Zvýší se ještě ceny nemovitostí nebo je nejlepší čas na prodej?
Chcete prodat nemovitost, ale doufáte, že ceny půjdou ještě více nahoru a proto vyčkáváte? Má to smysl nebo naopak praskne ta realitní bublina a nastane propad cen? Jaký dopad mají nebo mohou mít externí vlivy na realitní trh? V tomto článku se zaměříme na jednotlivé aspekty, které vám pomohou se správně rozhodnout, zda s prodejem počkat nebo se obrátit na realitní kancelář ohledně prodeje nemovitosti hned.
Co a jak ovlivňuje vývoj cen nemovitostí?
1. Ekonomika státu
Výši cen nemovitostí ovlivňuje hlavně ekonomika státu. Pokud je silná a lidé v ní věří, nemají tak silnou potřebu vytvářet si výraznější finanční rezervy a jejich kupní síla se zvyšuje. V době ekonomického rozkvětu stoupají platy a naopak klesá nezaměstnanost. Chuť lidí investovat nejen do nemovitostí sílí a tím rostou i ceny. V poslední době ale celosvětová ekonomika mírně klesá. A ačkoliv to ekonomiku České republiky zatím nijak negativně neovlivnilo, tak i ta je již na svém vrcholu. Lze tedy očekávat, že v rámci hospodářského cyklu dojde časem k recesi, tedy postupnému poklesu ekonomiky. To by mohlo zapříčinit i prudký a výrazný pokles cen ve velmi krátkém časovém úseku. V takové chvíli je už na prodej nemovitosti v podstatě pozdě. Pokud budete mít štěstí, prodáte ji ještě za rozumnou cenu. Ta bude však s největší pravděpodobností nižší než kdybyste už nyní oslovili realitní kancelář, která vám se vším pomůže. Nelze totiž nikdy dopředu vědět, kdy přesně se státní ekonomika přehoupne přes svůj vrchol a začne klesat, ani jakou rychlostí to bude.
2. Míra nezaměstnanosti
Ta souvisí s předchozím bodem, tedy s ekonomikou státu. Pokud je ekonomika silná, je nízká nezaměstnanost. Pokud ale dojde k recesi, začnou zaměstnavatelé šetřit, a to i na mzdových nákladech. Části zaměstnanců se sníží platy, část bude muset být propuštěna. Noví zaměstnanci budou přijímáni v mnohem menší míře než předtím. Nezaměstnanost se začne zvyšovat a tím pádem se bude snižovat počet lidí, kteří budou schopni vstoupit na realitní trh jakožto kupující. To bude mít za následek pokles cen nemovitostí.
3. Úroková sazba a dostupnost hypoték
To je kapitola sama o sobě. Logicky by se dalo ale předpokládat, že pokud se výrazněji zvýší úroková sazba, sníží se tím skupina lidí, kteří dosáhnou na splátky hypotéky a že zároveň opadne o hypoteční úvěry zájem. V nedávné minulosti jsme se ale přesvědčili o tom, že ne vždy to má za následek snížení cen nemovitostí. Potenciální kupující mohou nabýt dojmu, že úroková míra dále poroste a naopak začnou o hypotéky žádat ti, co vyčkávali a ještě na splátky i při zvýšeném úroku mají finance. Anebo je ekonomika silná natolik, že i při mírném zvýšení úrokových sazeb se to většiny zájemců o koupi nemovitosti nijak výrazně nedotkne. Navíc nyní politici projednávají zvýšení dostupnosti hypoték pro mladé do 36 let. To by mohlo mít opět mírný vliv na nárůst počtu potenciálních kupujících, což může mírně zvýšit ceny nemovitostí. Jaká ale bude realita nelze s určitostí říct.
4. Nová výstavba
Tu ovlivňuje nejen územní plán, ale také bonita developerů, snadnost získání stavebního povolení, ceny za pracovní síly a stavební materiál. V tuto chvíli by sice měla být zkrácena doba pro udělení stavebního povolení, ale ceny za práci a materiál stoupají již neadekvátně vysoko. Proto dokonce i někteří developeři přistupují k rozhodnutí odložit některé projekty na dobu neurčitou. Tím pádem dochází v podstatě ke stagnaci nebo v některých oblastech i k mírnému poklesu nové výstavby. To mělo v poslední době částečný vliv na zvyšování cen nemovitostí. Developeři v současnosti pokračují ve výstavbě, avšak určené spíše k pronajímání než k přímému prodeji.
5. Lokální změny
Někdy se ceny nemovitostí mění lokálně bez ohledu na globální realitní trh. Nejčastěji na to má vliv infrastruktura. Budování nových možností dopravy, zvyšování dostupnosti, rozšiřování občanské vybavenosti, rozšiřování pracovních příležitostí v daném místě, to vše má za následek růst cen. Například v částech Prahy, kde budou nově vybudovány zastávky metra D, na jehož výstavbě se začíná pracovat, lze už nyní očekávat, že hodnota pozemků i nemovitostí vzroste. Bydlení u metra je vždy dražší než v ostatních částech vyjma historických oblastí. V některých okrajovějších částech ale může k navýšení cen stačit třeba jen zvýšení intervalu dopravy MHD, zřízení obchodu s potravinami nebo vybudování polikliniky. Naopak ceny se už několikrát snížily v místech zasažených povodněmi. Jde většinou ale o dočasný efekt, pokud se nejedná o často postihovanou oblast. Čím delší čas uplyne od povodní, tím se začnou ceny vyrovnávat.
Na realitní trh samozřejmě působí více vlivů. Výše uvedené jsou ty nejzásadnější z nich. V každém případě lze říci, že pokud neplánujete v nemovitosti bydlet a tudíž ji držet dalších deset a více let, pak je vhodná doba na prodej právě teď. Ve chvíli, kdy začne ekonomika klesat, bude v podstatě už pozdě. Ten, kdo ale zvažuje prodej až v horizontu desítek let, ten by měl ještě počkat. Po pádu ekonomiky na dno začne opět růst a s ní porostou i ceny. Jakmile se dostane opět na svůj vrchol, předpokládá se, že ceny budou ještě mnohonásobně vyšší než v této době a předčí i očekávanou inflaci.
Když oslovíte spolehlivou realitní kancelář, jistě vám potvrdí, že není proč s prodejem nemovitosti otálet. V praxi každý den totiž mohou sledovat, jak se ceny postupně vyvíjejí, jak reagují potenciální kupující na nabídky a jaké jsou jejich reálné možnosti financování. Vidí, že realitní trh mírně ochladl a kupní síla mírně klesla. To může mít za následek také postupný pokles cen nemovitostí. I když s jistotou nelze předvídat nic, jistě v případě prodeje již nyní neprohloupíte.