Připravte si zdravé mlsání se sušičkou potravin!
Při sušení potravin dochází k jejich dehydrataci, díky čemuž je zamezeno rozmnožování plísní, bakterií či kvasinek. Sušené potraviny si ale až z 85 % zachovávají podíl všech zdraví prospěšných a výživných látek. Sušené potraviny jsou navíc nejen zdravé, ale také dlouho vydrží!
Potraviny se suší více než 3 tisíce let
Sušení se používalo především k prodloužení trvanlivosti potravin. Naši předkové sušily různé druhy potravin pomocí horkého vzduchu a slunce. My dnes máme k dispozici propracované přístroje, které celý proces zvládnou samy. Nejlepším způsobem, jak potraviny sušit, je pořídit si sušičku potravin. Ta zajistí ideální teplotu a odvětrávání, potraviny se při správné obsluze nevysuší ani nepřipálí. Sušení potravin v sušičce je opravdu jednoduché. S modernějšími modely můžete sušit i více typů potravin najednou a opravdu dobré sušičky potravin zvládnou připravit také domácí nudle, těstoviny, placky, krekry, keksy, müsli tyčinky či dokonce domácí jogurt.
Po jakém tvaru a materiálu sáhnout?
Na trhu narazíte na kulaté a hranaté sušičky potravin. Liší se především svou cenou, provedením a také náročností obsluhy. Zatímco kulaté sušičky mají topné těleso vespod a je tedy nutné během sušení prohazovat plata, u hranatých sušiček tato nutnost odpadá. Topné těleso je umístěno na boku a dochází tak k rovnoměrnému vedení tepla i sušení. Kulaté sušičky potravin jsou ale levnější a k většině modelů je možné pořizovat náhradní síta a zvýšit jejich kapacitu až dvojnásobně. Ne všechny hranaté sušičky tuto možnost nabízí. Obsluha kulaté sušičky potravin je tedy sice náročnější, pokud však budete sušit spíše výjimečně, není nutné investovat do drahých přístrojů. Z materiálů je na výběr mezi nerezem a plastem. Nerez je obecně kvalitnější, odolnější a déle vydrží, tyto vlastnosti se však promítají do jeho ceny. Plastová sušička nemusí být nutně nekvalitní. Pozor si však dejte na podezřele levné a také lehké přístroje. Dobrá sušička potravin je opravdu velmi užitečný kuchyňský spotřebič.
Jaký je ideální počet a rozměr sušících sít?
Nejběžnějším typem jsou sušičky s 5 síty. Toto množství je postačující pro běžné sušení potravin. Pokud je sušení váš oblíbený a častý způsob zpracování potravin, můžete si pořídit sušičky s až 10 síty. U hranatých sušiček, do kterých často není možné přidávat další síta, je vždy důležité promyslet si počet sít předem. U kulatých sušiček si zase pohlídejte informaci o tom, pro kolik sít je uzpůsobená. Při použití většího než doporučeného množství by totiž mohlo dojít k přehřátí motoru. S množstvím potravin, které sušička dokáže usušit, souvisí spolu s počtem také rozměr síta. Ten se pohybuje mezi 23 až 33 cm. A v neposlední řadě je důležitá nastavitelná výška sít. Ta vám umožní sušit i větší kousky. Pomocí sít s dutým dnem zase můžete sušit i velmi šťavnaté potraviny či dokonce tekuté. Pro bylinky a koření se naopak hodí síta s jemnými oky, kterými nic nepropadne a nehrozí tak ucpání vzduchových průduchů.
Další důležité parametry
O možnostech sušičky vám mnohé napoví údaje o jejím příkonu a výkonu. Čím vyšší příkon sušička potravin má, tím vyšší je i její výkon a tím více toho zvládne usušit. Pro běžné domácí sušení bohatě postačí sušičky s příkonem okolo 400-500 W. Velmi důležitá je při sušení ale také teplota a především pak možnost ji regulovat. Termostat či jiný typ regulátory teploty by tedy měl být samozřejmostí. To, jaké teploty budete potřebovat, záleží na druhu potravin, které budete sušit. Pro sušení bylinek a koření se doporučují teploty nižší než 40 °C, zatímco maso by se mělo sušit alespoň na 70 °C. S ohledem na to, jak často budete sušičku potravin používat, a zda ji budete po každém použití schovávat, nebo bude mít své pevné místo na kuchyňské lince, se zaměřte také na její rozměry a hmotnost. Průměr sušičky se odvozuje od průměru jednotlivých sít a tato hodnota souvisí také s množstvím surovin, které sušička zvládne usušit.