I přes inflaci splácejí Češi stále lépe
Černé scénáře ekonomických analytiků se (prozatím) nenaplňují. Alespoň co se splácení půjček týká. Správce dlužnických registrů Czech Credit Bureau vydal další pravidelnou zprávu o průběhu splácení hypoték i běžných úvěrů na českém trhu, aktuálně za první čtvrtletí roku 2022. Jak se Češi poprali se splácením půjček od ledna do března 2022?
Dlužnické registry bank a nebankovních společností
V českých zemích můžeme potkat několik registrů, které jsou spojeny s evidencí dluhů a jejich splácením či nesplácením. Bankovní půjčky a hypotéky jsou evidovány v BRKI – Bankovní registr klientských informací, ty nebankovní v NRKI – Nebankovní registr klientských informací.
Do obou registrů se zaznamenávají všechny typy informací – jak samotný fakt, že si klient půjčku vzal, tak i jednotlivé splátky, případně prohřešky se splácením. Ano, chápete to správně: jakmile si vezmete úvěr, třeba půjčku na účet, úvěr na auto, peníze v hotovosti anebo hypotéku, záznam o tomto kroku se ihned objeví v registrech dlužníků.
Dodejme (jen pro úplnost), že pokud některou z půjček přestanete splácet, a tento stav se „potáhne“ déle než tři měsíce, budete zapsáni do registru SOLUS (ale skutečnost, že nesplácíte, bude viditelná i v BRKI a NRKI). V případě uvalené exekuce se budete moci najít v CEE – Centrální evidence exekucí. A když se rozhodnete požádat o insolvenci a soud ji schválí, budete figurovat v Insolvenčním rejstříku – ISIR. Potkat se můžete ještě s REPI – registr platebních informací, kam jsou zapisováni ti, kdo mají sjednánu některou ze služeb založených na splátkách – typicky energie, internet, mobilní tarify, pronájem apod.
Barometr úvěrového trhu
Do statistiky splácení, do nichž teď nahlédneme, jsou promítána data z registrů NRKI a BRKI. Zprávy o stavu splácení sestavuje provozovatel dlužnických registrů a nazývá je „Barometr úvěrového trhu“. Pokaždé v nich porovnává aktuální čtvrtletí s daty ze stejného období roku předcházejícího. I díky tomu si lze udělat poměrně dobrý přehled o vývoji schopnosti Čechů splácet za několik posledních let – nejstarší Barometr dostupný na stránkách cbcb.cz je za 4. čtvrtletí roku 2012.
Barometr úvěrového trhu vždycky ukazuje, o kolik se změnilo zadlužení Čechů v hypotékách a v ostatních půjčkách oproti předcházejícímu roku, jak se změnila schopnost Čechů splácet. Pozornost je tu věnována i půjčkám braným obchodními společnostmi.
Celkové zadlužení Čechů narostlo o 15,3 %
Češi si v prvním čtvrtletí roku 2022 vzali na běžných půjčkách o 24 miliard korun více než v prvním čtvrtletí roku 2021. Že obliba půjček roste a nebrání se jim 9 z 10 Čechů, jsme vás také již informovali. Na hypotékách si Češi vzali v prvním čtvrtletí roku 2022 o 383 miliardy více než ve stejném období roku předcházejícího.
Celkem dlužíme v prvním čtvrtletí tohoto roku již 3,07 bilionu korun (3 070 miliard), z toho 512 miliard Kč na běžných půjčkách a 2,56 bilionu (2 560 miliard) Kč na hypotékách. Celkově se zadlužení českých domácností zvýšilo oproti prvnímu čtvrtletí roku 2021 o 15,3 %. Vyjádřeno v korunách: celkový dluh narostl oproti loňsku o 407,2 miliardy korun.
Splácení běžných půjček se zlepšilo o 1,9 %
Na jedné straně stojí vývoj celkového zadlužení, na straně druhé, a v současnosti snad té důležitější, je nutno sledovat vývoj schopnosti českých domácnosti své dluhy splácet. V posledních letech se naše splácení vyvíjí velmi dobře. Souvisí to jednak se zastavením podvodných půjček, které se s přijetím zákona o spotřebitelském úvěru staly od roku 2017 nelegálními, jednak s nárůstem příjmu domácností v posledních několika letech.
Inflace ale příjem požírá – a tak se mnoho analytiků obává, že Čechů dojde dech a přestanou mít dost volných peněz na splácení. První čtvrtletí roku 2022 jim zatím za pravdu nedává. Domácnosti totiž splácely o téměř 6 % lépe než před rokem. Splácení hypoték se zlepšilo dokonce o 19 %. U běžných spotřebitelských úvěrů, které nejsou určeny na bydlení, se splácení zlepšilo o 1,9 %.
Nejhůře je na tom Ústecký kraj, nejlépe Praha a Zlínský kraj
Největší procento klientů, u nichž nastaly problémy se splácením trvající déle než 3 měsíce, má Ústecký kraj, a to 10,6 %. V těsném závěsu je kraj Karlovarský s 10,2 %. Nejlépe jsou na tom se splácením půjček na účet a dalších druhů krátkodobých úvěrů lidé v Praze. Procento klientů ohrožených ztrátou schopnosti splácet je tu jen 5,8 %. Druhým nejlepším krajem je Zlínský, kde hrozba nesplácení visí nad 6,2 % dlužníků. Kraj Středočeský je až na místě třetím s 6,6 % klientů s ohroženým dluhem.