TechnologieRecenze a testy

Jak vybrat nejlepší herní monitor v 2022

Některé monitory se hodí do kanceláře, jiné pro profesionální fotografy a grafiky, velmi specifické nároky musí splňovat herní monitory pro hráče. Na co se zaměřit při jejich výběru a jak vybrat herní monitor? 

Herní monitory by měly disponovat vysokou obnovovací frekvencí a nízkým input lagem. Pro zachování ostrého obrazu při rychlých scénách potřebujete co nejnižší hodnotu odezvy. To umožňují TN panely s příznivou cenou, ale nedosahují až tak věrného podání barev a širokých pozorovacích úhlů jako IPS displeje nebo VA displeje. Vždy však záleží na kombinaci jednotlivých parametrů. Podívejte se, jak vybírat nejlepší herní monitor k PC.

Úhlopříčka 

Základní herní monitory jsou vybaveny standardem Full HD, což je 1920 x 1080 pixelů. Nejmenší monitory mají úhlopříčku 22 palců, vhodné jsou 24 palců a větší. 

U větších displejů už potřebujete vyšší rozlišení, tedy 2K nebo QHD, což je 2560 x 1440 pixelů, vhodné pro monitory do 27 palců. Lepší variantou je herní monitor 4K, což je 3840 x 2160 pixelů, vhodný pro monitory do 27 palců a výše. Připlatíte si za mnohem jemnější obraz. Monitor bude náročnější na výkon a budete muset investovat do hi-endové sestavy. 

Pokud je pro vás hraní PC her opravdu klíčovým koníčkem a chcete si dopřát jedinečný požitek, sáhněte po monitoru s úhlopříčkou například 30 a více palců. 

Poměr stran

Poměr stran je údaj určující to, v jakém poměru je obvod monitoru rozdělen mezi šířku a výšku. Nejčastější jsou tyto alternativy:

  • 4:3
  • 16:10
  • 16:9
  • 21:9

Pro hraní PC her doporučujeme variantu 16:9 a 21:9, kde šířka dominuje nad výškou. Široký obraz vás vtáhne do děje. Pro úplné nadšence jsou určené monitory s rozměrem úhlopříčky 30“ a více, s poměrem stran 21:9. Pokud chcete být maximálně vtaženi do děje, kupte si široký a prohnutý monitor, kdy vás obraz zcela obklopí.

Rozlišení

Rozlišení je údaj, který nám udává, v jaké nejvyšší kvalitě je monitor schopen zobrazit detaily obrazu. Vyšší rozlišení dává ostřejší obraz, přesnější a menší detaily. Čím vyšší hodnota rozlišení, tím lepší obraz, ale i vyšší cena a nutnost výkonnější grafické karty. Pro herní monitor s poměrem 16:9 a úhlopříčkou do 29“ zvolte FUL HD rozlišení 1920×1080 pixelů. Pro herní monitor s širokým obrazem a poměrem stran 21:9 zvolte rozlišení 4K 3840×2160 pixelů a věřte, že budete nadšeni požitkem ze hry. 

Herní monitory

Moderní LCD monitory mají stanoveno nativní rozlišení. Pokud použijete nižší rozlišení, obraz bude rozmazaný a zážitek ze hry mizivý. Myslete na ideální rozlišení už při výběru gamingového panelu s ohledem na výkon sestavy. Je třeba se také zmínit o extrémně širokoúhlých obrazovkách, třeba s poměrem stran 32:9. V tomto případě to vypadá, jako byste vedle sebe dali dva herní monitory. Při úhlopříčce 49 palců si dopřejete rozlišení 3840 x 1080 pixelů nebo 5120 x 1440 pixelů. 

Retina monitor

Aby mohl displej nést označení Retina, musí být hustota pixelu tak vysoká, aby lidské oko nebylo schopno rozpoznat jednotlivé pixely. K tomu je třeba kombinace několika parametrů. Rozlišení a velikost úhlopříčky dohromady tvoří hustotu pixelů, tedy PPI – bodů na palec a důležitá je i vzdálenost očí od displeje

Příklady, kdy lze označit monitor označit pojmem Retina

  • 15 notebook s rozlišením 1920×1080 při vzdálenosti od displeje asi 58 cm a více
  • 24 monitor ve Full HD rozlišení 1920×1200 při vzdálenosti 1 m a hustota pixelů je 94,34 ppi
  • 24 monitor s rozlišením 2560×1440 při vzdálenosti 71 cm a hustota pixelů je 122,38 ppi
  • 24 monitor s rozlišením 4K 3840×2160 při vzdálenosti 48 cm a hustota pixelů je 183,58 ppi

Typ obrazovky

Herní panely se od těch multimediálních a grafických nejvíce liší právě typem obrazovky. Obrazovky s technologií TN poskytují hráčům velmi rychlou dobu odezvy, což je pro hry klíčové. Zaujmou i příznivou cenou. Horší barevné podání, kontrast a pozorovací úhly, jenž zaznamenáte jen při pohledu na panel seshora nebo zespoda, nebudou tolik vadit, protože při hraní sedíte přímo před monitorem. 

Herní monitory standardu IPS uvedené neduhy nemají a mají mnohem věrnější barevné podání. Mají však horší dobu odezvy než TN panely. U novějších modelů se už odezva rovná monitorům s technologií TN. Kvalitní panely tohoto typu mají velmi nízkou dobu odezvy. Musíte však vsadit na herní monitor od 20 000 korun a výš. Kvalitní obraz s rychlou odezvou vyžaduje i lepší grafickou kartu.

Zlatou střední cestou jsou herní monitory se standardem VA, které mají velmi dobré podání černé barvy i dalších barev. Nedostatky zaznamenané u IPS panelů u nich nenajdete. Pro rychlé FPS akce jsou stále vhodnější TN panely s lepší dobou odezvy než má technologie VA, hlavně ty cenově dostupnější. Technologie PVA/MVA představuje mírný kompromis mezi kvalitou obrazu a cenou.

Technologie QLED herních monitorů od společnosti Samsung umí reprodukovat 100 % barevného objemu a zobrazit všechny barvy při jakékoliv úrovni jasu. Nejjemnější rozdíly zaznamenáte okem při nejvyšším stupni jasu mezi 1500 a 2000 cd/m2. Barevné podání je syté a věrné u černé i ostatních barev. Rychlostí se herní monitory QLED vyrovnají VA a některým TN panelům.

Matný nebo lesklý displej

Lesklý displej odráží okolí, což zaznamenáte zejména při tmavých scénách. Při pozorování večer vás ale naopak odmění mnohem intenzivnějšími živými barvami, vyšším kontrastem a tmavší černou barvou. Užijete ho v tmavých místnostech a při hraní ve večerních a nočních hodinách. 

Matný displej nemá tak velký kontrast a jasné barvy. Neodráží světlo a hodí se do prosvětleného pokoje, kde se vám od obrazovky nebudou odrážet záblesky světla. Výběr matného či lesklého displeje přizpůsobte tomu, v jak osvětleném prostředí bude monitor umístěn.

Rychlost a doba odezvy  

Doba odezvy se měří v milisekundách. Při příliš vysokém FPS se v rychlých akčních scénách obraz rozmazává. Doba odezvy však určuje pouze schopnost jednotlivých pixelů změnit jednu barvu na druhou. Hodnota 1 ms udává jen schopnost vykreslení gray to gray známé pod zkratka GTG, což je schopnost monitoru změnit daný pixel v odstínu šedé na jiný. 

Reálná doba odezvy bývá vyšší a serióznější výrobci ji uvádí navíc. Pro hraní akčních her stačí barevná doba odezvy nižší než 5 ms. O rychlosti vypovídá také input lag neboli response time, což ale výrobci často neuvádí. Parametr určuje potřebnou dobu pro cestu elektrického signálu na zpracování obrazu. Čím vyšší input lag, tím hůře. 

U hráčů rychlých FPS akcí rozdíl pár milisekund často rozhoduje o tom, zda vyhrají. Nejrychleji monitor překreslí šedou barvu za 1 milisekundu. Tuto hodnotu pak výrobci uvedou do parametrů. Podívejte se proto na recenze a video recenze uživatelů, ať kvalitu vidíte na vlastní oči.

Obnovovací frekvence

Pro celkovou rychlost je důležitá i obnovovací frekvence, která udává, kolik snímků dokáže monitor zobrazit za sekundu. Herní monitor by měl být navíc schopen adaptivní synchronizace s grafickou kartou, aby nedocházelo k trhání a zasekávání obrazu. 

Základní modely nabízí 60 až 75 Hz, minimum je 70 Hz, kvalitnější herní monitor 120 Hz nebo herní monitor 144 Hz. U nižší obnovovací frekvence se více namáhají oči. Pro náročné hráče doporučujeme herní monitor 165 Hz nebo herní monitor 240 Hz. Svůj monitor si však musíte správně nastavit. Přednastavené obrazové režimy se hodí vždy pro jiný typ hry. Pak si zajistíte skvělý a plynulý tok obrazu.

Pokročilé technologie 

Pokročilé herní monitory disponují výkonnějšími procesory, které umí pracovat s moderními technologiemi a ovlivní i výslednou kvalitou obrazu. Známé trhání obrazu v některých hrách způsobuje pevně daný frame ratem monitoru, protože hry nemají fixní frekvenci. 

Například společnost NVIDIA nabízí technologii G-Sync nahrazující Adaptive Sync a V-Sync. Můžete si tak užít plynulou souhru monitoru a grafické karty. Funkce určuje frekvenci monitoru podle grafické karty a obraz je plynulý. Potřebujete kompatibilní grafickou kartu od NVIDIA a kvalitní herní monitory, které dokážete sehnat i do 3000 korun.  Pro dosažení plynulého obrazu ve vyšším rozlišení potřebujete i výkonnější grafiku.

Základní G-Sync Compatible monitory nepoužívají procesory od NVIDIA, ale jsou prověřeny výrobcem. Poskytnou variabilní obnovovací frekvenci VRR bez trhání obrazu a plynulé zobrazení. 

Sázkou na jistotu jsou panely G-Sync, které staví na čipech NVIDIA. Hráčům nabídnou plný rozsah variabilní obnovovací frekvence VRR a variabilní zrychlení overdrive. Eliminují vizuální artefakty, zajišťují čistý obraz a super zážitek z hraní.

Verze G-Sync Ultimate je určena pro profesionální hráče s HDR obrazem bez trhání. Pokročilé funkce zvládnou jas až 1000 cd/m2, reprodukují realistický obraz a rozsah barev je vyšší než u tradičních monitorů. Neuvěřitelně nízká odezva je tak jen dalším bonusem této technologie. 

Jas

Herní monitor se slabým jasem má tmavší obraz a způsobuje degradaci barevného podání. Hodnoty jasu se udávají v kandelách na metr čtvereční cd/m2. Základní herní monitory mají jas od 200 cd/m2 výše, pokročilejší 300 cd/m2 a nejlepší 400 až 600 cd/m2.

Kontrast

Kontrast udává, jak jednotlivé panely zvládnou rozdíly mezi černou a bílou barvou. Na kvalitních herních monitorech s vysokým kontrastem černá není do šeda. Výrobci udávají hodnoty kontrastu statického a dynamického. Sledujte statický. Dynamické hodnoty jsou vyšší a udávají i to, jak umí monitor pracovat se zesvětlováním a stmavováním obrazu. Současně ale změní barevné podání a ztrácí věrnost. 

Standardem je statický kontrast 1000:1, kvalitní herní monitory mají i 3000:1 až 5000:1. Dynamický kontrast může dosahovat i hodnot 1 000 000:1. Monitory nabízející HDR obraz umí pracovat s vysokým kontrastem a maximálním jasem a zobrazí i graficky náročné scény.

Zaměřte se na připojení

Důležitá je i konektorová výbava. Standardy D-Sub a DVI-D se pro hraní her nehodí. Moderní herní monitory mají HDMI nebo raději DisplayPort, který podporuje vyšší obnovovací frekvence než HDMI. Mezi dominantní značky na trhu s monitory patří Samsung, DELL, BenQ, ASUS, LG, MSI a ASUS. 

Cena vs kvalita

Herní monitory můžete pořídit ve střední až nadprůměrné třídě herních monitorů již od 5000 do 10000 Kč. Nejčastěji jde o herní monitory s rozlišením FULL HD a úhlopříčkou 25“ až 27“ s poměrem stran 16:9, obnovovací frekvencí 70 až 75 Hz a s technologií TN

U herních monitorů nad 10 000 Kč najdete širokoúhlé monitory s úhlopříčkou přes 30“ a poměrem stran 21:9. Běžné už je rozlišení 4K, ale i 8K, s obnovovací frekvencí minimálně 144 Hz a technologií IPS. Pokud nemáte počítač sestavený z těch nejmodernějších komponentů, rozdíl v kvalitě zaznamenáte jen stěží.

Nejlepší monitor do 3 000 Kč

24″ Samsung F24T350

24 Samsung F24T350

Monitor Samsung F24T350 o úhlopříčce 24″ neslouží přímo pro hraní, ale je to nejlepší pokud nemáte dostatek financí. Celkový poměr stran je 16:9. Vykreslení obrazu má na starosti technologie IPSCo se rozlišení týče, dosahuje monitor 1920 × 1080 px. Odezva 5 ms je dostatečná na kancelářskou práci i zábavu, pro hraní rychlých akčních her je to nedostatečné. Obnovovací frekvence 75 Hz je hodnota, která neurazí a v této cenové hladině přijatelná. Hodnota jasu je 250 cd/m2.

Parametry: LCD monitor Full HD 1920 × 1080, IPS, 16:9, 5 ms, 75Hz, FreeSync, 250 cd/m2, kontrast 1000:1, HDMI 2.0, VGA, VESA

Nejlepší monitor do 4 000 Kč

24″ Samsung Odyssey C24RG50

24" Samsung Odyssey C24RG50
24″ Samsung Odyssey C24RG50

Zakřivený herní monitor s rozlišením 1920 x 1080 bodů. 24″ displej s jasem 250 cd/m2, VA panel pro intenzivnější a jednotnější černou, statický kontrast 3000:1, doba odezvy 4 ms, poměr stran 16:9, technologie Flicker Free. Rozhraní 2x HDMI, DisplayPort.

Parametry: LCD monitor prohnutý, Full HD 1920 × 1080, VA, 16:9, 4 ms, 144Hz, 8bit, 250 cd/m2, kontrast 3000:1, DisplayPort, HDMI 1.4, HDMI 2.0, sluchátkový výstup

27“ Samsung Smart Monitor M5

27 Samsung F27T370
27 Samsung F27T370

Hledáte kvalitní herní monitor do 4 000 korun? Nabízí se jedinečný a skvěle hodnocený 27“ Samsung Smart Monitor M5, který otevírá novou éru cenově přijatelných monitorů, které jsou něco mezi chytrou televizí a klasickým monitorem. Bude vám užitečný jak při hraní her, tak při sledování oblíbených televizních programů. Mobilní konektivita je naprosto bezproblémová, streamování multimediální zábavy jakbysmet.

Parametry: LCD monitor Full HD 1920 × 1080, IPS, 16:9, 5 ms, 75Hz, FreeSync, 8bit, 250 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, VESA, Power Delivery až 21 W

Nejlepší monitor do 5 000 Kč

27″ AOC 27G2U5/BK Gaming

Monitor 27 AOC 27G2U5 BK Gaming
Monitor 27″ AOC 27G2U5/BK Gaming

27″ herní monitor AOC 24G2U (24G2U/BK). IPS displej, rozlišení 1920×1080, jas 250 cd/m2, statický kontrast 1000:1, odezva 1 ms, obnovovací frekvence 75 Hz. Rozhraní: HDMI 1.4DP 1.2, VGA, AUX 3,5mm jack. Technologie: FreeSync, FlickerFree, Low Blue Light, reproduktory 2× 2 W.

Absolutní král poměr cena/výkon. Za vše mluví i jeho prodejní čísla. V některých obchodech je stále vyprodaný. Tento monitor jednoznačně doporučujeme všem, kteří hledají herní monitor bez kompromisů a nechtějí nebo nemají možnost investovat více.

24″ ASUS TUF Gaming VG249Q

24 ASUS TUF VG24VQE
24 ASUS TUF VG24VQE

Herní monitor 24″ ASUS TUF Gaming VG249Q člověka velice mile překvapí. Poskytuje totiž dokonalé podmínky pro hraní, což vede ke špičkovému hernímu zážitku. Uhlopříčka se rovná 23,8 palcům, obnovovací frekvence dosahuje až 144 Hz a vizuální obraz se pyšní pozorovacími úhly o 178 stupních.

Parametry: LCD monitor Full HD 1920 × 1080, IPS, 16:9, 1 ms, 144Hz, FreeSync, 250 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, VGA, nastavitelná výška, pivot, repro, VESA

Nejlepší monitor do 6 000 Kč

27″ MSI Optix G27CQ4

Monitor 27 MSI Optix G27CQ4
Monitor 27 MSI Optix G27CQ4

27″ MSI Optix G27CQ4 je jedinečný prohnutý monitor, který naplní veškerá očekávání každého hráče. Hráči určitě ocení velmi tenké rámečky, které jsou téměř neptatrné při použití více monitorů a agresivní herní design jako bonus. Obnovovací frekvence 165 Hz a díky zakomponování technologie AMD FreeSync dojde ke sjednocení snímové frekvence grafiky a monitoru. Díky této technologii je hraní plynulejší, ostřejší a celkově příjemnější. Velkým benefitem je i konektivita, která dostatečná.

Parametry: LCD monitor Quad HD 2560 × 1440, VA, 16:9, 1 ms, 165Hz, 8bit, 250 cd/m2, kontrast 3000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, sluchátkový výstup, Flicker-free, Filtr modrého světla, VESA

Nejlepší monitor do 8 000 Kč

32″ AOC C32G2ZE/BK Gaming

32" AOC C32G2ZE/BK Gaming
32″ AOC C32G2ZE/BK Gaming

V této cenové hladině patří mezi ty nejlepší. Monitor AOC C32G2ZE vás vtáhne do dění hry i filmu mrknutím oka. S obnovovací frekvencí 240 Hz a technologií FreeSync si budete připadat, že jste součástí každé akce. Kromě toho se bude naprosto skvěle vyjímat na vašem stole, stane se úžasnou součástí vaší herní výbavy.

Parametry: LCD monitor prohnutý, Full HD 1920 × 1080, VA, 16:9, 1 ms, 240Hz, FreeSync, 8bit, 300 cd/m2, kontrast 4000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, sluchátkový výstup, VESA

Pokud si někdo není jistý parametry a chtěl bych monitor do této ceny s lepší rozlišením, tak se nám jako nejlepší alternativa jeví 27″ ASUS TUF Gaming VG27WQ1B, který má sice Quad HD 2560 × 1440 rozlišení, ale má kompromis právě v obnovovací frekfenci 165Hz.

Nejlepší monitor do 10 000 Kč

24.5″ ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN

24.5 ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN
24.5 ASUS ROG Swift 360Hz PG259QN

Hledáte špičkový herní monitor? Pak se rozhodně podívejte na ASUS ROG Swift PG259QN série ROG (Republic of Gamers). Jedná se o perfektní herní monitor s rozlišením 1920×1080 a technologií NVIDIA G-SYNC. Jeho předností je ergonomický herní design, rychlá 360 Hz obnovovací frekvence, odezva 1 ms a šetrné technologie pro vaše oči. Navíc disponuje exkluzivní funkcí GamePlus od výrobce ASUS.

Parametry: LCD monitor Full HD 1920 × 1080, IPS, 16:9, 1 ms, 360Hz, G-Sync, 10bit, HDR, 400 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, USB, sluchátkový výstup, nastavitelná výška, VESA

Nejlepší monitor do 12 000 Kč

27“ MSI Optix MAG274QRF-QD

27 MSI Optix MAG274QRF-QD
27″ MSI Optix MAG274QRF-QD

Najít monitor, který naprosto splní očekávání uživatele není nemožné. Žhavým favoritem na vítěze, který umocní požitek z hraní a bude jedinečným a spolehlivým parťákem při volných chvílích je monitor 27“ MSI Optix MAG274QRF-QD, který se pyšní i skvělým příslušenstvím. Samotný monitor disponuje QHD rozlišením a také 165 Hz obnovovací frekvencí. Je zcela kompatibilní se systémem VESA, dokonce si ho lze připevnit i na stěnu.

Parametry: LCD monitor Quad HD 2560 × 1440, IPS, 16:9, 1 ms, 165Hz, G-Sync kompatibilní, 10bit, HDR, 300 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, HDMI 2.0, USB-C, sluchátkový výstup, nastavitelná výška, pivot, VESA

Nejlepší monitor do 20 000 Kč

34″ MSI Optix MPG341CQR

Herní monitor 34 LG UltraGear 34GN850-B
Herní monitor 34 LG UltraGear 34GN850-B

34″ Herní prohnutý LCD monitor, rozlišení Quad HD 3440 × 1440, IPS, 21:9 širokoúhlý, extrémně rychlá odezva 1 ms, obnovovací frekvence až 160Hz, G-Sync, 10bit, HDR, 400 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.4, HDMI 1.4, HDMI 2.0, USB, sluchátkový výstup, nastavitelná výška, mimo základní stojan jde připevnit na zeď VESA držákem.

27″ EIZO FlexScan EV2795-BK

 
27 EIZO FlexScan EV2795-BK
27″ EIZO FlexScan EV2795-BK

Moderní monitor, který umocní celkový požitek z hraní i jakékoli jiné podívané – přesně to je 27“ EIZO FlexScan EV2795-BK, který se sežene do dvaceti tisíc korun. Porty USB-C přítomny, plocha monitoru nabízí QHD rozlišení, hustota obrazových bodů LCD má hodnotu až 19 PPI. Jinými slovy obraz bude ostrý natolik, že k němu nebudete mít sebemenší výhrady. Okrajový rámeček je extrémně tenký čili nejsou žádným rušivým elementem.

Parametry: LCD monitor Quad HD 2560 × 1440, IPS, 16:9, 5 ms, 8bit, 350 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.3, HDMI 1.4, USB-C, USB, LAN, nastavitelná výška, pivot, repro, VESA

Nejlepší monitor do 25 000 Kč

34″ ASUS ROG Strix XG349C

Herní monitor 34 ASUS ROG Strix XG349C
Herní monitor 34″ ASUS ROG Strix XG349C

Pokud jste se shlédli v širokoúhlém herním monitoru, dopuručujeme 34″ ASUS ROG Strix XG349CQ. 34-palcový 21:9 (3440 x 1440) super široký HDR herní monitor HDR s obnovovací frekvencí 180Hz pro super plynulá herní zobrazení. Technologie vysokého dynamického kontrastu (HDR) s profesionálním barevným gamutem DCI-P3 98% dodává kontrast a barevný výkon dostatečný pro certifikaci DisplayHDR 400. Technologie NVIDIA G-SYNC poskytuje super plynulou hru, nízkou latenci a lepší kontrast i jas. Technologie ASUS Shadow Boost zvyšuje detaily obrazu v tmavých oblastech, čímž zvyšuje rozpoznatelnost předmětů bez nadměrných expozic světlých oblastí. Více režimů HDR umožňuje uživatelům přizpůsobit nastavení na základě použití, jako jsou hry, tvorba obsahu nebo zobrazení videa

Parametry: LCD monitor prohnutý, Quad HD 3440 × 1440, IPS, 21:9 širokoúhlý, 1 ms, 180Hz, G-sync, 10bit, HDR, 400 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.4, HDMI 2.0, USB 3.2 Gen 1, sluchátkový výstup, nastavitelná výška, reproduktory, VESA, Flicker-free, Filtr modrého světla, Power Delivery až 18 W

4.2/5 - (8 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

3 komentáře: „Jak vybrat nejlepší herní monitor v 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..