Jak vybrat zimní bundu na lyže
Komfort a teplo je při provozování zimních sportů nezbytností. Kromě výběru nových lyží, bot či helmy je tedy velmi důležité zvolit i kvalitní oblečení. Součástí oděvu je samozřejmě bunda, kterou v tomto případě nelze vybírat pouze podle vzhledu, jak je tomu u obyčejných svršků do města. Pojďme se podívat, na co se při výběru takové zimní bundy na lyže zaměřit.
Materiál
Materiály používané na šití lyžařských bund můžeme rozdělit do dvou skupin – na materiály zátěrové a membránové. Lyžařské bundy ze zátěrovým materiálů bývají zpravidla levnější, nicméně mají nižší životnost a horší vlastnosti. Membránové materiály jsou funkční – prodyšné, ale zároveň nepromokavé a odolné proti sněhu i větru. Při nákupu je dobré sáhnout po osvědčené značce, která si na kvalitě materiálu a provedení zakládá. Skvělou volbou mohou být například zimní bundy od českého výrobce Hannah.
Nepromokavost a vodní sloupec
Jedním z hlavních ukazatelů kvality materiálu je takzvaný vodní sloupec. Udává, jakému tlaku vody o určitém množství je materiál schopen odolat. Jedná se tedy o jakousi veličinu, která vás informuje o tom, do jaké míry je bunda nepromokavá. To, zda se k vám vlhkost ze sněhu dostane, ale závisí i na kvalitě a provedení švů, zipu nebo možnost stažení kolem krku, zápěstí a pasu.
Membrány
Membrány mohou být porźní a neporézní. U porézních najdeme v materiálu velmi malé dírky, kterými však voda pro jejich rozměry nepronikne. Naopak se jimi dostává ven pára, která vzniká při fyzické aktivitě odpařováním potu. Bundy z porézního materiálu nejsou strečové, jinak by se dírky natahovaly a došlo by k promoknutí. Tento materiál se označuje jako Gore-tex.
Neporézní materiály s membránou jsou označeny jako Dermizax nebo Derilite. Fungují na molekulární úrovni, co se týče odvádění vlhkosti z vnitřní strany ven. Vnější strana látky nemá žádné dírky, a tak může být materiál mírně strečový.
Prvky i vychytávky
Lyžařská bunda se o té klasické liší hlavně přítomností některých prvků a doplňků. Mezi ně můžeme zařadit:
- již zmiňovaný funkční materiál
- sněhový límec
- reflexní prvky
- kapsy všeho druhu – vnitřní na brýle, rukávová na skipas a podobně
- odvětrávání na skrytých místech
- bederní pás
- nastavitelná šířka na zápěstí i v pase
- pěnový páteřní chránič (jen u některých modelů, vyjímatelný)
I barva je důležitá
Barva lyžařské bundy není jen módním výstřelkem. Jedná se o bezpečnostní prvek. Velmi světlé odstíny jsou na svahu poměrně nebezpečné, protože ostatní lyžaři vás mohou při rychlé jízdě snadno přehlédnout. Nejlepší volbou jsou výrazné barvy jako je červená, oranžová a další syté a pestré odstíny. Nesmí chybět ani reflexní prvky, které upotřebíte při večerním lyžování.
Výběr velikosti
Zimní bundu na lyže je nutné při nákupu osobně vyzkoušet. Na sebe si vezměte teplý objemnější svetr i termoprádlo – oblečte se zkrátka tak, jako byste vyráželi na svah. Na tyto vrstvy pak bundu zkoušejte. V kabince si trošku “zacvičte”. V bundě zvedejte ruce nad hlavu, dřepněte si a podobně. Zjistíte tak, zda vás bunda někde při pohybu netáhne, jestli nejsou rukávy krátké nebo se bunda při pohybu neposouvá nahoru a neodhalují se záda.
A kam na lyže?
Lyžařskou bundu tedy máme, a tak se nabízí otázka ‘Kam vlastně na lyže?’. Mezi nejoblíbenější lyžařské destinace patří u nás v Česku jednoznačně Krkonoše. Dobře si však zalyžujete také na Šumavě na Špičáku nebo v Jeseníkách, konkrétně v okolí Pradědu.
Nemalé množství lyžařů ale v rámci zimní dovolené vyráží do zahraničí. Cílovými destinacemi jsou nejčastěji Slovensko, Rakousko a italské Alpy. V Rakousku si skvěle zalyžujete v okolí Kaprunu, v Itálii patří mezi oblíbená místa Kronplatz v Dolomitech a co se týče Slovenska, zde si kromě notoricky známých Tater užijete lyžovačku třeba také na Donovalech.