Kdo dosáhne na hypotéku? Říjen, měsíc změn
Stálé zvyšování cen nemovitostí a zvyšování hypotečních sazeb trápí spousty mladých rodin a není se čemu divit. Den D je počátek října 2018, kdy budou muset žadatelé splnit daleko přísnější podmínky.
Co je tedy nového?
Největšími změnami jsou ukazatele DTI a DSTI, které vyhodnocují bonitu klienta dle doporučení ČNB. Co tyto ukazatele tedy znamenají?
DTI zkoumá výši všech úvěrů k celkovému ročnímu čistému příjmu žadatele. To znamená že všechny vaše úvěry (hypotéka, kreditky, kontokorenty, spotřebitelské úvěry apod.) nesmí překročit 9-ti násobek vašeho čistého ročního příjmu. Avšak každá banka si disponibilní příjem hypotéky na byt počítá sama.
DSTI zjišťuje výši měsíčních splátek všech úvěrů vůči příjmům žadatele a ty by neměla překročit 45 procent čistého měsíčního příjmu. Přičemž tyto dva aspekty jsou sledovány současně.
Co se dělo v posledních měsících?
Zájem o hypotéky neustále roste v důsledku obav ze zdražování hypotečních sazeb a zpřísňujících se podmínek na dosáhnutí hypotéky i přesto, že jsou nyní hypoteční sazby na vrcholu za asi poslední dva roky. Ačkoli nyní se už jedná pouze o mírné zdražování. Průměrná výše hypotéky tak přesáhla 2,2 milionu korun a stále roste.
Kdo na hypotéku dosáhne?
Stále platí, že žadatel má mít v nejlepším případě aspoň pětinu kupní ceny. Stále také platí maximální 90% hranici pro výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti (LTV). Bohužel žadatelé, kterým vyjdou příjmy jen tak tak, nejspíš hypotéku nedostanou. U všech ostatních by se tyto změny projevit neměly.
Na závěr si pro představu uveďme příklad. Řekněme, že žádáte hypotéku na byt za 3.5 milionu korun se splatností na 30 let a úrokovou sazbou 3%. Budete potřebovat asi 700 tisíc z vlastní kapsy. Proto aby jste následně dostali půjčku od své banky, musíte vydělávat něco přes 30 tisíc korun čistého.
Stihli jste se vyhnout tomuto zpřísnění nebo žádat teprve budete? Dejte nám vědět do komentářů co na celkovou situaci na trhu s nemovitostmi říkáte Vy.