Co má společného tisícikoruna a matrace? Už nic!
Mezi starší generací se stále najdou ti, kteří úspory schovávají doma pod matraci nebo do ještě důmyslnějších skrýší. Ti ostatní jsou si ale vědomi rizika inflace a nutnosti zhodnocení peněz. Začínají se zajímat nejen o spořící produkty, ale i o možnosti investování. Víte však, jaké možnosti zhodnocení peněz se vám aktuálně na trhu nabízejí?
Peníze musí vydělávat další peníze
Zkuste si odpovědět na otázku, co se stane s tisíci korunami, když je jeden rok necháte ležet ve skříni. Budou hezky vonět toaletním mýdlem a na pohled budou vypadat stejně. Co se ale stane když je vezmete do obchodu? Nakoupíte za ně mnohem méně než před rokem. Tomuto nenápadnému zloději peněz se říká inflace.
Inflace se aktuálně pohybuje asi okolo tří procent. Bez úročení si inflace vyžádá každý rok 3 % hodnoty vašich peněz. Jinými slovy, 31. 1. 2020 si nakoupíte za tisícikorunu o 3 % méně zboží než začátkem roku, 1. 1. 2020. Spořicí a investiční produkty si musíte vybírat tak, aby vám byly schopny zajistit alespoň 3 % výnosu ročně. Jestliže vám spořící produkt nabídne čisté zhodnocení (po odečtení úroků a poplatků) 3 %, znamená to, že jste nic nevydělali, ale ochránili jste hodnotu peněz. A to není málo. Jste opatrní nebo vás zajímají vyšší zisky?
Averze k riziku vás povede ke spořícím produktům
Spoříte proto, že nechcete o peníze přijít a chcete si je uchovat na důchodový věk, koupit za ně nemovitost nebo je věnovat dětem? Ať už je důvod jakýkoliv o peníze se obáváte. Pravděpodobně se bojíte riskovat a chcete stabilní a garantovaný výnos každý rok.
Ideálně si zvolte některý z populárních produktů jako je stavební spoření, penzijní připojištění nebo termínované vklady. Bezpečným uložením peněz je i nákup státních dluhopisů. Zhodnocení se u těchto produktů může pohybovat zhruba od 1 do 3 % p.a.
U všech zmíněných produktů je riziko ztráty vložených peněz téměř nulové. Produkty však přinášejí nízké zhodnocení, často menší, než je inflace, ale jedná se o jednoduchou formu spoření s garantovaným výnosem. Nevýhodou je nízká likvidita, na výběr peněz máte nárok až po uplynutí určité lhůty a při splnění předem stanovených podmínek.
Nízké riziko, vysoká likvidita, vyšší zhodnocení
Nechcete riskovat, a přesto byste chtěli získat zhodnocení které bude alespoň vyšší než inflace? Pak se můžete zajímat o nákup investičního zlata, stříbra nebo platiny. Investiční kovy tu nejsou pro ty, co hledají vysoké zisky, ale pomohou vám dlouhodobě ochránit vložené peněžní prostředky. Jejich zhodnocení je většinou vyšší než inflace a díky dlouhodobému růstu můžete vydělávat. Investiční kovy můžete nakoupit jako slitky nebo mince. Populární je i pravidelné spoření do drahých kovů.
Výhodou nákupu investičního kovu je vysoká likvidita, protože jej můžete vždy směnit zpět na peníze. Nevýhodou je relativně nízké zhodnocení, vklady by měly sloužit jen k ochraně reálné hodnoty peněz na několik let nebo i desítek let.
Podstoupíte riziko, vyděláte více
Volné peněžní prostředky nemusíte vkládat jen do spořících produktů. Můžete se rozhodnout pro zajímavější investice. Investovat můžete i od malých částek. I s dvěma nebo třemi tisíci korun měsíčně se dá během roku získat zajímavá částka a sestavit nějaké investiční portfolio. Investice budou vždy více rizikové než spoření, ale i zde se můžete rozhodnout mezi bezpečnějšími a méně výnosnými investicemi a investicemi rizikovějšími, slibující zisk.
Relativně bezpečná forma investování vede přes podílové fondy, dluhopisy firem nebo nákup akcií prověřených leaderů trhu.
- U podílového fondu jen zasíláte dohodnutou částku a o vše ostatní se postará management fondu. Ti investice rozloží mezi více aktiv a sníží tak riziko ztráty peněz.
- Nákupem dluhopisu vkládáte kapitál do určité firmy, proto buďte obezřetní, komu peníze dáváte. Dluhopisem jim půjčujete vlastní peníze na dohodnutý úrok.
- S akciemi se stáváte součástí firmy, kromě růstu hodnoty akcií se můžete těšit i na pravidelnou výplatu dividend (ne všechny společnosti je však vyplácí).
Podílový fond vám přinese roční zhodnocení zhruba 6 až 10 %, dluhopisy zhruba okolo 7 %, akciové tituly obvykle více než 10 %. Akcie vám však mohou přinést zhodnocení i 100 %, trh se pořád mění a nic zde není jisté. Ideálně pokud výše zmíněné investice budete držet po delší dobu, třeba i pět a více let.
TIP na článek: Jak spořit a kam uložit peníze, aby se zhodnocovaly. |
Investorem na full time
Investování s nejvyšší mírou rizika je v současné době asi nákup kryptoměn. Volatilita kurzu zapíše během jediného dne nárůst nebo pokles o desítky procent. Ročně můžete na kryptoměnách vydělat stovky nebo tisíce procent. Stačí jen kryptoměnu nakoupit a počkat na růst kurzu. Můžet však také prodělat, jako u každé investice. Více se o investování do kryptoměn dočtete v tomto článku.
Online prostředí světových burz vám nabízí i pravidelnou možnost zisku. Registrací přes brokera si můžete spravovat vlastní akciové, nebo kryptoměnové portfolio. Denně můžete nakupovat a prodávat. Vydělat se dá jak na růstu, tak na poklesu hodnoty titulu. Možnosti jsou prakticky neomezené. Toto burzovní prostředí je však třeba na začátku investování nejdříve poznat a seznámit se se základními principy.
Spořte, investujte, obchodujte
Ptáte se, jaký je nejlepší přístup k ochraně hodnoty finančních prostředků?
Všechny zmíněné! Část peněz můžete mít uloženou v bezpečné formě úspor, část v likvidní podobě a s částí je možné spekulovat a proměnit ji na několikanásobek. Důležité je hlavně začít.