Máte malý byt? Vyzkoušejte tyto optické triky
Co s malým bytem, když rekonstrukce nepřipadá v úvahu? Vezměte si na pomoc optické triky, díky kterým bude váš příbytek působit prostorněji. Vsaďte na světlé barvy a jemné vzory, multifunkční nábytek a minimalismus.
Vneste do interiéru světlo
Zatímco tmavé barvy pohlcují světlo, světlé barvy ho odrážejí a tím opticky zvětšují prostor. Jak toho při zařizování malého bytu využít? Při výběru barevné palety dejte přednost bílé barvě, kterou mohou doplnit béžové a krémové odstíny nebo jemné pastelové tóny.
Nebojte se vzorů
Bíle vymalované stěny sice vytvoří dojem většího prostoru, zároveň však mohou působit neútulně. Nebojte se proto zakomponovat do interiéru vzory. Vybírejte menší a jemnější motivy, naopak výrazným vzorům se raději vyhněte. Dobrou službu vám v malém bytě udělají pruhované tapety – zatímco vodorovné linie prostor opticky rozšíří, svislé pruhy zdánlivě nadvednou strop.
Jděte na to od podlahy
Od stěn se přesuneme rovnou k podlaze. Ta by měla být v celém bytě stejná, aby vznikl dojem neohraničeného prostoru. Co se týče barvy, i v tomto případě platí, že světlá podlaha byt opticky zvětší. Zároveň by však měla být alespoň o odstín tmavší než stěny, jinak bude interiér působit chladně a neosobně.
Důležitou roli hraje také směr pokládky. Jestliže máte obdélníkovou místnost, podlahu pokládejte podél delší stěny. Zajímavým řešením je instalace prken diagonálně, která rovněž vytvoří dojem rozlehlého prostoru.
Nábytek, který se přizpůsobí prostoru
Malý prostor vyžaduje multifunkčnost. Tedy aby nábytek poskytoval maximum úložného prostoru, byl skladný a v případě potřeby se dal jednoduše uklidit. Můžete-li si dovolit do vybavení investovat, neváhejte probrat vaše možnosti s architektem nebo bytovým designérem. Druhou možností je zadat výrobu velkých kousků nábytku šikovnému truhlářem, který vám je vyrobí na míru. Uvidíte, že se vám tato investice vyplatí.
Šetřete místo posuvnými dveřmi
Klasické dveře zabírají při otevírání a zavírání poměrně hodně místa, nahraďte je proto těmi posuvnými. Díky této malé změně získáte tolik potřebný prostor, který můžete využít mnohem kreativněji.
Jestliže vám toto řešení nevyhovuje a raději zůstanete věrni klasickým dveřím, opatřete je alespoň skrytými zárubněmi. Pokud navíc sladíte materiál kliky s úchytkami na vestavěném nábytku, dveře splynou s interiérem a nebudou působit jako pěst na oko.
Udržujte pořádek
Uklizený byt, ve kterém má vše své jasně dané místo, vypadá vždy na první pohled větší. Snažte se proto držet zásad minimalismu a zároveň dbejte na dostatek úložných prostor. Ten vám už tradičně poskytnou skříně, police a úložné boxy. Spoustu sezónního oblečení a ložního prádla ale schováte také pod postel nebo pohovku.
Nedostatek odkládacích míst lze vyřešit také úložnými prostory pod stropem, které poslouží k uložení knih nebo k uskladnění peřin a sezónního oblečení. V bytech s vysokým stropem proto doporučujeme vybudovat podhled.
Posviťte si na to
Velkých změn docílíte už jen tím, že interiér správně osvětlíte. Centrální zdroj osvětlení je vhodné doplnit bodovými světly, menšími stolními lampičkami nebo stojacími lampami s různou teplotou světla a dosahem. Hloubku pak dodají malé místnosti 3D fototapety, lesklé materiály a zrcadla.