Finance

Zvyšují se vám rodinné výdaje? Jak je zkrotit?

Všechno kolem nás zdražuje. Zvyšuje se cena potravin, pohonných hmot, služeb, materiálu i energií, mnozí z nás propadají při pohledu do peněženky nebo na bankovní účet skoro i panice. Pořád přemýšlíme, kde by se dala nějaká ta koruna ušetřit. Na jídle? Na zábavě? Tipů, jak na to, je hromada, pojďme si shrnout ty, které opravdu fungují a zkrotí vaše rodinné výdaje.

Začněte tím, že si sepíšete všechny příjmy a výdaje

Otřepaná rada, bez které to ale nepůjde. Když chcete najít způsob, jak optimalizovat výdaje, musíte nejprve vědět, jaké jsou vaše příjmy a výdaje. Ano, je otrava si všechno zapisovat, nikdo ale neříká, že to musíte dělat do konce života. Připravte si sešít, udělejte si tabulku v excelu a pusťte se do toho. Zapište tam opravdu každý příjem i každý výdej, a to včetně zákusku v kavárně nebo žvýkaček z trafiky.

Výdaje si pak rozdělte na ty, které jsou nezbytné (např. nezbytnosti jako splátka hypotéky nebo jiného úvěru, náklady na telefon, jízdné, školné, nájemné, pojištění apod.), a ty zbytné (takové, bez kterých se můžeme obejít).

Když to uvidíte pěkně před sebou, uvědomíte si, že třeba ta každodenní návštěva trafiky, kdy si koupíte žvýkačky nebo něco rychlého k snědku, docela leze do peněz a když to omezíte, je to cesta ke snížení výdajů. Možná se také leknete, kolik vás každý měsíc stojí každodenní oběd v restauraci, nebo dojdete k názoru, že do kina si můžete zajít jen občas. Takových výdajů nad rámec je pěkná hromada, ani si to často neuvědomujeme.

Ušetřit se dá i na energiích

Dnes hojně skloňované téma. Ceny energií letí vzhůru, snad všichni přemýšlíme, jak na nich ušetřit a vrátit nějakou tu korunu do rodinného rozpočtu. Mnohdy se nám to zdá nemožné, ale určité způsoby skutečně existují.

 • I když snížíte teplotu na termostatu o jeden stupeň, výrazně ušetříte.
 • Jaké máte doma žárovky? Stále ty klasické? Vyměňte je za LED žárovky. Sice stojí o něco víc, investice se vám ale mnohonásobně vrátí. Vydrží déle a ušetří ve srovnání s těmi tradičními až 80 % energie.
 • Při vaření dávejte na hrnec pokličku.
 • Máte doma spotřebiče starší 10 let? Vyměňte je, pokud máte možnost. Spotřeba těch nových je totiž výrazně nižší.
 • Stojí lednička nebo mrazák blízko topení nebo sporáku? Zkuste je přestěhovat.
 • Na vodovodní kohoutek nainstalujte perlátor.
 • Pračku se snažte vždy zaplnit.
 • Chladničku i mrazák pravidelně odmrazujte.
 • Používejte myčku nádobí.
 • Místo trouby používejte remosku, na ohřev je zase fajn mikrovlnná trouba.
 • Nezakrývejte radiátory.
 • Nenechávejte spotřebiče v pohotovostním režimu.

A co jídlo? Tam by se nedala nějaká koruna ušetřit?

Vyrážíte každý den, kdy jste v práci, s kolegy na oběd do restaurace? Zvažte, zda se bez toho neobejdete. Jídlo si můžete připravit doma, stejně jako třeba připravujete dětem svačiny. Navaříte si ze surovin, které si sami nakoupíte, víte, co jíte, a ještě ušetříte.

Aktualizujte si smlouvy

Ať už máte sjednané životní pojištění, povinné ručení, smlouvu na telefonní tarif nebo třeba pojištění domácnosti, každou smlouvu je třeba čas od času aktualizovat. Cena vozu nebo jiného předmětu pojištění se totiž s časem mění, stejně tak pojistné podmínky.

Víte, že existují nejrůznější srovnávače, díky kterým se hned dozvíte, zda by vám někdo jiný nenabídl výhodnější podmínky? Podobně funguje i hypoteční kalkulačka.
Podpis dokumentů
Podpis dokumentů

Zrušte služby, které nepoužíváte

Potřebujete přiškrtit výdaje? Zkontrolujte, zda náhodou neplatíte za něco, co vůbec nevyužíváte. Třeba takový tarif na telefon. Kolik v něm máte volných minut a sms? Využijete je, nebo byste si vystačili s nižším tarifem?

Výdaje plánujte dopředu

Než vyrazíte na nákupy, sepište si, co potřebujete koupit a toho se držte. Víte, že budete muset pořídit novou pračku? Počítejte s tím dopředu. Odložení nákupu je možné vždy, lepší je ale počítat s tím, že nejspíš bude potřeba. Stejně jako víte, že každou zimu děti potřebují nové boty apod. Nenechte se tím zaskočit.

5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..