Sponzorováno

Jak vybrat jídelní stůl do malého bytu?

I do garsonky nebo malé kuchyně by se měl vejít jídelní stůl. Jen musíte vybírat pečlivě – podle rozměrů, konstrukce i barev. Oblíbenou volbou jsou například čtvercové stoly se světlou deskou a kovovými nohami. Záleží ale na konkrétním uspořádání místnosti i na volbě židlí, lavic nebo stoliček.  

Ideální pro dva

Pro dvoučlenné domácnosti doporučujeme hranatý, nejlépe čtvercový stůl – můžete ho totiž přisunout až těsně ke stěně. A pokud přece jen preferujete kulatý tvar, pořiďte si stůl o průměru minimálně 80 cm. Opravdu pohodlné stolování zajistí ale spíše větší varianty, ideálně s průměrem okolo 250 cm. 

Před samotným nákupem si pak zapište ještě další rozměry. Důležitá je hlavně výšku stolu, která by měla dosahovat alespoň 75 cm. Vezměte ale v potaz i dostatek prostoru okolo stolu pro pohodlné sezení i procházení.

Kdy stačí barový pult?

Pokud doma jíte jen výjimečně, možná klasický stůl ani nevyužijete. Řešením tedy může být barový pult připojený ke kuchyňské lince nebo ostrůvku. A pro popíjení ranní kávy nebo večerního drinku je naprosto dostačující. 

Barový pult

Na posezení s partnerem či rodinou pak poslouží pohovka do U nebo do L, na které mohou sedět až čtyři lidé. Přitom zabere mnohem méně místa než židle pro stejný počet osob a v případě potřeby se na ní může někdo i vyspat.

Barva a tvar

Prim by měly hrát světlé neutrální tóny. Kromě bílé doporučujeme i šedou nebo moderní béžovou. Chybu ale neuděláte ani se stolem z bukového nebo dubového dřeva. A pozor, dnes už neplatí, že musí být celý ve stejném odstínu a z totožného materiálu. Dřevěnou desku často doplňují kontrastní kovové nohy. 

A jak vybrat jídelní židle? Měly by být stylově i barevně sladěné, ale určitě nemusí být úplně stejné. Milovníci extravagance si dokonce pořizují každou židli jinou. V každém případě volte spíše odlehčené materiály a čisté linie, i takové varianty mohou být komfortní.

Kuchyňská židle

Místo šetří rozkládací stůl a rohová lavice 

Rozkládací varianty byly hodně oblíbené v minulosti, jejich popularita ale opět stoupá. Dokazuje to fakt, že je koupíte i u renomovaných nábytkářských firem. Prošly velkou proměnou a z provizorních řešení se staly moderní kusy nábytku. Přibývá totiž jednočlenných a dvoučlenných domácností, ve kterých se jen občas sejde širší rodina. 

Stylové provedení

V malém prostoru se raději nepouštějte do velkých experimentů a volte moderní minimalismus. Příliš mnoho doplňků a dekorací by prostor zbytečně zaplnilo a působil by ještě menší. Stejně tak nejsou vhodné robustní stoly a židle z masivního dřeva. Takové jídelní sestavy musí mít okolo sebe dostatek prostoru, aby dokonale vynikly.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..