Bydlení

Zútulněte si kancelář pro lepší produktivitu v práci

V kanceláři ať už v práci, nebo v home office trávíme podstatnou část dne, proto by naše pracovní místo mělo splňovat pravidla ergonomie a kancelář by měla být vybavená tak, abychom se v ní cítili dobře. Když budeme mít pracovní prostředí vytvořené tak, aby bylo příjemné a aby nás sedavé zaměstnání zdravotně nezatěžovalo, určitě to zvýší naši pracovní výkonnost.

Jaké parametry by měla splňovat kancelář

Již při zřizování nebo pronájmu kanceláře je potřeba vzít v úvahu několik parametrů, jako je prostor, dostatek světla, ergonomické vybavení, bezpečnostní a hygienické podmínky. Pokud při zřizování nové kanceláře zohledníme všechny důležité aspekty, můžeme si být jistí, že nové vytvořená pracovní místa budou bezpečná a pro práci příjemná.

Dostatek prostoru

Podle platných norem, které se vztahují na administrativní budovy, by pracovní místo s prostorem pro jednání a s odkládacími plochami mělo mít minimálně 12 m2. Pokud se jedná o pracovní místo bez prostoru k jednání a bez odkládacích ploch, tak to by mělo mít minimálně 5 m2. Doporučuje se, aby skutečná plocha byla ještě o 3 až 4 m2 větší.

Pro duševní typy pracovních činností se jako ideální považuje, když je v kanceláři umístěn jeden pracovník, připouští se i vyšší počet, a to nejvíce čtyři pracovníci na jednu kancelář. Někteří zaměstnavatelé stále dávají přednost velkoprostorovým kancelářím (open space), kde obvykle pracuje 10 až 20 zaměstnanců.

Osvětlení

Osvětlení pracoviště je součástí jeho ergonomie, nedostatek světla může způsobovat bolest hlavy, bolest očí, zhoršení soustředění i únavu. Pracoviště by ale nemělo být přesvícené a světlo by nemělo vytvářet odlesky a stíny. Kvalitní osvětlení dokáže zvýšit naši pracovní výkonnost až o 30 %.

Ergonomické pracoviště

Při práci v kanceláři trávíme většinu času vsedě a ve strnulé pozici, což způsobuje různé zdravotní problémy, jako jsou bolesti hlavy, problémy s páteří, svalové problémy i obezitu. Proto bychom se při zařizování pracoviště měli zaměřit především na to, aby odpovídalo pravidlům ergonomie. To se týká kancelářského nábytku, a to především pracovního stolu a židle a také monitoru k počítači.

Pracovní stůl

Deska pracovního stolu by měla být přibližně 72 cm nad podlahou, jiné pravidlo uvádí, že když u stolu sedíme, tak by předloktí a nadloktí mělo svírat pravý úhel. Ideálním řešením je polohovací stůl, který si můžeme nastavit přesně podle našich potřeb. Další výhodou polohovacího stolu je možnost posunout si pracovní desku tak, abychom mohli část pracovní doby pracovat vestoje.

Kancelářská židle

Nezbytným vybavením kanceláře je kvalitní polohovací židle, které má být stabilní a pevná. Výšku sedáku bychom si měli nastavit tak, abychom při sezení měli pravý úhel v kyčlích i v kolenou. Bederní páteř by měla být pevně podepřená opěradlem. Doporučuje se střídat způsob sezení, výbornou alternativou je relaxační míč i různé typy rehabilitačních podsedáků.

Monitor

Umístění monitoru významně ovlivňuje ergonomii našeho pracoviště. Platí, že větší monitor méně namáhá oči a krční páteř, doporučuje se monitor s úhlopříčkou 24“. Monitor by měl být umístěný kolmo k oknu, ve vzdálenosti délky naší paže, horní okraj obrazovky bychom měli mít několik centimetrů nad očima.

Pracovní monitory v kanceláři
Pracovní monitory v kanceláři

Zpříjemnění pracovního prostředí

Rostliny

Ke zpříjemnění pracovního prostředí napomáhají živé rostliny, které mají schopnost absorbovat škodlivé látky, zvlhčovat vzduch i tlumit hluk. Asi nejdůležitější pro nás je, že rostliny v kanceláři přispívají ke psychické pohodě. Doporučenými druhy kancelářských rostlin jsou fíkusy, břečťany, datlovníky nebo orchideje.

Hudební kulisa

Velká většina z nás při práci poslouchá hudbu. Příjemná hudba nebo poslech oblíbené rozhlasové stanice příznivě působí na naši pracovní výkonnost. Někdo dává přednost poslouchání hudby ze sluchátek, dlouhodobé používání sluchátek ale může poškodit sluch. Proto je vhodné kombinovat poslech ze sluchátek a přímý poslech a vybavit si pracoviště kvalitními reproduktory k počítači.

Barva stěn

To, jak se v kanceláři budeme cítit, jistě ovlivní i barva, kterou je kancelář vymalovaná. Když si budeme moct zvolit svoji oblíbenou barvu, bude na nás kancelář působit útulněji. Také kalendář s obrazy oblíbeného malíře nebo s krásnými fotografiemi přírody přispěje k tomu, že náš celodenní pobyt v kanceláři bude příjemnější.

Kancelářský nábytek

V současné době je nabídka kancelářského nábytku velice široká. Při dostatku financí si můžeme kancelář vybavit zajímavými designovými prvky, ale i z klasického sektorového nábytku si můžeme sestavit zajímavé a příjemné pracoviště.

5/5 - (2 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..