NFC technologie, každý ji používá, ale málo kdo ví, co to je
Současné mobilní telefony disponují celou spoustou funkcí a vlastností. V souvislosti s nimi se člověk často setká i se zkratkou NFC, která v jeho hlavě budí spíše plno otazníků než odpovědí. Co to tedy znamená takzvaná NFC technologie a proč využívat tuto funkci
Co je to NFC
Near Field Communication – přesně to znamená zkratka ve svém rozložení. A jak praví tetička Wikipedie, definovat ji lze jako technologii radiové, bezdrátové komunikace mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost s přiblížením přístrojů. Jinými slovy mluvíme o něčem podobném, jako je ve světě iOS AirDrop. NFC technologie se týká hlavně světa Androidů a díky ní je možné umožnit oboustrannou vzájemnou komunikaci, během které si dva uživatelé smartphonů mohou posílat informace mezi sebou rychleji než kdy dřív.
NFC technologie ke svému fungování nepotřebuje žádné internetové připojení ani jiné moduly, nepoužívají se data ani LTE či nic podobného. Její používání je jednoduše zdarma, přesto se mezi majiteli mobilních telefonů s Androidem najde jenom hrstka těch, kteří funkci využívají. A to je škoda, nemyslíte?
Podporuje váš telefon NFC?
Je ale pravdou, že ne všechny telefony technologii podporují. Jak tedy zjistím, jestli mohu funkci využívat, ptáte se? Jednoduše, stačí zamířit do nastavení, kde v sekci „Bezdrátová připojení a sítě” kliknete na „Další” a zjistíte, jestli se v nabídce ukrývá přepínač NFC či nikoliv.
Poradit vám ale přímo může i logo písmene „N”, které se u zařízení technologii podporujících vyskytuje na zadní straně telefonu.
Jaký je rozdíl mezi NFC a Bluetooth?
Nejednoho člověka jistě napadlo, proč tuto pravděpodobně moderní a bezesporu užitečnou funkci používat, když existuje staré známé Bluetooth. Vždyť to funguje na podobném principu, nebo ne? Hlavní rozdíl je v podstatě svého fungování. Bluetooth totiž funguje na bázi jakési elektromagnetické indukce. Jedno ze zařízení tedy může být pasivní čili nemusí vyžadovat žádný vlastní zdroj energie. Pasivní zařízení nezpracovává informace odeslané z jiných zdrojů, jinými slovy se nemůže k jiným pasivním zařízením připojit.
Ovšem těm aktivním zařízením, mezi která patří i NFC zařízení v podobě mobilních telefonů či čteček karet, se daří hravě komunikovat mezi sebou i s pasivními zařízeními.
Že stále nevidíte rozdíl? Dobře, pojďme na to trochu praktičtěji. Co jakožto uživatel při používání NFC technologie oceníte především a co bude tím hlavním důvodem, proč klasické Bluetooth nepoužívat, je spotřeba energie. Ta je totiž v případě používání NFC technologií daleko nižší než u staršího řešení.
Rychlost připojení jako další benefit
Vedle úspory energie stojí za zmínění také rychlost připojení, což je další položka tyčící se na seznamu benefitů ve prospěch NFC technologie. Navázat spojení s druhým zařízením je možné dokonce do méně než jedné desetiny sekundy, což je skvělý výsledek, nemyslíte?
Kdy je možné NFC technologii využít?
Spojte se se štítky
Pojďme se přesunout do praxe čili si zmínit, kdy je možné NFC technologii využít. Situací je celá řada. Spojit se můžete třeba se štítky nebo tagy, což jsou malé nálepky nebo přívěsky, které obsahují NFC čip. Tento čip obsahuje třeba webovou adresu, kterou tímto hravě načtete v mobilním telefonu.
Hraďte své závazky
Stejně tak můžete tímto způsobem provádět platby. Hrazení pohledávek prostřednictvím smartphonu je nyní velice praktické a používá to prakticky každý. Ostatně nelze se tomu divit, je to opravdu rychlý způsob a člověk nemusí hledat kartu v hloubi své kabelky či kapsy.
Přenášejte soubory
A v neposlední řadě lze jedinečnou technologii využívat k přenosu souborů. Ať už jsou to polohy v Mapách, kontakty nebo fotografie či odkazy na zajímavé webové stránky, vše lze během chvilky přesunout do nedalekého mobilního telefonu, aniž byste použili síť Wi-Fi či mobilní data vašeho operátora.