Ostatní

Jak na výběr kvalitní školní aktovky

Vybírání té správné školní aktovky není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. V celém procesu hraje roli spoustu faktorů a je na místě se zaměřit na každý z nich. Protože, ač se to zdá neuvěřitelné, zvolení nevhodné školní aktovky může mít vliv dokonce i na zdraví jejího nositele, tedy Vašeho dítěte.

Zejména se pak u Vaší ratolesti mohou v budoucnu objevit problémy s páteří, kterým je lepší se raději vyhnout.

Nejčastější chyby rodičů

Najdou se tací, kteří při vybírání dětské aktovky do školy přemýšlí z dlouhodobého hlediska. Koupí prostě co největší, aby dítěti vydržela snad po celou trvání pobytu na základní škole. To je samozřejmě špatně.

Dítě se teprve vyvíjí a stejně jako roste z oblečení, roste i z batohu. A naopak. Určitě na něj nebudete v pubertě soukat věci, které nosil v první třídě. Takhle to prostě nefunguje.

Školák balící si pomůcky do aktovky

Pak je také potřeba vzít v úvahu, že dítě s aktovkou na zádech tráví poměrně velkou část dne. V případě delší trasy do školy obzvlášť. Měla by se proto přizpůsobit váha snesitelné zátěže na zádech.

Ideálně by dítě mělo nést maximálně 10 % své aktuální váhy. A tomu se musí s ohledem na množství učebnic, svačiny a různých školních pomůcek, bez kterých se prostě nejde během vyučování obejít, hlavně váha aktovky.

Lehká neznamená lepší

Ani příliš hezká aktovka neznamená při výběru trefu do černého. V ideálním případě by měla vážit okolo jednoho kilogramu. Lehčí varianty aktovek se nedoporučují zejména proto, že jejich nízká hmotnost má za následek sníženou kvalitu materiálů a zádových systémů.

Záda jako hlavní parametr nákupu aktovky

Jak jste jistě z předešlých vět dokázali poznat, výběr školní aktovky je ovlivněn především zády. Je totiž důležité dbát na správné držení těla a páteře. Aktovka musí školákovi perfektně sedět na zádech a také vyhovovat délkou (ke křížové kosti).

Nejlepší jsou aktovky s širokými ramenními popruhy, které lze nastavit jak nahoře, tak dole. Usazení na zádech navíc v některých případech dolaďuje hrudní popruh.

Praktické rady

Neméně důležitou součást aktovky školáka by měly tvořit reflexní prvky, které na ulici za šera nebo hluboké tmy dokáží dítě rozjasnit pro okolí, takže se tím předejde možným nehodám.

školní batohy

Po straně aktovky je vhodné mít umístěný prostor pro lahev s pitím, která by se uvnitř mohla snadno otevřít a namočit, popřípadě zničit, celý její obsah.

Nebojte se do aktovky investovat peníze. Zdraví a zejména záda Vašeho dítěte to v budoucnu jistě ocení a v tu chvíli budete rádi, že jste se nerozhodli šetřit na věci, na které by se rozhodně šetřit nemělo.

Nejlepší cestou, ještě jednou sděluji, je proto pořádně se porozhlédnout po obchodech a v nich hledat ergonomické aktovky a aktovky s pevnými zády, které splňují všechny výše zmíněné body.

Doporučujeme kontaktovat a poradit se s Suntanshop.cz – výrobce a prodejce kvalitních dětských batohů a aktovek

5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..