Druhy sýrů – Jaké jsou ty nejběžnější?
Sýry se dělí na dva hlavní druhy: tvrdé sýry a měkké sýry. Měkké sýry se konzumují ihned poté, co se vyrobí. Tvrdé sýry (čedar, eidam, gouda, parmezán a další) časem dozrávají a získávají tu pravou chuť.
Mozzarella – ihned zkonzumovat
Mozzarella patří mezi měkké sýry a má nejlepší chuť v ten den, kdy byla vyrobena. Mozzarella se velice rychle kazí, a proto je prodávaná v plastových sáčcích s marinádou. Tento sýr se používá především na italské pizzy.
Mascarpone – sladký sýr
Dalším italským sýrem je Mascarpone. Mascarpone je čerstvý měkký sýr, který je vyráběn z kravské smetany. Při výrobě tohoto sýra se nepoužívá syřidlo. Sýr se vyrábí jen přidáním kyseliny sýrové a rozložením na jemné plátno. Mascarpone je velice jemným a sladkým sýrem. Používá se především na výrobu Tiramisu.
Eidam – ten sýr všichni známe
Lidé z ČR nejčastěji konzumují eidam. Eidam se nejprve vyráběl v Nizozemsku. Eidam je nasládlý polotuhý a plnotučný sýr, který se vyrábí z kravského mléka. Eidam má velice neutrální chuť, bez zápachu a bez příliš slané chuti. Doba zrání eidamu je jen od jednoho měsíce do deseti měsíců. Vyzrálý eidam má vyšší trvanlivost a tmavší barvu. Správně vyzrálý sýr též lépe chutná.
Čedar – původem z Anglie
Čedar je tvrdý sýr původem z Anglie. Nejčastěji se vyrábí z kravského mléka a tvaruje se do kulatých bochníků. Čedar zraje půl roku až jeden a půl roku od uložení. Čedar má hladkou a tvrdou strukturu a je nedrolivý. Chuť sýra zraje s jeho stářím. Kromě obligátního použití do hamburegrů se perfektně hodí k těžkým červeným vínům.
Gouda – sýr typický svou vůní
Gouda je typický svou vůní, kterou ucítíte až při polykání. Gouda má svůj původ v Nizozemsku a vyrábí se z kravského mléka. Doba zrání je od jednoho měsíce až do dvou let. Gouda je středně měkký sýr s krémově žlutým středem. Gouda má ve své struktuře nepravidelné dírky. Jeho kůra se před zráním pokrývá voskem.