těla je totiž tzv. endokanabinoidní systém. Tento systém se skládá z mnoha kanabinoidních receptorů a právě proto je příjem kanabinoidů pro lidi naprosto přirozený. A mimochodem, je vcelku zřejmé, že by se i s ohledem na tuto skutečnost, mělo konopí stát konečně běžným a plně uznávaným léčivem, nemyslíte?

3 hlavní cesty, kterými lze tělu olej z Cannabis poskytnout

Olej z konopí si můžete dopřát hned několika rozličnými způsoby. Pro přehlednost jsme možnosti jeho „konzumace“ rozdělili do tří základních kategorií. Které to jsou?

1. LÉČIVÉ PŘÍPRAVKY (oleje, masti, balzámy…)

2. KOSMETICKÉ VÝROBKY (krémy, šampóny…)

3. PŘÍMÁ KONZUMACE (v jídle, v nápojích, v tobolkách…)

Léčivé přípravky a jejich rostoucí význam

Zápolení s mnoha nemocemi je v současnosti bez kvalitních konopných olejů jen těžko představitelné. Přimíchávány jsou dnes zcela běžně do nejrůznějších mastí, gelů či balzámů a jejich blahodárné účinky při léčbě celé řady chorob jsou bez nadsázky takřka nenahraditelné. Mnohé z již zmiňovaných kanabinoidních receptorů našeho těla jsou totiž umístěny na kůži a použití mastiček se tedy přímo nabízí. Zjednodušeně řečeno jde o velmi efektivně cílený způsob léčby. A víte, kdy se vám takové přípravky budou obzvláště hodit?

a) Při spáleninách

b) Při proleženinách

c) Při léčbě zánětů

d) Na ztuhlé svalstvo

e) V boji s hemoroidy

f) Při bolestech v krku

g) Při léčení mnoha kožních onemocnění a jejich příznaků. Zejména při ekzémech, akné, bílých plísních či oparech, rovněž v boji s lupénkou nebo „nemocí motýlích křídel“

Kosmetika nemůže zůstat stranou

A také nezůstává. Konopný olej je přidáván do krémů, balzámů, masážních přípravků a za zmínku stojí nepochybně také jeho zásluhy v péči o vlasy a vlasovou pokožku. Vlasová kosmetika, jejíž je tato tekutina součástí, totiž dokáže omezit ztrátu vlhkosti a jak známo, dostatečná hydratace je pro zdraví vlasů naprosto nezbytná. Tento olej vlasy posiluje a napomáhá jejich růstu mimo jiné tím, že vyživuje pokožku. Pomáhá rovněž při vstřebávání keratinu, bez kterého se silné a zdravé vlasy jednoduše neobejdou. Pokud jde o krémy, některé dokáží poměrně efektivně zpomalovat degenerativní procesy, ke kterým v těle dochází a které jsou zpravidla dobře patrné právě na kůži. Speciální masážní emulze pak uvolňují ztuhlé svalstvo a ve výčtu toho, čím tato blahodárná tekutina přispívá k našemu zdraví, bychom mohli jistě ještě pokračovat.

Nápoje, jídlo nebo speciální tobolky…

Stále častěji se můžeme s konopným olejem setkat také v našich kuchyních. A proč ne? Co může být při naší snaze o zachování zdraví jednoduššího, než přimíchání této tekutiny do nějakého jídla či pití? Používá se zejména k dochucování marinád a pomazánek, je vcelku běžnou součástí zálivek do salátů i některých studených omáček a zlehka potřít jím můžete třeba opečený toust. Je samozřejmě také možné dopřát si lžičku oleje jenom tak anebo začít s jeho užíváním ve formě speciálních tobolek.

Ať už dáte při konzumaci konopného oleje přednost nějakému salátu nebo si zvolíte třeba konopný koktejl, nezapomeňte, že je tuto tekutinu třeba uchovávat v chladu a temnu, aby neztratila nic ze svých nesporných kvalit!

Konopný olej má všestranné využití

Neocenitelný pomocník v boji s bezpočtem kožních onemocnění, účinné antibiotikum a také skutečný balzám na naše srdce i celý krevní oběh. Tím vším je bez nadsázky právě CBD olej. Má výborné nutriční hodnoty, podporuje metabolismus a posiluje rovněž celkovou obranyschopnost lidského těla. Je v něm totiž obsažena řada prvků, které mají spolu s výše zmiňovanými kanabinoidy pro fungování lidského organismu zásadní význam. I proto by už konečně měla být rostlina konopí vnímána ne jako droga, ale jako bylina s širokým záběrem využití a to zejména v oblasti léčby mnoha chorob. Takovému pohledu jistě pomáhají podobné akce, jakou byl nedávno uskutečněný ostravský veletrh Konopex.

květ marihuany pro léčebné účely
květ marihuany pro léčebné účely

Co dodá tělu konopný olej?

LÁTKY

JEJICH PŘÍNOS

Nenasycené mastné kyseliny (omega 3 a omega 6)

Účinkují protizánětlivě a brání degenerativním změnám buněk. Pomáhají proti depresím i v prevenci srdečních onemocnění.

Proteiny

Jsou významnou stavební složkou tělesných tkání.

Vitamíny a minerály

Vitamíny A, B, C, D, E a K pomáhají vstřebávání a výměně látek. Minerály jako železo, hořčík, vápník nebo draslík jsou stavební složkou tkání, kontrolují metabolismus, zajišťují nervové vzruchy atd.

Antioxidanty

Hrají preventivní úlohu při vzniku některých typů rakoviny a také srdečně-cévních chorob.

Za zkoušku nic nedáte

Snad kromě nějaké té stokoruny vás vyzkoušení některého z mnoha produktů s obsahem konopného oleje, které jsou u nás běžně k dostání, skutečně nic stát nebude. Můžete tuto užitečnou tekutinu využít při každodenní péči o vaše tělo a sami brzy poznáte, že to byl krok správným směrem. Vyzkoušejte šampon, krém nebo třeba mast na oděrky či popálenou kůži, přidejte si olej do jídla nebo sem tam sezobněte nějakou tu kapsli s jeho obsahem a na vašem zdraví se to jistě dříve či později pozitivně projeví.

Ale možná, že vám tu radíme celkem zbytečně, protože si už konopného oleje dávno dopřáváte. Není to tak? Čemu dáváte přednost, používáte ho v kuchyni nebo snad při péči o vaše vlasy?

4.5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..