Typy vodních rostlin
Pro poznání vodních rostlin bychom je měli umět správně systematicky zařadit a pojmenovat. Ne vždy je to možné, jelikož v praxi existuje velká spousta rodů a zvláště druhů rostlin. V článku vám se vším pomůžeme.
Základem toho, abychom získali ucelený přehled, zařazujeme vodní rostliny do biologických a morfologických (vzhledových) typů. Vodní rostliny se velmi často podobají jedna druhé. Určování rostlin se provádí podle květů. Ale nyní již přistoupíme k jednotlivým typům.
Lemnida
První jmenovaná skupina zahrnuje drobnější hladinové typy rostlin, které plavou na hladině a často v důsledku proudění vody mění své stanoviště. Nejsou nikde upevněny a tedy nezakořeňují. Proto jsou ve výživě zcela odkázány na látky rozpuštěné ve vodě. Pro akvaristy bude nejznámější rostlinkou této skupiny Riccia fluitans (trhutka plovoucí).
Hydrocharida
Toto je opět skupina plovoucích rostlin avšak tyto jsou dokonale vyvinuté. Mají kořen i listy a také silné vrstvy „vzdušného pletiva“ ve tkáních, které pomáhají rostlině v plavání na hladině. Výživu čerpají ze substrátu i z vody a jejich kořenový systém je mohutně vyvinutý. Mezi tuto skupinu rostlin patří například Pistia stratiotes (babelka řezanovitá).
Ceratophyllida
V této skupině nacházíme rostliny submerzní (pěstované celým svým tělem pod vodou). Jsou většinou přísně vázány na život ve vodním sloupci. Ve vodě kvetou a jsou zde i opylovány. Bez vody hynou. Aby tyto rostliny získaly co nejvíce světla, jsou jejich listy děleny v drobné úkrojky a tím rozšiřují svoji asimilační plochu. Zástupcem této skupiny rostlin můžeme jmenovat například Utricularia aurea (bublinatka zlatová).
Vallisnerida
Toto je široká skupina vodních rostlin, kde je zcela redukován stonek. Listy jsou v růžici tvaru nitkovitého nebo šídlovitého. Tyto rostliny mají kořeny v substrátu a kvetou na hladině. Zde můžeme jmenovat jaké zástupce rostlinku Echinodorus tenelus (šípatkovec jemný).
Cryptocorynida
Toto jsou rostliny s mohutnou stavbou těla a redukovaným stonkem. V akváriích rostou ponořené do vody, ale vždy kvetou nad vodou. Tady můžeme uvést rostlinku Cryptocoryne pontederiifolia (kryptokoryna sumatránská).
Alismodia
Jsou to částečně submerzní rostliny, vhodné i pro akvarijní pěstování. Jedná se o statné rostliny mohutnějšího vzrůstu s redukovaným stonkem. Listy jsou tvaru pásku nebo vejčité. Nejběžnější rostlinou je z šípatkovců je Echinodorus amazonicus (šípatkovec amazonský).
Nymphaeida
Zde máme rostliny vodní s plovoucími listy, které zakořeňují v bahně. Listy mají dlouhé řapíky a hojně obsahují „vzdušné pletivo“, takže dobře plavou na hladině. Patří ze například lekníny Nymphaea Alba (leknín bílý).
Myriophyllida
Skupina těchto rostlin zakořeňuje ve dně a vesměs jsou vázány na život ve vodním sloupci. Květy jsou vždy nad hladinou. Rostliny mají dlouhé rozvětvené lodyhy. Tato skupina zahrnuje největší množství druhů akvarijních rostlin. Do této skupiny patří například Cabomba piauhyensis (kabomba brazilská).
Eleocharida
Bahenní obojživelně rostoucí rostliny. V akváriu vydrží pod vodou, ale mají snahu vyrůstat nad hladinu. Jmenujme například Ludwigia repens (zakucelka Mullertova).
Typhida
Zde patří rostliny typu rákosu a orobince. Žijí v bahenní a suchozemské fázi. Nemají submerzní stádium a v akváriu ponořené vydrží jen omezenou dobu. Patří sem rostliny jako například šáchory Cyperus longus (šáchor dlouhý).
Nižší rostliny různého tvaru
Jsou to rostliny tíhnoucí k některému z uvedených základních tvarových typů. Patří zde například kapradiny, mechy apod.. Uveďme například Vesicularia dubyana (jávský mech).