Nejlepší tablety 2020: Test a srovnání + Jak vybrat

Tabletů na trhu existuje nepřeberné množství. A ne vždycky platí, že nejdražší model je nutně tím nejlepším. V tomto článku vám prozradíme, jaké konkrétní parametry jsou při výběru rozhodující a na co si dát pozor. Následně se zaměříme na zhodnocení 6 tabletů a jednoho tabletu a notebooku v jednom, které jsme pro vás vybrali jako nejlepší možné v různých cenových kategoriích.

Jaký je nejlepší tablet do 5 000 Kč? A jaký jsme vybrali jako nejlepší možný do 3 000 Kč? Přesně na tyto a mnohé další otázky vám zodpovíme. Zároveň vám poradíme nejlepší tablet pro seniory nebo nejlepší tablet do školy. Pokud si proto při výběru nevíte rady, rozhodně čtěte dál.

Jak vybrat nejlepší tablet? Řiďte se parametry

Výběr tabletu se vyplatí příliš neuspěchat. Přece jen se nejedná o nejlevnější elektroniku, a proto byste si měli být jistí, že budete se svým budoucím pomocníkem spokojení. A čím se řídit? Rozhodující jsou parametry. My jsme pro vás připravili jejich přehled a prozradíme vám, co je u nich důležité a na co si dát pozor. 

Práce na tabletu

Operační systém podtrhuje uživatelský komfort

Ve své podstatě můžeme říct, že se tablety vyrábějí se třemi různými operačními systémy:

 • Android
 • iOS
 • MS Windows

Android symbolizuje velmi rozšířený operační systém, který najdete jak v tabletech, tak i mobilních telefonech. Na rozdíl od operačního systému iOS nabízí větší možnosti pro jeho optimalizaci. V Google Play (obchod s aplikacemi) je k dostání velké množství aplikací, které si můžete do tabletu stáhnout a nainstalovat. Jakožto uživatele vás mohou obtěžovat především neustálé aktualizace, které vyžadují vaši pozornost.

Operační systém iOS je vyvinutý společností Apple a nachází se proto pouze v jejich produktech. Jak je obecně známou pravdou, tato elektronika je o něco dražší, na druhou stranu vám to mnohonásobně vrátí v uživatelské přívětivosti tabletu. Velmi dobře reaguje, nezamrzá a pyšní se skvělým výkonem. Nevýhodou může být nižší kompatibilita s cizími programy a zhoršená možnost přenosu dat. 

Společnost Microsoft a její operační systém MS Windows pravděpodobně znáte především z klasických počítačů. Postupem času jej však začala aplikovat i do tabletů. Uživatelské prostředí vypadá na první pohled velmi podobně a můžete zde mít nainstalovaný klasický balíček MS Office. Vzhledem k tomu, že tento systém v tabletech není příliš rozšířený, vývojáři na něj velmi často při tvorbě nových aplikací zapomínají. 

Paměť: čím větší, tím lepší

V případě paměti se u tabletů i ostatní elektroniky můžete setkat se dvěma pojmy. Je třeba rozlišovat:

Velikost uživatelské paměti říká, jak velké soubory si do tabletu můžete uložit (aplikace, filmy, písničky, fotky a další). U tabletů se pohybuje různě. Od 8 GB až po 512 GB. Obě tyto hodnoty jsou však poměrně velké extrémy. Doporučujeme, aby se uživatelská paměť pohybovala někde mezi tím – postačující bude aspoň 64 nebo 128 GB. Do některých modelů lze navíc připojit SD kartu.

Do operační paměti se zavádí všechny procesy, a zároveň se z ní opět načítají. Její velikost je podstatná pro to, aby byl provoz tabletu plynulý a nezamrzal. Ideální je alespoň 4GB velikost, nejdražší modely mají i 8GB RAM paměť. 

Vnitřní hardwarové vybavení je rozhodující

Zapomenout nesmíme ani na vnitřní hardwarovou výbavu, která rozhoduje o výkonu dané elektroniky. 

 • Procesor je klíčový pro určení výkonnosti a rychlosti daného zařízení. Rozhodující je u něj počet jader a frekvence – na trhu najdete tablety s dvoujádrovým i čtyřjádrovým procesorem. Frekvence se poté ve většině případů pohybuje v rozmezí 1 až 2 GHz a u obou parametrů platí – čím více, tím lépe. 
 • Grafická karta zajišťuje, aby měl displej co snímat. Pokud plánujete tablet používat především ke hraní her, doporučujeme se grafickou kartou trochu více zabývat, aby váš herní zážitek byl o to lepší. Pro běžné užívání zase tak důležitá není. 

Výdrž a kapacita baterie

Tablet lidé velmi často používají při práci, ale také pro ukrácení dlouhých chvil při cestování. Z tohoto důvodu od něj pravděpodobně každý z nás očekává, že vydrží dlouho nabitý. Rozhodující je v tomto ohledu takzvaná kapacita baterie. Platí, že čím vyšší hodnotu objevíte, tím déle vám tablet vydrží v provozu.

V krajním případě by se tato hodnota měla pohybovat alespoň kolem 5 000 mAh. S takovou kapacitou baterie dokáže tablet bez problémů fungovat i 10 hodin. Výsledná hodnota samozřejmě závisí na mnoha proměnných – rozhodující je například nastavený jas i počet a náročnost běžících aplikací. 

TIP: Jednotka mAh se používá pro udávání kapacity baterie. Pokud má baterie například kapacitu 1 500 mAh, je schopna dodávat proud 100 mA po dobu 15 hodin.
Stav baterie

Druh displeje, aneb jak dobře dokáže vykreslit barvy?

Při výběru nejlepšího tabletu je rovněž velmi důležitý druh a kvalita displeje. Od použitých povrchových technologií se odvíjí všechny zobrazovací schopnosti, a to v podobě vykreslování barev, kvality jasu a kontrastu a možností pozorovacích úhlů.

Velmi oblíbenou a často používanou možností je takzvaný IPS LCD displej, který dosahuje skvělé kvality obrazu. Zároveň se pyšní nízkou spotřebou energie. 

Další variantu symbolizuje AMOLED displej, který nabízí skvělé vykreslovací schopnosti. Displej se pyšní rychlou odezvou, barvy jsou pěkně jasné a kontrastní. Postupem času však jeho kvalita slábne a vykreslované barvy trochu blednou.

Pomyslnou špičkou je v současné době takzvaný Super AMOLED displej, který disponuje jemnými přechody a nabízí velké rozlišení. 

Displej tabletu

Velikost a rozlišení displeje

Kromě rozlišení displeje hraje velkou roli také jeho velikost. Zde samozřejmě záleží na tom, co hledáte. Někteří mohou preferovat malý tablet na čtení e-booků, jiní upřednostní tablet s velkou úhlopříčkou, která jim usnadní veškeré pracovní povinnosti. 

Velikost úhlopříčky se udává v palcích a nejčastěji se tato hodnota pohybuje od 7 do 12 palců. Pokud se nemůžete rozhodnout, bude pro vás skvělý kompromis symbolizovat úhlopříčka o velikosti 8 až 10 palců. 

TIP: V současné době jsou pravděpodobně nejrozšířenější 10 palcové tablety. 

Ruku v ruce s velikostí jde i rozlišení displeje, které říká, kolik pixelů se do obrazu vejde. Platí, že čím větší tato hodnota je, tím ostřejší obraz získáte. Naprosté minimum symbolizuje rozlišení o velikosti 1280 × 800 pixelů. Kvalitní displeje mají rozlišení 1920 × 1080 pixelů a naprosté špičky na trhu i 2560 × 1600 pixelů. 

Velikost a váha tabletu

Chystáte se s tabletem často cestovat? Nebo spíše toužíte po tom, aby zastal funkci další obrazovky vedle vašeho notebooku a bude tedy po celou dobu doma? Tyto a mnohé další otázky si před pořízením tabletu ujasněte. Díky tomu se lépe rozhodnete, jakou velikost budete preferovat. S tím samozřejmě velmi úzce souvisí váha. A je zcela pochopitelné, že čím nižší váha, tím lépe pro vás. 

TIP: Většina tabletů váží kolem 500 gramů, což při běžném nošení v batohu nebo tašce skoro nepocítíte. 

Fotoaparát

Tablet zřejmě nikdo nepoužívá primárně k focení. Pokud ale například často pořádáte videohovory, bude pro vás kvalitní přední kamera poměrně důležitá. Je však potřeba počítat s tím, že výrobci většinou do tabletů umisťují méně kvalitní čočky než do mobilních telefonů a jedná se tak spíše o doplňkovou funkci. Kvalitní fotoaparáty začínají u rozlišení 8 MPx, především u nejlevnějších tabletů však narazíte na mnohem menší rozlišení. 

Další užitečné technologie

Zapomenout nesmíme ani na další užitečné technologie, které zvyšují uživatelský komfort z používání tabletu. Mezi ně patří například:

 • Wi-Fi připojení
 • LTE/3G mobilní síť
 • Bluetooth
 • Sloty na SIM kartu, SD kartu
 • GPS navigace
 • A další

Nejlepší tablet do 3 000 Kč – Lenovo TAB M7 16GB

Lenovo TAB M7 16GB
Lenovo TAB M7

Ze všeho nejdříve se zaměříme na nejlepší tablet do 3 000 Kč. V této skupině se naším vítězem stal model Lenovo TAB M7 16GB. Jedná se o spíše menší zařízení, jeho displej se totiž pyšní 7″ úhlopříčkou. To může symbolizovat výhodu pro osoby, které si tablet pořizují na cestování, nebo které chtějí drobného společníka pro své děti. 

Rovněž se jedná o nejlepší tablet pro seniory – má příjemnou velikost, je přehledný a dostačující. Vzhledem k ceně nabízí poměrně slušný čtyřjádrový procesor, který pracuje s frekvencí 1,3 GHz. Plynulé procházení usnadňuje 16 GB vnitřní paměti. Náročné hry sice neutáhne, pro nenáročné uživatele však postačí. 

Parametry

Operační systém – Android, Uživatelská paměť – 16 GB, Operační paměť – 1 GB, Procesor – MediaTek MT8321, Kapacita baterie – 3 500 mAh, Druh displeje – IPS, Úhlopříčka – 7 “, Rozlišení displeje – 1024 × 600 px, Rozlišení přední kamery – 2 Mpx, Rozlišení zadní kamery – 2 Mpx.

Výhody:

 • Kompaktní velikost, 7″ úhlopříčka
 • 4jádrový procesor s frekvencí 1,3 GHz
 • 16 GB vnitřní paměť

Nevýhody:

 • Nepříliš kvalitní fotoaparát s rozlišením 2 MPx
 • Možnost použití paměťové karty pouze do 128 GB 

Nejlepší tablet do 4 000 Kč – Lenovo TAB M10 HD

Lenovo TAB M10 HD
Lenovo TAB M10 HD

Lenovo dokáže vytvořit poměrně slušnou elektroniku v nízké cenové relaci. Důkazem toho je i tablet Lenovo TAB M10 HD, který hodnotíme jako vůbec nejlepší tablet do 4 000 Kč. Výrobce vsadil na velký displej s HD rozlišením, díky kterému si sledování filmů a seriálů ještě více oblíbíte. Podporuje větší množství uživatelských účtů, díky čemuž jej může používat celá vaše rodina. Hodí se i pro děti, jelikož disponuje speciálním obsahem, který je pro ně přizpůsobený. 

Z technické výbavy stojí za zmínku především čtyřjádrový procesor s frekvencí až 2 GHz, který dosahuje slušného výkonu v poměru k nízké ceně. Se zabudovaným fotoaparátem pravděpodobně nevyfotíte nejkvalitnější snímky, na běžné brouzdání na internetu však plně postačuje. A potěší i možnost vložení až 256 GB SD karty.

Výhody:

 • Možnost používání více uživatelských účtů
 • 4jádrový procesor s frekvencí až 2 GHz
 • Podpora SD karty až do 256 GB

Nevýhody:

 • Nepříliš kvalitní fotoaparáty
 • Plastová konstrukce

Nejlepší tablet do 5 000 Kč – Huawei MediaPad T5 10

Huawei MediaPad T5 10
Huawei MediaPad T5 10

Oblíbeným výrobcem tabletů je také značka Huawei. Její tablet MediaPad T5 10 jsme zhodnotili jako nejlepší možný v cenové relaci do 5 000 Kč. Nabízí 10,1″ IPS displej a je vybaven duálními reproduktory, které se postarají o kvalitní a dynamický zvukový zážitek. Použitý osmijádrový procesor s frekvencí 2,36 GHz je doplněný o operační paměť o velikosti 3 GB. 

Huawei vsadil na 32 GB interní paměť. To může být pro někoho málo, lze ji však jednoduše rozšířit až o 256 GB. Vzhledem k poměrně nízké ceně nelze očekávat špičkové fotoaparáty, pro občasné videohovory však plně postačí. 

Výhody:

 • Duální reproduktory
 • 8jádrový procesor s frekvencí 2,36 GHz
 • 3 GB operační paměť

Nevýhody:

 • Malá interní paměť
 • Nepříliš kvalitní fotoaparáty

Nejlepší tablet do 6 000 Kč – Samsung Galaxy Tab A 2019

Samsung Galaxy Tab A 2019
Samsung Galaxy Tab A 2019

Do 6 000 Kč již seženete tablety s poměrně slušnou hardwarovou výbavou. Nejlepším tabletem v poměru cena výkon je zde jednoznačně Samsung Galaxy Tab A 2019. Nabízí 10,1″ WUXGA displej a za tu cenu se jedná o nejlepší tablet na sledování filmů. Potěší vás i moderní design a mimořádně tenké provedení (pouze 7,5 milimetrů). 

Perfektní obraz doplňuje také skvělý zvukový zážitek. Samsung totiž vsadil na speciální audiosystém, který vám zprostředkuje vyvážený a čistý zvuk. Použitý procesor Samsung Exynos 7904A slibuje plynulý výkon. Disponuje interní pamětí o velikosti 32 GB a vložit zde můžete paměťovou kartu až o velikosti 512 GB. Pokud patříte mezi milovníky operačního systému Android, nemůžete s tímto tabletem udělat chybu. 

Velké oblibě se přitom těší i u podnikatelů – v provozu vydrží až 13 hodin a jedná se proto o nejlepší tablet pro EET, pokud netoužíte po operačním systému od Applu.

Výhody:

 • 10,1″ WUXGA displej 
 • Tenké provedení
 • Profesionální audiosystém
 • Podpora SD karty až do 512 GB
 • Až 13 hodin v provozu na jedno nabití

Nevýhody:

 • Předinstalované Samsung aplikace, které zabírají místo
 • Horší kvalita fotoaparátů

Nejlepší tablet do 10 000 Kč – Apple iPad 2019

Apple iPad 2019
Apple iPad 2019

V této cenové relaci se již pohybují velmi výkonné tablety od výrobce Apple, které se celosvětově těší velké oblibě. Za nejlepší tablet do 10 000 Kč proto jednoznačně považujeme Apple iPad 2019 s úhlopříčkou 10,2 “. Hlavní výhodou je především intuitivní a přehledný operační systém iOS a možnost použití s Apple Pencil a Smart Keyboard. 

O dostatečný výkon se stará použitý čip Apple A10 Fusion a při prohlížení webu vydrží v provozu neuvěřitelných 10 hodin. Potěší i poměrně kvalitní zadní fotoaparát, přední postačí pro základní videohovory. A co je nejdůležitější – s výrobky od Applu máte zajištěný prakticky bezproblémový upgrade na novou verzi operačního systému iPadOS v následujících letech. Zkrátka nejlepší 10 palcový tablet, který stojí za vaši pozornost.

Výhody:

 • Přehledný operační systém iOS
 • Podpora Apple Pencil a Smart Keyboard
 • Výkonný čip Apple A10 Fusion
 • Výdrž až 10 hodin na jedno nabití

Nevýhody:

 • Vyšší cena
 • Nemožnost vložení SD karty

Nejlepší tablet do 15 000 Kč – Apple iPad Air 2019

Apple iPad Air 2019
Apple iPad Air 2019

V současné době je pravděpodobně nejlepším tabletem od applu model iPad Air z roku 2019. Hned na první pohled si vás získá 10,5″ dotykový Retina displej, díky kterému si prohlížení webů, sledování filmů i hraní her vychutnáte plnými doušky. O plynulý provoz se stará inteligentní čip A12 Bionic, který dosahuje rychlosti a schopnosti umělé inteligence. Vybrat si můžete z různých modelů, které se liší interní pamětí. V cenové relaci do 15 000 Kč přitom dosáhnete na interní paměť o velikosti 64 GB. 

Stejně jako předchozí model, i tento podporuje Apple Pencil první generace a Smart Keyboard. Na jedno nabití vydrží v provozu i 10 hodin a operační systém iOS si jednoduše zamilujete. Zařízení si přitom pochvalují i studenti, díky čemuž se jedná o pravděpodobně nejlepší tablet do školy.

Výhody:

 • Dotykový Retina displej s rozlišením 2 224×1 668 px
 • Inteligentní čip A12 Bionic s prvky umělé inteligence
 • Až 10 hodin v provozu na jedno nabití
 • Uživatelsky přehledný operační systém

Nevýhody:

 • Vyšší cena
 • Nemožnost použití SD karty

Hledáte něco mezi tabletem a počítačem? Zkuste 2v1

Lenovo IdeaPad D330-10IGM
Lenovo IdeaPad D330-10IGM

Nejlepší tablet s klávesnicí? Jednoznačně poměr cena/výkon Lenovo IdeaPad D330-10IGM. U tohoto 2v1 si totiž můžete vybrat, zda jej budete používat jako klasický notebook, nebo displej od klávesnice oddělíte. Hodí se na poznámky do školy, ale i na práci na cestách (váží totiž pouze něco málo přes 1 kilogram). 

Na první pohled vás zaujme svým 10,1″ displejem s jemným FullHD rozlišením. O hladký chod se stará Intel Pentium procesor a 4GB operační paměť. Na vaše osobní soubory je připraveno celkem 128 GB. Potěší vás i dlouhá výdrž baterie – tablet může být v provozu až 13 hodin. Jedná se zkrátka o nejlepší tablet 2v1 s Windows 10, který lze v současné době za rozumnou cenu sehnat. 

Výhody

 • 2 zařízení v 1
 • Nízká hmotnost
 • Velké vnitřní úložiště

Nevýhody:

 • Nemá zadní kameru

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

2 komentáře: „Nejlepší tablety 2020: Test a srovnání + Jak vybrat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..