BydleníFinance

5 rad, jak ušetřit za topení, aby vám zůstalo více peněz

Topení je jedním z největších výdajů v domácnosti. Naštěstí abyste snížili náklady na topení, tak existuje několik jednoduchých kroků, které pro to můžete udělat. V tomto článku vám pak nabízíme pětici hlavních rad, jak ušetřit za topení a zlepšit úspornost vašeho domova.

Při dnešních vysokých cenách energií se stává skoro až povinností znát to, jak ušetřit na topení. A právě tipy na nejlevnější topení do domu budou předmětem následujících řádků, jež vám poodhalí ty nejlepší metody, jak na maximálně úsporné topení. Kterou z metod vyzkoušíte? Klidně všechny, nejefektivnější je totiž jejich kombinování.

Základem je dobrá izolace

Připravte místnost tak, aby dokázala zadržovat maximum tepla uvnitř a neumožňovala vniknutí studeného vzduchu do ní. I díky těmto relativním drobnostem mohou vaše účty za vytápění klesnout klidně i o několik procent. Jak toho docílit?

Klíčové je zkontrolovat těsnění. Zaměřte se tedy na to, zda těsnění kolem oken a dveří je skutečně plně účinné – tj. neporušené a zároveň dobře doléhající. Pakliže zjistíte jakoukoliv nesrovnalost v těsnění, což se může projevovat i tím, že budete pociťovat průvan, tak ji pro úsporné topení co nejdříve napravte. 

Pozor však na to, abyste rovněž zajistili dobrou ventilaci. Dokonale utěsněná místnost sice dokáže udržovat maximální množství tepla, avšak pravidelným větráním snižujete vlhkost vzduchu a zabraňujete tím tvorbě plísní.

Další tipy na izolaci místnosti

Skvělým pomocníkem jsou i závěsy nebo žaluzie. Proč? Jednak pomohou s tím, abyste zabránili úniku tepla skrze okna, jsou tedy žádoucím doplňkem těsnění. Zároveň slouží i k regulaci slunečního svitu, který může rovněž pomáhat s ohřevem místnosti. Pro úsporu na topení se tedy nebojte využívat maxima přírodních zdrojů.

Nákladnějším, ale rozhodně finančně z dlouhodobého hlediska rentabilním řešením úspory na vytápění, je instalace dobrého tepelného izolačního systému na váš dům. Pouze skutečně kvalitní izolace stěn, stropů a podlah sníží úniky tepla a vám tak ušetří peníze vynakládané za energie.

Moderní žaluzie
Moderní žaluzie

Topte levně díky správné volbě paliva

Aby se vaše účty za energie snížili, tak je potřeba znát ta nejlevnější paliva, kterými můžete doma topit. Celá řada lidí totiž využívá pohodlné způsoby vytápění elektřinou či uhlím – prodává se i pytlované uhlí, které se ale negativně projeví nejenom na výši účtů za vytápění, ale i na stavu vzduchu v okolí. Čím tedy doma topit, aby to vaši peněženku bolelo co možná nejméně? 

Jasným vítězem je v tomto ohledu palivové dřevo, které je navíc obnovitelným zdrojem, tudíž patří i k těm nejekologičtějším palivům. Pokud nechcete sledovat vývoj ceny dřeva a spoléhat se na dodavatele, tak si pochopitelně můžete dřevo obstarat sami. Pozor však na to, že ne odevšad si je možné dřevo brát.

Jaké konkrétní levné dřevo na topení bychom vám doporučili?

Dřevěné pelety

Peletky jsou malé kuličky z dřevního odpadu, které se používají jakožto dokonale úsporné palivo pro kotle. Jsou ekologické a cenově dostupné, avšak potřebujete na ně speciální kotel. Nejlevnější dřevěné pelety na topení momentálně (zkraje roku 2023) seženete za cenu kolem 5 korun za kilogram.

Dřevěné brikety

Dřevěné brikety jsou kompaktní a pevné palivo vyráběné z křehkého a tříděného dřeva. Tyto dřevěné brikety jsou častokráte používány jakožto náhrada uhlí nebo klasického dřeva pro topení v kotlích nebo krbech, a to jednak díky nižší ceně a též kvůli tomu, že méně produkují škodlivé emise.

Biomasa

Biomasu lze použít jakožto palivo pro kotle na pevná paliva nebo pro tepelná čerpadla. Je to ekologické a cenově dostupné palivo, ale potřebujete pro něj dostatečný přístup vzduchu. Rovněž velice finančně výhodnou a 100% přírodní alternativou k biomase jsou rašelinové brikety.

Zemní plyn

Zemní plyn má vyšší účinnost než uhlí nebo dřevo, tudíž má v tomto ohledu větší potenciál. Nicméně díky prudkému nárůstu ceny plynu momentálně nejde o nejlevnější topení, avšak pokud cena klesne na hodnoty před nárůstem, tak znovu půjde o levné a ekologické palivo, které se často používá pro levné vytápění. 

Muž přikládá do kotle biopalivo
Muž přikládá do kotle biopalivo

Vytápějte vždy na ideální teplotu. Jaká je?

Pro nejlevnější topení v domě či bytě je potřeba vědět, kolik stupňů je nejvýhodnější doma udržovat. Přílišná zima by vám sice pomohla ušetřit dalších pár korun navíc, ale mohla by se vám negativně vrátit například tím, že byste se podchladili, onemocněli a pak nemohli vydělávat v práci – zkrátka nad šetřením za topení je potřeba myslet i takto komplexněji

Ideální teplota v domě nebo bytě je velmi subjektivní záležitostí a může se lišit v závislosti na preferencích jednotlivých lidí. Obecně tedy platí, že teplota v interiéru by měla být především příjemná a pohodlná pro všechny obyvatele bytu či domu

Každopádně ideální teplota v domě či bytě se obvykle pohybuje okolo 19 stupňů Celsia. Tato teplota je totiž dostatečně vysoká na to, aby bylo uvnitř maximálně příjemně, ale zároveň není natolik vysoká, že by spotřebovávala příliš mnoho energie, což je klíčové ve snaze jak ušetřit za topení.

Zkrátka takováto teplota je považována za optimální pro většinu lidí a zároveň poskytuje dostatečné teplo v zimních měsících a příjemnou teplotu v létě. 

Ideální teplota se liší i podle místností

Obecně se doporučují následující teploty pro jednotlivé místnosti:

  • obývací pokoj: 18 až 21 °C
  • ložnice: 16 až 18 °C
  • koupelna: 22 až 24 °C
  • kuchyně: 18 až 20 °C

Je důležité si uvědomit, že tyto teploty jsou jen orientační a mohou se lišit v závislosti na individuálních preferencích a také na teplotě vnějšího prostředí. 

Snížení teploty radiátoru
Snížení teploty radiátoru

Volte šetrné, ale výkonné zdroje vytápění

Pro nejlevnější topení je potřeba volit pouze spotřebiče s vysokou účinností. To platí u všech typů – tedy například i u přímotopů a podobných spotřebičů. Jak se zjistí energetická účinnost u spotřebičů? Energetická účinnost spotřebičů se zjišťuje pomocí energetického štítku. Tento štítek obsahuje informace o spotřebě energie v kilowattech za hodinu (kWh) a také o energetické třídě spotřebiče. Energetická třída se pohybuje od A+++ (nejúčinnější) po G (nejméně účinný).

U kamen a krbů se zas vyplatí sledovat takzvaný Index energetické náročnosti – čím nižší je, tím úspornější kamna budou. V neposlední řadě je ale potřeba sledovat i jejich výkon a výhřevnost, neboť tyto hodnoty jsou zásadní pro to, jak budou fungovat při běžném používání.

Popřemýšlejte nad výměnou zdroje vytápění

Pakliže využíváte starý, neúčinný či již vašim požadavkům nevyhovující zdroj vytápění, tak pochopitelně za zvážení stojí i změna zdroje tepla. Jedná se sice o velkou investici, ale hlediska úspor může být nejzásadnější. Jaká zařízení se vyplatí používat k vytápění? Za nejúspornější jsou považována tepelná čerpadla nebo solární panely.

Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete vyměnit zdroj vytápění u vás doma, tak alespoň věnujte náležitou péči tomu současnému. Především zkontrolujte, zda jsou topná tělesa zcela čistá a volně průchodná, aby mohla teplo co nejefektivněji pronikat do místnosti. 

Žena se zahřívá u topení
Žena se zahřívá u topení

Používejte termostat

Je důležité si uvědomit, že teplota v bytě či domě může být ovlivněna mnoha faktory, jako jsou velikost a stav budovy, počasí nebo umístění nemovitosti. Proto je důležité kontrolovat a regulovat teplotu uvnitř pravidelně, aby byla za každých okolností co možná nejpříjemnější pro jeho obyvatele a zároveň, abyste nikdy energií zbytečně neplýtvali, když to není potřeba.

Abyste udrželi ideální teplotu v domě či bytě, tak byste měli pravidelně kontrolovat a regulovat teplotu za pomocí termostatu. K čemu se vlastně takový termostat používá? Termostat umožňuje nastavit teplotu v místnosti na požadovanou hodnotu a automaticky ji udržuje. To znamená, že topení nefunguje, když není potřeba, což napomáhá snižovat spotřebu energie.

Základní rady pro používání termostatu

Termostat vždy nastavte na co možná nejnižší teplotu, ale ne nikdy tak nízko, abyste se kvůli tomu cítili nepohodlně – řídit se lze kupříkladu výše uvedenou tabulkou ideálních teplot. Každý stupeň snížení teploty v interiéru každopádně může umožnit snížení nákladů na topení až o 5 – 10 %.

Některé termostaty umožňují programovat teplotu na různé časy během dne, což vám umožní nastavit nižší teplotu, když nikdo není doma nebo když spíte. V cestě za úsporami za vytápění tedy využívejte vymoženosti programovatelného termostatu – nastavte nižší teplotu na dobu, kdy nikdo není doma nebo když spíte.

Pokud máte termostat v každé místnosti, můžete nastavit teplotu v každé místnosti samostatně, což vám opět umožní lépe alokovat teplo a využívat ho pouze tam, kde skutečně potřebujete. A naopak nevytápět zbytečně místnosti, u kterých to není v daný okamžik nezbytně nutné.

Závěr

Ušetřit za vytápění není vůbec obtížné. Stačí se řídit zmíněnými radami a budete mít garantováno, že ušetříte ročně minimálně několik procent ze svých stávajících účtů za energie.

Zdroje:

https://www.yourrepair.co.uk/blog/how-to-save-money-on-energy-and-heating-bills

https://www.cnet.com/home/energy-and-utilities/yes-you-can-cut-your-heat-and-electric-bills-5-easy-tips/

https://www.edfenergy.com/for-home/energywise/four-ways-lower-your-heating-bills

Ohodnoťte tento článek

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..