Dětský kolektiv jako zdroj nemocí. Jak se bránit?
Před pár týdny se děti vrátily do kolektivů, netrvalo to dlouho a mnohé z nich se začaly potýkat s nachlazením. Rýma, kašel a bolest v krku dokáží život pěkně znepříjemnit, proměnlivé počasí, které aktuálně panuje, k tomu taky moc nepřispívá. Jak se virům a bacilům nejen ze školního kolektivu bránit?
V kolektivu se infekce šíří snadno a rychle
Každý rodič, který zažil nástup do kolektivu nám jistě dá za pravdu. V kolektivu se bacily šíří snadno a rychle, zejména mezi dětmi, které do kolektivu vstoupily poprvé, nebo po delší pauze. Změna režimu, psychická a fyzická zátěž, to všechno tomu jen nahrává. Dítě je v kolektivu prostě vystaveno jak nejrůznějším virovým a bakteriálním nákazám, tak stresu, obojí má vliv na fungování imunitního systému.
Dětská imunita se vyvíjí už od porodu, kdy se setká s prvními antigeny, v průběhu dospívání se postupně posiluje. Nástup do kolektivu je pro něj první zatěžkávací zkouškou. Riziko nákazy některou z běžných nemocí se zvyšuje, pro dětskou imunitu je nejhorší, když dojde k opakovaným infekcím.
Jak nemocem předcházet?
Asi všichni se shodneme na tom, že nemocné dítě do kolektivu nepatří. Každá nemoc má ale inkubační dobu, během které se nemoc nemusí projevit a dítě prostě kolektiv navštěvuje. Navíc se u některých jedinců projevit vůbec nemusí. Dětská imunita tak je zkouškám vystavena, ať chceme, nebo ne. Jedinou cestou, jak nemocem předcházet je posilovat imunitní systém.
Víte, že mezi nejčastější nemoci z dětského kolektivu patří virózy, onemocnění horních cest dýchacích (Laryngitida, nachlazení dítěte apod.), chřipka, angína, zánět spojivek, virové průjmy, plané neštovice, pátá nemoc nebo také mononukleóza? |
Jak posílit dětskou imunitu?
Už nechcete každou chvíli volat do práce, že musíte s potomkem zůstat doma, protože ho skolil další bacil nebo dětské nachlazení? Přemýšlíte, čím posílit imunitu dětí, abyste se vyhnuli nejrůznějším dětským nemocem? Tady je pár tipů na posílení dětské imunity.
Tip číslo jedna: Zdravá strava je základ
Vyvážený a pestrý jídelníček je základem zdravého imunitního systému. Ve stravě dítěte rozhodně nesmí chybět dostatek čerstvého ovoce, syrové zeleniny a luštěnin, bílé pečivo nahraďte celozrnným pečivem. Zaměřte se i na rostlinné oleje, dejte přednost mandlovému, olivovému nebo sezamovému. Do dětského jídelníčku patří i maso a rýže.
Bílý cukr z jídelníčku vyřaďte a nahraďte ho zdravější alternativou, třeba medem. Možná vás to překvapí, ale med je bohatý na vitamíny, minerály a prospěšné enzymy.
Tip číslo dva: Pobyt na čerstvém vzduchu
O tom, že naše tělo ze sluníčka čerpá vitamín D se asi nemusíme zmiňovat, teď na podzim a v zimě to s ním bude složitější. Možná si tak říkáte, že není třeba, aby dítě trávilo tolik času venku. Omyl. Pobyt na čerstvém vzduchu i v zimě napomáhá k prokrvení dýchacích cest, očních i ušních sliznic a zvyšuje tak jejich odolnost. Když ho navíc spojíte s pohybem, jen dobře.
Tip číslo tři: Nezapomínejte na odpočinek
Do školy, ze školy, na kroužek, z kroužku, na fotbal, z fotbalu, napsat úkoly, naučit se na další den. Zabavit dítě a vymyslet mu program na celý den je sice fajn, když ale nemá ani chvilku na odpočinek, určitě mu to neprospívá. Regenerace těla je důležitá, stejně tak dostatek spánku. Čím je dítě mladší, tím víc spánku potřebuje, právě během něj dochází k ozdravným procesům a regeneraci.
Tip číslo čtyři: Vitamíny a minerály pro děti
Ani zdravý a pestrý jídelníček nedokáže pokrýt zvýšenou potřebu vitamínů a minerálů pro děti, proto není od věci, podpořit dětský imunitní systém i vitamíny pro děti, které v sobě ukrývají správnou kombinaci vitamínů a minerálů. Kromě vitamínu C je totiž důležitý i vitamín B, vitamín D, železo, zinek a selen.
Tip číslo pět: Když vše selže, navštivte imunologii
Vyzkoušeli jste už úplně všechno a stejně se váš potomek pořád potýká s kašlem, rýmou nebo jinými nemocemi? Zkuste se poradit s dětským lékařem, zda by nepomohla návštěva imunologie. Imunitní systém dítěte mohou zatěžovat i různé alergie. Když se tělo setká s podnětem, se kterým si neumí poradit, dojde k nepřiměřené imunitní reakci a dítě onemocní.