Bydlení

Jaký mop se hodí na plovoucí (dřevěnou, vinylovou) podlahu

Přestěhovali jste se, nebo zařizujete domácnost a chcete vědět, jaký mop se hodí na plovoucí, dřevěnou nebo vinylovou podlahu? Každý typ povrchu má svá specifika. Zjistěte, na co si dát pozor a jak o daný materiál pečovat tak, aby vždy vypadal k světu a nezničil se.

Jaký mop se hodí na plovoucí podlahu

S mopem můžete plovoucí podlahu uklízet jak na sucho, tak pomocí čistící kapaliny. Mezi největší výhody tohoto pomocníka patří, že za sebou nezanechává šmouhy a snadno s ním vyčistíte i větší plochy. Oproti úmornému vytírání navíc nenamáháte záda. Jaké mop na podlahu je pro vaši domácnost ten nejlepší?

  • Mopy na suché použití: Využívají se na suchý úklid, kdy se chcete zbavit prachu, vlasů nebo drobků. Hlavice musí být celou dobu v kontaktu s podlahou. Jakmile jste hotoví, nečistoty vysypete do koše.
  • Rotační mop: Rotační mop je asi nejpoužívanější model v českých domácnostech. Na rozdíl od houby se z něj lépe odstraní přebytečný čistící roztok, a tak za ním nezůstávají žádné šmouhy a zbytky tekutiny.
  • Mop s rozprašovačem: Nesmí chybět žádnému zákazníkovi, který se nechce tahat s kýblem vody. Má totiž vlastní nádobku s roztokem, který se rozprašuje pomocí jednoduchého mechanismu. Na úklid navíc nespotřebujete tak velké množství čistícího prostředku. Díky tomu šetříte peněženku i podlahu.

Nezapomeňte mop vždy řádně vyždímat. Ač je plovoucí podlaha nenáročná, přípravek nesmí obsahovat rozpouštědlo. Není však potřeba kupovat nic speciálního, vystačíte si s vodou a trochou saponátu.

Vytírání podlahy

Jaký mop se hodí na dřevěnou podlahu?

Na dřevěné podlahy se musí opatrně. Kromě pravidelného čištění nezapomínejte ani na preventivní ošetřování vhodnými přípravky. Jelikož tento materiál je citlivý a vlhkost mu neprospívá, snažte se jeho styk s ní minimalizovat. Když zůstane vlhký příliš dlouho, začne měnit barvu a tvar. Snažte se čistit hlavně na sucho.

Jednou za čas je ale potřeba vzít do ruky mop. Jako první povrch důkladně zameťte nebo vysajte. Nyní k samotnému vytírání. Dohlédněte, aby byl návlek důkladně vyždímaný. Klasické provázkové a třásňové mopy jsou nevhodné, jelikož z nich odkapává příliš mnoho tekutiny a nikdy je dokonale nevyždímáte.  

Po jakém prostředku sáhnout? Nepoužívejte čističe s glycerinem, ani klasické saponáty. Mýdlo totiž ničí lak, tedy ochrannou vrstvu dřeva. Pořiďte si speciální neutrální čistící prostředek bez rozpouštědel, který neponičí ochrannou vrstvu. Co se mopu týče, doporučujeme následující typ:

  • Rotační plochý mop: Chtějte takový, který má ve výbavě návlek z extra jemného mikrovlákna. Důležité je i to, aby měl opravdu důkladný ždímací mechanismus.
Mop na dřevěnou podlahu
Mop na dřevěnou podlahu

Jaký mop se hodí na vinylovou podlahu?

Je na údržbu lepší dřevěná nebo vinylový podlaha? Rozhodně vinylová. Ač má také svá specifika, není tak citlivá. Pokud si tedy nechcete dělat starosti s komplikovanějším úklidem, při vybavování domácnosti se rozhodněte pro ni. Výhodou je, že od dřeva je naprosto k nerozeznání, a tak docílíte stejného estetického efektu.

V běžném provozu si vystačíte se suchým čištěním. Na to si můžete přizvat mop na suché použití. Tento úklid odstraní nečistoty, a navíc zabrání ztrátu lesku podlahy. Vlhké čištění byste měli dělat zhruba každé dva týdny.

Ač je vinyl odolný, velká vlhkost ho poškozuje. Voda zateče mezi jednotlivé díly a ty potom nabobtnají. Proto je důležité mop řádně vyždímat. Jak poznáte, že je akorát tak vlhký? Udělejte si malý test. Když ho zvednete do vzduchu, nesmí z něj kapat voda.

Čistit můžete buď vodou nebo čistícím prostředkem na podlahy. Nesmí v něm být rozpouštědlo. Jinak hrozí poškození nášlapné vrstvy. Pokud zrovna nemáte nic po ruce, nakapejte do vody trochu octa. Jaký mop se hodí na vinylové podlahy?

  • Rotační mop: S tím máte vždy jistotu, že je perfektně vyždímaný.
  • Plochý mop: Doporučujeme na úklid velkých místností a dlouhých chodeb.
  • Třásňový mop: Cenově dostupný, dobře se s ním uklízí.
  • Mop s rozprašovačem: Pro snadný úklid bez kýble.
Mop na vinylovou podlahy
Mop na vinylovou podlahy
4.6/5 - (5 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..