Ostatní

Zranění chodce po dopravní nehodě: jaké odškodnění může poškozený žádat?

Při dopravní nehodě může dojít ke zranění chodce. Víte, jaké odškodnění poté může poškozený chodec žádat?

Jak řešit zranění chodce při autonehodě

Pokud jako chodec utrpíte zranění při dopravní nehodě, obvykle to znamená, že budete oprávnění žádat odškodnění za zranění od viníka nehody (respektive jeho pojišťovny z povinného ručení). 

 

Je přitom třeba zdůraznit, že odškodnění chodce po dopravní nehodě lze žádat nejen u těžkých, ale i u lehkých zranění. Pokud jako chodec utrpíte zranění po dopravní nehodě, vždy zavolejte na místo nehody policii. Pojišťovna vozidla viníka totiž obvykle požaduje předložení rozhodnutí o určení viníka, aby následně poskytla plnění odškodnění za zranění. 

Trestní stíhání po dopravní nehodě

Pokud v popisovaném případě dojde ke zranění chodce vážnějšího charakteru, znamená to zpravidla trestní stíhání viníka nehody pro ublížení na zdraví z nedbalosti nebo těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. 

Odškodnění chodce při nehodě

Poškozený chodec by v takovém případě měl být aktivní, a to i z důvodu možného rizika krácení odškodnění. K tomu dochází v případě, že je v trestním řízení odvozeno, že chodec nese za dopravní nehodu spoluvinu. Proto by měl být poškozený například nahlížet do spisu a účastnit se hlavního líčení u soudu.

Jak odškodnění uplatnit

Odškodnění chodce po dopravní nehodě doporučujeme uplatnit u pojišťovny vozidla viníka nehody, a to z titulu povinného ručení. Tento způsob je vhodnější než žádat odškodnění přímo u viníka nehody, jelikož ten tak jako tak komunikuje se svou pojišťovnou. 

 

Více informací ze světa odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.

5/5 - (1 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..