Sponzorováno

Jak vyzrát na spánek během těhotenství?

Spánek v těhotenství může často nastávající mamince dělat spoustu problémů. Těm nepomáhají ani zmínky okolí o tom, jak už se maminka po porodu vůbec nevyspí. Jak na spánek v těhotenství vyzrát a konečně si odpočinout i přes problémy, které nastávající rodičku mohou pěkně potrápit?

Změny spánku během těhotenství a jejich příčiny

Nespavost v těhotenství může mít spoustu příčin. Ve třetím trimestru je na vině často rostoucí bříško a s ním spojená bolest zad, což nastávající mamince komplikuje nalezení správné polohy pro spánek. K různým hormonálním změnám, které mohou mít na spánek vliv, však dochází už od samotného počátku těhotenství.

Co všechno za nespavostí může být už v prvním trimestru?

  • Zvracení a nevolnost (od které vám může pomoci tyčinka proti nevolnosti),
  • citlivá prsa,
  • dušnost,
  • vyšší teplota,
  • časté močení během noci,
  • zvýšená srdeční frekvence,
  • křeče nohou.

Později se k tomu přidává už zmíněné rostoucí bříško a samozřejmě také pohyby miminka, které může kopat i během noci, a to vašemu klidnému spánku rozhodně nepřidá.

Těhotná žena po ránu

Spánek v těhotenství byste však rozhodně neměla podceňovat – proč?

Přestože rostoucí miminko na kvalitě spánku nepřidá, i v těhotenství je kvalitní spánek velmi důležitý. A to jak pro maminku, tak děťátko.

Spánek hraje důležitou roli přitom, jak se budeme mít během dne, ale má vliv i na paměť a přijímání nových informací. Ovlivňuje chutě k jídlu (možná jste si sama všimla, že nevyspalá máte větší chuť na nezdravé potraviny), vůli a vliv má i na náladu a schopnost rozhodování.

To vše je při přípravě na novou roli velmi důležité. Navíc nedostatek spánku oslabuje imunitní systém a má vliv na hladinu cukru v krvi – může tak přispět k těhotenské cukrovce.

Jenže co s tím, pokud vám miminko spánek prostě nedopřeje?

Jak zlepšit svůj spánek během těhotenství

Snažte se spát v tmavém a tichém prostředí. Vliv světla a tmy na spánek hraje v našem spánkovém rytmu velmi zásadní roli.

Pokud není váš problém natolik zásadní, abyste se musela obracet na lékaře, můžete už v druhém trimestru vyzkoušet účinky aromaterapie. Vhodná je například směs éterických olejů pro těhotné, nebo klasická vůně levandule či rozmarýnu. Můžete vyzkoušet i parfémy na praní v těchto vůních, které krásně provoní vaše pyžamo i celý dům.

Spánek v těhotenství

Občas může nespavost přecházet do horšího problému – nebo dokonce může být způsobená nejen těhotenstvím, ale větším zdravotním problémem, jako je například spánková apnoe, pálení žáhy nebo syndrom neklidných nohou – v takovém případě se určitě obraťte na svého lékaře.

Ohodnoťte tento článek

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..