Má náš život věkové limity? Tito odborníci říkají ne
Jak technologie postupuje, vyhlídky na zvýšení lidského života jsou zdánlivě všude.
Existuje však limit pro to, jak dlouho mohou lidé žít? Podle nové studie odpověď na tuto otázku není. Vědci ale tvrdí, že po dosažení věku 105 let je riziko úmrtí každý rok stále stejné.
V roce 1825 britský pojistník Benjamin Gompertz navrhl, že riziko úmrtí exponenciálně stoupá podle věku, takže osoba ve věku 70 let by měla mnohem vyšší riziko úmrtí než 30 let.
Od té doby někteří tvrdili, že zatímco relativní riziko úmrtí se zvyšuje, jak jste starší, riziko se ve skutečnosti zpomaluje po určitém věku. (Například pravděpodobnost úmrtí se mezi 45letým a 35letým rokem liší, ale jinak je to u 100letých a 110letých).
Ale „bylo těžké zjistit, zda tento vzhled vyrovnání je způsoben špatnými údaji nebo skutečným jevem úmrtnosti,“ uvedl Kenneth Wachter, profesor emeritní demografie a statistiky na Kalifornské univerzitě v Berkeley a vedoucím autorem nová studie. Nyní „získáváme lepší data, než kdykoli předtím.“
V nové studii se výzkumníci podívali na údaje z let 2009 a 2015 o míře přežití více než 3 800 Italů, všech starších než 105 let. V Itálii jsou každoročně zaznamenávány počty obyvatel obce.
Výzkumníci zjistili, že riziko úmrtí v každém věku se exponenciálně zvyšuje, dokud člověk nedosáhne 80 let, a poté se začne zpomalovat a konečně dosáhne plošiny po dosažení věku 105 let. V tomto okamžiku je riziko úmrtí v každém věku stejné pro 105letá, 110letá, 112letá, atd. „Za 105 let, ať už přežijete příští rok nebo ne, je jako házet spravedlivou minci … Je to asi jako 50-50 hod.“
Aby se ujistili, že jejich údaje nejsou následkem chybného hlášení věku, tým shromáždil osvědčení o úmrtích každé zemřelé osoby. Také shromažďovali rodné listy nebo ty, kteří žili po 110 letech a kteří jsou nejproblematičtější, pokud jde o hlášení správného věku.
Limit neexistuje – nebo ano?
Ne všichni výzkumní pracovníci však souhlasí s poznatky nového článku. Brandon Milholland například tvrdil, že existuje limit pro lidský život a že je vázán přírodními procesy.
„Zdá se mi, že důkazy o plošině uvedené v tomto dokumentu nejsou zvláště silné,“ řekl Milholland. Ale i kdybychom předpokládali, že tento článek je správný a že úmrtnost (riziko) je po dosažení věku 105 let rovnoměrné, skutečnost, že se šance na umírání nezvyšují, neznamená, že život není omezen. „
Ve skutečnosti jsou šance na umírání u každého věku nad 105 let stále poměrně vysoké, řekl. „Nejdřív už není mnoho lidí starších 105 let a jen zlomek z nich bude žít na 106. A jen zlomek těch, kteří přežili, to učiní na 107 a tak dále,“řekl.“ (Nejstarší známou žijící osobou byla Jeanne Calmentová, žena, která zemřela ve věku 122 let)
Ale Holger Rootzen, statistik na Chalmers University of Technology ve Švédsku, řekl, že si myslí, že nová studie byla „kompetentně a správně provedena“ a že „analyzuje nový a velmi zajímavý datový soubor“. Rootzen, který nebyl zapojen do nové studie, zveřejnil v prosinci článek, který také argumentoval proti omezení lidského života.