Přirozené křivky chodidla – jak by měly vypadat u zdravých osob?
Noha je orgán, který se vyskytuje pouze u primátů, ale u člověka vyniká svou specifickou stavbou. To nám umožňuje udržet vzpřímenou polohu. Dnešní podoba lidské nohy je výsledkem mnohaletého vývoje. Vyžádala si to změna životního stylu a podmínek, v nichž lidé žijí.
Stručná historie chodidla
Abychom mohli říci, jak by měla vypadat noha zdravého člověka, stojí za to říci něco o tom, co ji přivedlo k jejímu současnému vzhledu. Noha moderního člověka nemá protistojný palec, který je u lidského druhu velmi užitečný při pohybu po větvích stromů. Moderní člověk se může volně pohybovat a také stát vzpřímeně díky zkrácení protilehlého palce a prodloužení první kosti nártu. Palec je jednou z hlavních opor nohy a podmiňuje způsob, jakým se dnes člověk pohybuje.
Některá fakta o stavbě chodidla
Chodidlo se nachází těsně pod kotníkem a tvoří spodní část dolní končetiny. Skládá se z 26 kostí. Zajímavé je, že malé chodidlo obsahuje až 1/4 kostí celého lidského těla. Na chodidle je také 33 kloubů a 107 šlach a vazů, jejichž pohyb je způsoben prací svalů. Struktura chodidla je vzhledem k jeho velmi malé velikosti velmi složitá.
Jaký tvar by mělo mít chodidlo zdravého člověka?
Pokud se podíváte na chodidlo zdravé nohy, uvidíte tvar trojúhelníku – je úzký a postupně se rozšiřuje směrem k prstům. Je důležité si uvědomit, že správný tvar chodidla je dán nošením správné obuvi. V létě se skvěle hodí dámské kožené pantofle a sandály, které se fantasticky přizpůsobí přirozeným křivkám chodidla. Jejich široký výběr naleznete na webových stránkách https://wojas.cz/obuv-zeny-sandaly.
Stačí se podívat na chodidlo zepředu a zjistit, že se dotýká země v místě patní kosti a hlaviček kostí nártu.
Pohled na chodidlo z boku je zcela odlišný – ze střední části chodidla je vidět podélná klenba, která vede od patního hrbolku až k hlavičce první kosti nártu. Vrchol této klenby je přibližně 2,5 cm nad zemí. Na vnější straně chodidla lze pozorovat laterální podélnou klenbu, která spojuje pátou kost nártu s patní kostí.
Měli byste si uvědomit, že trojúhelníková struktura chodidla má pro člověka zásadní význam, pokud jde o stabilní stání na místě, tlumení nárazů a přenášení těžkých břemen.
Na tomto místě je také třeba zmínit, že dětská noha a noha dospělého člověka se z hlediska struktury výrazně liší. Noha batolete je užší na patě a širší na prstech, což je často způsobeno tím, že ještě není deformovaná špatně padnoucí obuví. Zejména v dětství je proto nutné dbát na správně zvolenou obuv, která se přizpůsobí tvaru chodidla, aniž by narušila jeho jemné struktury.