Jak vyzrát na časté převážení jízdních kol?
Jezdíte rádi na kole a rádi byste si ho s sebou vzali i na dovolenou? Brání vám v tom málo místa v autě? Máme pro vás řešení. Pořiďte si nosič na kolo, díky kterému ušetříte místo v autě. V následujících řádcích si projdeme střešní nosiče kol, nosiče na tažné zařízení i nosiče na páté dveře a pokusíme se vám poradit, jaký nosič na kolo vybrat.
Střešní nosiče kol
Střešní nosič na kolonejoblíbenějším způsobem přepravy jízdních kol. Střešní nosiče kol přinášejí snadný přístup do kufru. Kola v nich, na rozdíl dalších dvou typů nosičů, téměř neušpiní.
Bez příčníků se neobejdete
Ještě před výběrem nosiče na kola si však vyberte příčníky na auto, lidově řečeno „autozahrádku“, na kterou poté namontujete nosiče kol. Bez příčníků se prostě střešní nosič na kolo neobejde. Při výběru příčníků i nosičů kol dbejte na vzájemnou kompatibilitu mezi nosičem a střechou vozu. K výběru správných příčníků pro vaše auto dobře poslouží třeba tento online konfigurátor pro výběr střešních nosičů od firmy Rameder.
Výhody a nevýhody střešních nosičů na kolo
Při skladování zabírají nosiče na střechu jen minimum místa a jejich výhodou je také dostupná pořizovací cena, zejména v pak případě, že potřebujete převářet jedno či dvě jízdní kola. Jednoduše koupíte jen tolik nosičů, kolik kol potřebujete převážet. Na střechu běžného osobního automobilu obvykle umístíte 3 až 4 kola podle šířky a nosnosti střechy. Větší SUV však uvezou až 5 kol.
Nevýhodou střešních nosičů je určitě náročnější manipulace s koly nad hlavou, především pak pro lidi menšího vzrůstu. Ideální je dávat kola na střechu ve dvou, abyste se vyhnuli nechtěnému poškození laku na autě. Při jízdě s koly na střeše je také třeba myslet na větší odpor vzduchu a změnu těžiště automobilu. Rozhodně se ani nepokoušejte vjet s koly na střeše do podzemních garáží!
Nosiče kol na tažné zařízení
Nosiče kol na tažné zařízení jsou nejlepší volbou pro případ, že potřebujete převážet větší počet kol, případně elektrokola. Z logiky věci vyplývá, že prvním krokem bude nutné koupit a nainstalovat tažné zařízení.
Výhody a nevýhody nosičů na tažné
Montáž samotného nosiče i následné upevnění kol v nosiči je díky snadnému přístupu mnohem lehčí, než manipulace se střešními nosiči.
Je však nutné počítat s větší investicí. Dnes jsou však na trhu i značky, které nabízejí základní nosiče do 10 tisíc Kč. My však doporučujeme koupit nosič na tažné, který umožní uzamknout kola k nosiči a zároveň zamknout nosič k tažnému zařízení. Ani u těchto nosičů však rozhodně nenechávejte kola bez dozoru delší čas. Zloději jsou vždy o krok napřed před výrobci nosičů.
Běžně prodávané nosiče na tažné uvezou až čtyři kola a lze s nimi parkovat v garáži. Pokročilé nosiče na tažné Thule lze také zcela složit a dosáhnout tak snadnějšího skladování. Kola se však na nosičích na tažné zařízení špiní o něco více než na střeše a u některých aut mohou řidiči bránit ve výhledu. Pro tyto případy se pak používají ještě přídavná zrcátka.
K nosiči na tažné budete potřebovat třetí SPZ
Nosiče na tažné mají v zadní části tabulku pro třetí poznávací značku a brzdová světla. Buď budete muset pokaždé přesouvat zadní SPZ na nosič, nebo si jednoduše zařídíte třetí SPZ.
Za 600 Kč vám třetí SPZ vystaví místní inspektorát a 50 Kč dáte za zápis do velkého technického průkazu. Jiná možnost legální možnost neexistuje. Policie totiž podomácku vyrobené značky ráda pokutuje. Když přihlédneme k ceně nosiče, určitě se vyplatí do třetí SPZ investovat a mít klid.
Nosiče kol na páté dveře
Třetí oblíbenou variantou, jak převážet kola, je nosič kol na páté dveře. Ten si pořiďte v případě, že nechcete kola převážet na střeše auta, ale ani investovat koupě tažného zařízení. Nosič na zadní dveře však není vhodný pro auta se zadními světly v úrovni, případně těsně pod úrovní zadního skla, bránil totiž jejich svícení.
Pokud vám nosič či kola zakrývají SPZ, případně zadní světla, je nutné pořídit doplňková zadní světla a držák SPZ. V tomto případě je ale z finančních důvodů rozumnější pořídit jiný druh nosiče.
Kvalitní nosiče na kola něco stojí
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh nosiče, počítejte s tím, že výrobci nosičů si nechají za kvalitní materiály a zpracování zaplatit. Pokud se vám nechce investovat desítky tisíc a spokojíte se s náročnější montáží a vyšší hmotností nosiče, budou vám stačit nosiče Menabo.
Pokud však s kolem cestujete pravidelně, jistě oceníte snadnou obsluhu a kvalitu nosičů Thule, případně nosiče Westfalia. Rozhodně však nedoporučujeme nosiče pochybné kvality, které se občas objeví v nabídce supermarketů.
Zdroj foto: Envato Elements, Menabo, Rameder