Zdraví a fitness

Jak na bolest chodidel z dlouhého stání? Máme pro vás 5 tipů

Nezáleží na tom, jestli stojíte v nekonečné frontě nebo v práci. Pokud jste dlouho na nohou, může se stát, že vás zaskočí úporná bolest chodidel. Příčin může být hned několik, mezi ty nejčastější patří nevhodná obuv, nedostatečný odpočinek a špatné držení těla. Naštěstí však existuje několik způsobů, jak s bolestí chodidel zatočit. Následujících 5 tipů pomůže k tomu, aby vaše nohy byly celý den jako v bavlnce.

Vyberte si správnou obuv

Výběr správné obuvi je pro pohodlí vašich chodidel naprosto klíčový. Existuje několik faktorů, které musíte důkladně zvážit, aby boty dobře seděly. Nejdůležitější z nich je jednoznačně velikost. Tu je však často složité určit, hlavně pokud nakupujete online. Noha by v botě neměla být příliš natěsno, ale zároveň obuv nesmí být volná, aby nedocházelo ke zbytečnému tření. Vybrat tu správnou velikost tak často může být hotová magie. Nejlepším způsobem, jak to provést, je jednoznačně změřit si stélku boty.

TIP: Jak na to, zjistíte v tomto návodu: Stélka boty: Co to je a jak se měří její délka?

Pokud máte širší nohu, zajímejte se také o další rozměry boty. Některé značky mají na výběr více modelů v různých šířkách. 

Zaměřte se také na použité technologie. Ty jsou důležitým faktorem především v případě, že vybíráte obuv na dlouhodobější nošení, například boty do práce. Odpružení paty, snížená tloušťka podrážky nebo třeba modifikovaná geometrie podešve, to všechno jsou vychytávky, které ulehčují pohybovému aparátu nositele.

Bolest nohou z dlouhodobého stání
Bolest nohou z dlouhodobého stání

Používejte speciální vložky

Vložky do bot mohou bolesti nohou zabránit hned několika způsoby. Záleží na tom, jaký typ si vyberete. Některé chrání před nárazy a tlumí došlap, jiné zase podporují správné postavení chodidla. Koupit je můžete v obchodech s obuví nebo v lékárnách, pokud vás však bolesti trápí dlouhodobě, zvažte zhotovení ortopedických vložek na míru. To většinou vyžaduje 2 návštěvy u specialisty. První, kde proběhne vyšetření, a druhou, kde se vše zkontroluje a vložky se případně doupraví.

Měňte polohu a průběžně se protahujte

Když musíte dlouho stát na jednom místě, měňte postavení nohou a průběžně se protahujte. Změny polohy totiž aktivují různé svaly, a snižují tak dlouhodobý tlak na jednu část chodidla. V práci, například na recepci nebo v maloobchodě, může být vhodné využít speciální podložky na stání. Ty jsou navrženy tak, aby tělu poskytly dostatečnou oporu, ale zároveň umožňují nohám dělat malé jemné pohyby, které vedou k oddálení nástupu únavy. Podložky navíc pomáhají zlepšovat průtok krve a podporují zdravé držení těla.

Snažte se o správné držení těla

I když nemáte k dispozici balanční podložku, určitě se snažte o správné držení těla. To je totiž dalším způsobem, jak účinně předcházet bolesti chodidel. Klíčové je především rovnoměrně zatěžovat obě nohy, držet tělo ve vzpřímené pozici a udržovat mírně pokrčená kolena. Zaměřte se také na ramena, která by měla být uvolněná. Mnoho lidí je nevědomky zvedá.

Relaxujte

Bolest chodidel můžete porazit také díky pravidelné relaxaci. Po dlouhém stání dopřejte svým nohám zasloužený odpočinek. Položte si chodidla na vyvýšenou plochu nebo si udělejte masáž. To pomáhá stimulovat krevní oběh a zmírnit tlak na nohy. Chodidla se také krásně promasírují, když jednou za čas sundáte boty a projdete se venku naboso. Můžete si i zaplavat. Pohyb ve vodě totiž výrazně urychluje regeneraci.

Zbavte se bolesti chodidel ještě dnes! Vyzkoušejte naše tipy a uvidíte, že se vám při dlouhém stání uleví. Pořiďte si kvalitní obuv, která perfektně sedne, sežeňte vložky přizpůsobené pro vaše potřeby a pečujte o své nohy, jak nejlépe můžete.

Ohodnoťte tento článek

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..