Konec superhrubé mzdy 2021: Kalkulačka + důležité informace
Konec superhrubé mzdy – to je nyní téma číslo jedna. I když se stát rozhodl kompenzovat ztráty způsobené koronavirem nemalou sumou, která udělala díru do státních peněženky, přesto je nyní jen krůček od schválení zrušení něčeho, co státní dluh ještě více prohloubí. Na druhou stranu se jedná o způsob, jak přidat lidem více peněz do peněženek. Opravdu však mluvíme o tak dobrém rozhodnutí, jak se zrušení superhrubé mzdy na první pohled jeví?
Superhrubá mzda funguje v tuzemsku dlouhých třináct let. A se vší pravděpodobností míří ke svému konci. Sněmovna má nyní na stole upravený návrh od senátu a čeká se jenom na to, jestli úpravám vyhoví či jak se k superhrubé mzdě postaví sám prezident. Ten se k tomuto nápadu nestaví zrovna s radostí, spíše naopak – pokud by se měl tento návrh schválit, doufá, že tomu tak bude jenom na dva po sobě jdoucí roky.
Co je to superhrubá mzda?
Superhrubá mzda a její blížící se konec je opravdu velké téma, jak již bylo zmíněno. Nabízí se však otázka, co to vlastně je? Zaměstnancům je superhrubá mzda pravděpodobně dobře známá, ale ne všichni ji dokážou správně definovat.
Zavedena byla zavedena v roce 2008 a obsahuje dvě informace – celkové náklady na zaměstnance (jedná se o součet odvodů zdravotního a sociální pojištění, dále také hrubé mzdy) a základ pro výpočet daně.
A i když zrušení zatím není definitivní, zaměstnavatelům by to zjednodušilo jejich práci a zaměstnancům přidalo více peněz na platech. Ne však pro všechny je zrušení superhrubé mzdy výhodou. Paradoxně se z velké úspory nebudou radovat jedinci s nejnižšími příjmy.
Superhrubá vs. čistá mzda
Jaký je rozdíl mezi čistou mzdou a superhrubou mzdou? Na základě zmíněné definice si lze odvodit, že superhrubá mzda je součet veškerých nákladů na zaměstnance a zároveň se jedná o základ daně. Čistá mzda je to, co zaměstnanci skutečně přistane na bankovní konto či na ruku, pokud je v pracovní smlouvě sjednáno vyplácení mzdy v hotovosti.
Výpočet čisté mzdy v roce 2021
Zrušení superhrubé mzdy se tak může reálně projevit na našich výplatách. Zejména, pokud dojde také ke snížení daní a ke zvýšení slev na poplatníka. Ptáte se, jak si snadno vypočítat čistou mzdu, aniž byste použili kalkulačky na internetu? Je to poměrně prosté.
Čistá mzda se vypočítá z hrubé mzdy, od které se odečte sociální i zdravotní pojištění, dále záloha na daň z příjmů. Přičtou se naopak daňové bonusy na děti či manželku/manžele a odečte solidární daň, pakliže vykazujete nadmíru vysoké příjmy.
Zrušení superhrubé mzdy jako součást daňového balíčku
Jak již bylo zmíněno, zrušení superhrubé mzdy je jen jednou z mnoha změn, k jejichž schválení chybí jenom krok. Mluvíme o součástech nového daňového balíčku, který by měl vejít v platnost ihned po novém roce. Jestli však poslanci stihnou daňový balíček projednat a jestli ho zároveň stihne podepsat nebo vetovat prezident, to je jen otázkou spekulací.
V každém případě zatím daňový balíček obsahuje:
- Zrušení superhrubé mzdy
- Zavedení nových sazeb daní z příjmů fyzických osob (15% a 23%)
- Navýšení daňové slevy na poplatníka (o výši slevy se jedná)
- Zavedení stravenkového paušálu (jedná se o alternativu ke klasickým stravenkám)
- Zrychlení odpisů
- Zrušení hranice pro uplatnění daňového bonusu pro děti
Úspora nebo jen tahání za nos?
Závěrem se nabízí otázka, jestli nový daňový balíček má skutečně přinést úsporu peněz nebo jestli je to jenom další “tah na branku” mocných politiků. Odpovědí je, že jisté úspory peněz se opravdu dočkáme, ovšem nedočkají se jí lidé s nejnižšími příjmy. Krok je výhodný především pro zaměstnance nacházející se někde v průměru, co se platů týče.
Za úsporu bude moct právě snížení sazby daně a to, že se čistá mzda bude počítat ryze z hrubé mzdy, nikoliv ze superhrubé mzdy, která se má v rámci daňového balíčku rušit. Také má na vyšší platy vliv i vyšší sleva na poplatníka. Jak ale bylo zmíněno, její přesná výše zatím není schválena. Sněmovna navrhla konkrétní sumu, senát sumu zase zcela jinou. Nyní to má v rukou opět sněmovna a na její vyjádření už čeká prezident.
Potěšeni však nebudou lidé vydělávající nemalé peníze, konkrétně tedy lidé vydělávající nad sto tisíc korun měsíčně. Jich se totiž bude týkat (se vší pravděpodobností) vyšší daňová sazba, a to 23procentní. Na lidi s nižšími příjmy se bude vztahovat patnáctiprocentní daň.
https://www.student.cz/novinky-a-sdeleni/supehrube-mzda-a-co-vlastne-znamena-