Zdraví a fitness

Posilovny zdražují, víte, jak je nahradit u sebe doma?

Ještě si všichni pamatujeme na dobu, kdy byly posilovny zavřené. Někdo si chodil zacvičit ven, jiný si zřídil domácí posilovnu. Dnes jsou sice otevřené, ale stejně jako všechno ostatní zdražují, tak se není čemu divit, že se zase snažíme najít nějakou alternativu. Ven do zimy se vám nechce? A co cvičení doma?

Zařiďte si vlastní cvičební koutek

Kdo doma najde kousek volného prostoru, ten si může klidně zařídit malý cvičební koutek, kdo ho má o něco víc, ten si může zařídit rovnou domácí posilovnu. Sice do ní ze začátku budete muset něco investovat, nikdo ale neříká, že v ní musíte mít všechny ty posilovací stroje a trenažéry, jako mají ve fitku.

Co by nemělo chybět ve vašem koutku na domácí cvičení?

Vybavení se odvíjí od vašich prostorových a finančních možností, žádných těžkých a velkých strojů není nutně třeba. Ano, takový rotoped nebo eliptický trenažér jsou fajn, a pokud na ně máte místo, tak proč ne, pokud ale takový volný prostor nemáte, není třeba zoufat. Jistě si vystačíte i s nejrůznějšími pomůckami na protahování, posilování, jógu i relaxaci po cvičení.

Co využijete na protahování těla?

Na protahování těla bychom si měli najít chvilku každý den, ať už běžně chodíme do fitka nebo ne. Strečink vám sice nevybuduje svalovou hmotu jako posilování, zanedbávat ho ale rozhodně nesmíme. Stačí pár minut denně a vaše svalstvo se postupně prodlouží a zlepší flexibilitu, dojde i ke zlepšení výkonnosti, posílíte krevní oběh, aktivujete parasympatický nervový systém a zlepšíte si i náladu.

Muž se protahuje
Muž se protahuje

Strečink je třeba provádět pomalu, žádné rychlé tahy nebo pohyby, které vedou k bolesti protahovaného svalu. Vždy bychom měli protahovat zahřáté a uvolněné svaly, v konečné poloze nehmitat. Pohyb provádíme do mírného natažení a s výdechem, v konečné fázi pravidelně dýcháme a setrváme v krajní poloze alespoň 15 vteřin. Svaly protahujeme ve směru svalových vláken, protahovací polohu zaujímáme i ukončujeme uvolněně a pomalu.

Mezi osvědčené pomůcky, které využijete na protahování patří:

 • Masážní míčky
 • Elastická lana pro SM systém
 • Cvičební guma
 • Cvičební gymnastický míč
 • Cvičební podložka
Víte, že mezi oblíbené cviky na protažení patří úklony, rotace, mobilita zápěstí nebo třeba kočičí hřbet?

Co si pořídit na domácí posilování?

Náš pohybový systém se bez určitého posilování neobejde, nikdo ale neříká, že musíte zvedat padesáti kilové činky. K procvičení svalstva a posílení lymfatického systému si vystačíte i s jednoduššími a lehčími pomocníky.

 • Základem je cvičební guma, díky které procvičíte celé tělo. Nabízí celou řadu možností, od jednoduchých cviků až pro ty složitější.
 • Činky
 • Švihadlo
 • Medicinbal
 • SM systém
 • Odporové gumy
 • Posilovací kroužek
Tip na článek: Jak začít s cvičením doma
Náš tip: Zkusili jste už posilování s vlastní vahou těla? Každý, kdo se chce dostat do formy, by kalisteniku, jak se takové cvičení říká, zkusit. Mezi cviky s vlastní vahou patří klasické kliky, kliky na bradlech, dřepy, shyby, plank, nebo stojka s nohami opřenými o zeď.

Chcete se dostat do formy cvičením jógy nebo pilates?

Přirozená a účinná metoda cvičení, která bude bavit děti i dospělé. Pro každého člena rodiny pořiďte overball a podložku na cvičení, určitě využijete i balanční podložku nebo elastické lano. Fajn jsou i YOGA bloky, YOGA pásky a pilates válce.

Bez odpočinku to také nepůjde

Věc, kterou mnozí z nás zanedbávají, je odpočinek. Ráno vstaneme a hned nasadíme zběsilé tempo, abychom do večera vše zvládli, na odpočinek si nenajdeme ani pár minutek. Větší chyby se ale dopustit nemůžeme, právě on totiž obnovuje naši životní sílu.

Odpočívejte aktivně i pasivně, z cvičebních pomůcek se vám k tomu mohou hodit nejrůznější masážní válce a míčky, tělo můžete hýčkat i pomocí voskových nebo rašelinových zábalů. Partner vám může udělat masáž za pomoci některého z masážních olejů, během noci můžete na své lůžko umístit iplikátor a vyzkoušet tak metodu tradiční čínské medicíny.

Ohodnoťte tento článek

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..