Mobilní telefonyTechnologie

Pro koho a k čemu je určen fotomobil

Narazili jste na pojem fotomobil a nejste si stoprocentně jistí, o co vlastně jde? V následujícím článku se podíváme na to, pro koho je fotomobil určený a k čemu všemu ho využijete. Přidáme i pár tipů na to, jaké modely jsou aktuálně nejlepší.

Co je to fotomobil

Fotomobil je mobilní telefon, který umí fotografovat a natáčet videa. Spousta mobilů se v dnešní době kvalitou snímků vyrovná kompaktním fotoaparátům. Díky spoustě kreativních filtrů, kvalitnímu rozlišení a rychlosti jsou ideální volbou pro každého, kdo rád fotí a tvoří videa.

Kdo se bez fotomobilu neobejde?

Fotomobil už dnes vlastní téměř každý. Integrovaný fotoaparát je součástí každého smartphonu i většiny telefonů bez operačního systému. Má to své důvody – je to totiž praktická věc, kterou všichni rádi využíváme.  

Určitě by neměl chybět uživatelům, kteří rádi točí videa, fotografují a sdílí zážitky na sociálních sítích nebo se svými blízkými prostřednictvím jiných komunikačních kanálů. Tak například takové selfie si bez něj nevyfotíte. Užijete ho ale i při focení materiálů do práce či studijních podkladů. Nebo k natáčení adrenalinových videí z cest, prvních krůčků vašich ratolestí a tak dále.

Žena pořizuje profesionální fotografie na sociální sítě
Žena pořizuje profesionální fotografie na sociální sítě

Jaké fotomobily jsou nejlepší?

Nejlepší fotomobil podle webu Testado.cz je iPhone 13 Pro Max. Hned za ním je Samsung Galaxy S22 Ultra a pro méně náročné doporučují Google Pixel 6. Mají dostatečně velké snímače a kvalitní rozlišení, abyste s nimi mohli pořídit nejen fotografie, ale i videa ve vysoké kvalitě.

Mobilní telefony Apple platí ve svém oboru za naprostou špičku. Mají nejlepší výbavu, funkce a aplikace, díky kterým vytvoříte fotografie a videa v té nejlepší kvality a ještě si s nimi můžete pohrát při finální úpravě. Je jen na vás, zda je pošlete do tisku, nebo jen nasdílíte na sítích. Tak jako tak budete maximálně spokojeni. Jediným mínusem je o trochu vyšší cena v porovnání s konkurencí.

Tip na článek: Jak vybrat nejlepší fotomobil

Co všechno se dá s fotomobilem vyfotit a jaké předpoklady by měl mít?

  •       Pro fotografie v běžném formátu doporučujeme rozlišení alespoň 7,2 Mpx.
  •       Rozlišení 4K dosáhnete s rozlišením 8,3 Mpx.
  •       Pro velké formáty fotografií chtějte rozlišení 28,8 Mpx.
  •       Fotografie na plakáty by měly být focené na fotomobilu s rozlišením 17,4 Mpx a více.

Ovšem nejde jen o pixely samotné. Je důležité, aby byl dostatečně veliký i samotný snímač. Od toho se odvíjí velikost pixelu. Hodnoty okolo 1,22 μm (iPhone XR) a 1,4 μm (Samsung Galaxy S10+) platí za velice dobré. Pokud jste vášnivý fotograf, chtějte fotomobil s podobnou výbavou.

Fotomobil nahradí profesionální fotoaparát

Fotomobil uspokojí i náročnější zákazníky, kteří si na kvalitních fotografiích zakládají. Existují totiž modely, se kterými pořídíte snímky v tom nejvyšším rozlišení. Ty využijete například pro komerční účely, k tvorbě profesionálních fotografií, prezentací a také k promítání na 4K televizi.

Ve smartphonech najdete kvalitní čipy, díky kterým můžete generovat spoustu efektů. Některé se vyrovnají objektivu. Výsledek je potom k nerozeznání od profesionálního fotoaparátu. Dokáže vyladit světelnost, barvy i hloubku.

Kreativní filtry pro maximální zábavu

Bez kreativních filtrů už dnes většina lidí nedá ani ránu. Využíváme je jak při focení do rodinného archivu, tak pro sociální sítě a různé aplikace. Vytvoříte díky nim nejen legrační, ale i černobílé nebo vintage umělecké fotografie. Díky filtrům si ušetříte hodiny práce na počítači a nemusíte se ani učit s žádnými složitými grafickými programy.

Pořízení profi fotografie pomocí telefonu
Pořízení profi fotografie pomocí telefonu

Fotomobil je ideální start pro začínající a amatérské fotografy

Fotomobily umí zachytit HDR fotky. Jde o snímky s velkým dynamickým rozsahem, které se tvoří „skládáním“ z několika dílčích záběrů jedné expozice. Díky střídání světla a stínů vznikne unikátní výsledek, který vypadá úplně jako z galerie.

Jistě, chce to trochu techniky, ovšem není to nic, co byste se nezvládli naučit. Pokud chcete HDR používat opravdu naplno, doporučujeme pořídit i speciální aplikaci, a ne se spoléhat pouze na defaultní kameru.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..