Bydlení

Zařiďte si bydlení v moderním hygge stylu, víme jak na to

Jak je možné, že Dánové patří mezi nejšťastnější lidi na světě, když je sužuje špatné počasí, tma a nedostatek slunečního světla, které jak je známo navozuje dobrou náladu rychle a snadno? Odpověď je jasná – hygge. Dánové se v tomto stylu života i bydlení zhlédli a umí se prostě radovat z maličkostí. Zkuste to taky!

Co je to hygge?

Slyšeli jste už někdy o hygge? Význam vyjadřuje zejména harmonický postoj k životu. Ve své podstatě jde o to, že by si člověk měl najít něco krásného i v obyčejných strastech všedního dne. Raduj se z každé maličkosti a buď hygge! Hygge rovněž hlásá, že by si člověk měl každý den najít chvilku jen pro sebe, samozřejmě v příjemném prostředí, které šťastný dojem jen umocní. Styl hygge se proto projevuje zejména ve vztahu k okolí a interiérovém designu.

Hygge bydlení vnese domů hřejivou atmosféru

Aby váš hygge domov voněl po severském štěstí, lásce a harmonii, stačit vám bude pár maličkostí. V první řadě si vymezte doma koutek, který bude jen váš a vy si ho přizpůsobte svým představám. Nesmí chybět pohodlné sezení, příjemná vůně svíček, či vonných difuzérů, s měkoučkými dekami a polštáři lákajícími k odpočinku. Takových koutků si můžete v bytě udělat klidně hned několik. Nebo snad vyladíte “seversky” celou místnost? Pokud vás oslnil styl bydleníhygge, tak si tímto stylem vyšperkujte klidně mnohem mnohem víc. Stačí vám využít minimalismus a příjemné až hřejivé dekorace a skvělý a zejména nijak náročný výsledek je na světě.

Čím se vyznačuje minimalistický styl bydlení?

Minimalistický styl v interiéru je v mnohém ovlivněn dnes velice populární severskou kulturou a hygge. Není tedy divu, že má spoustu fanoušků po celém světě. A proč je pro hygge atmosféru důležitý právě minimalismus? Díky nezatížené ploše vytvoří místo, kde se člověk cítí příjemně a má prostor na relaxaci, ale i fantazii, jež výrazně podporuje pozitivní mysl.

A jak vypadá minimalismus v bydlení v praxi?

 • Vzdušný a volný prostor, který není zatížen zbytečným nábytkem. Naopak, v minimalistickém interiéru najdete ve většině případů policové systémy s úložnými boxy, které se nebojí pyšnit se výraznějšími vzory.
 • Barevná střídmost nechává vyniknout designovým kouskům, či nástěnným dekoracím. Pletená bílá deka a polštáře ve smetanových a béžových odstínech mají své osobní kouzlo.
 • Velký důraz se klade na materiál. Ve většině případů nalezneme v severském stylu dřevěné kousky, případně doplněné o proutěný materiál, do kterého jsme se poslední dobou doslova zamilovali.
 • Důmyslné osvětlení, které bude navozovat harmonickou atmosféru. Vřele doporučujeme používat tlumenější světla v teplých odstínech.
 • Čistota, úhledné linie a organizovanost – i v bytě s minimem nábytku lze dosáhnout precizního úklidu. Využijte sílu úložných boxů, které nejen, že sladíte se vzdušným interiérem, ale rovněž do krabic schováte vše, co nemusí být na očích.
 • Minimum nábytku k minimalismu neodmyslitelně patří. Navíc pak nemusíte oprašovat tolik plochy a zbyde vám spoustu času na zaslouženou relaxaci přesně v dánském životním stylu hygge.
 • Dekorace – může se zdát, že dekorace se k minimalistickému domovu zas až tolik nehodí. Opak je pravdou, samozřejmě můžete zapomenout na lapače prachu vyložené ve skříni. Inspirujte se níže a pořiďte si něco stylového, moderního a zejména originálního.
Minimalistický hygge styl bydlení
Minimalistický hygge styl bydlení

Hygge dekorace – jaké si pořídit?

Dánský a norský styl bydlení se vyznačuje minimalismem, ale také útulností a hřejivostí. Dekorace zde tedy mají své pevné místo. Nic se samozřejmě nemá přehánět, podívejte se, s jakými dekoracemi rozhodně neuděláte chybu.

 • Textil – volte samozřejmě jemné pudrové barvy, u stylových koberečků se můžeme inspirovat stále oblíbenějšími skandinávskými vzory.
 • Pokud máte vedený celý byt v neutrálních barvách, můžete si dovolit popustit uzdu své fantazii a na zeď pověsit výtvor oblíbeného autora, případně jakoukoliv jinou nástěnnou dekoraci, která hraje všemi barvami. V kombinaci s celkovým minimalistickým bydlením bude výsledek fenomenální.
 • Světlo, světlo a zase světlo má v norském stylu bydlení své pevné místo. Ať už se rozhodnete pro LED světla, svíčky všude kam se podíváš, či pasivní světlo z oken, nikdy nešlápnete vedle.
 • Inspirace přírodou – nebojte se do bydlení zakomponovat přírodu, ať už se jedná zeleň v truhlíku, masivní dřevěný špalek, věnec na dveře z přírodnin, či sušené květiny v proutěných vázách. Doporučujeme opět volit zemité barvy odstínů hnědé, béžové a smetanové.

Hygge styl bydlení má v interiérovém designu stále větší oblibu a není se čemu divit. Příjemná atmosféra, hřejivost a nezatížený prostor zbytečnostmi sklízí obdiv nejen u jeho majitelů, ale i případných návštěv.

Ohodnoťte tento článek

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..