Zařiďte si bydlení v moderním hygge stylu, víme jak na to
Jak je možné, že Dánové patří mezi nejšťastnější lidi na světě, když je sužuje špatné počasí, tma a nedostatek slunečního světla, které jak je známo navozuje dobrou náladu rychle a snadno? Odpověď je jasná – hygge. Dánové se v tomto stylu života i bydlení zhlédli a umí se prostě radovat z maličkostí. Zkuste to taky!
Co je to hygge?
Slyšeli jste už někdy o hygge? Význam vyjadřuje zejména harmonický postoj k životu. Ve své podstatě jde o to, že by si člověk měl najít něco krásného i v obyčejných strastech všedního dne. Raduj se z každé maličkosti a buď hygge! Hygge rovněž hlásá, že by si člověk měl každý den najít chvilku jen pro sebe, samozřejmě v příjemném prostředí, které šťastný dojem jen umocní. Styl hygge se proto projevuje zejména ve vztahu k okolí a interiérovém designu.
Hygge bydlení vnese domů hřejivou atmosféru
Aby váš hygge domov voněl po severském štěstí, lásce a harmonii, stačit vám bude pár maličkostí. V první řadě si vymezte doma koutek, který bude jen váš a vy si ho přizpůsobte svým představám. Nesmí chybět pohodlné sezení, příjemná vůně svíček, či vonných difuzérů, s měkoučkými dekami a polštáři lákajícími k odpočinku. Takových koutků si můžete v bytě udělat klidně hned několik. Nebo snad vyladíte “seversky” celou místnost? Pokud vás oslnil styl bydlení – hygge, tak si tímto stylem vyšperkujte klidně mnohem mnohem víc. Stačí vám využít minimalismus a příjemné až hřejivé dekorace a skvělý a zejména nijak náročný výsledek je na světě.
Čím se vyznačuje minimalistický styl bydlení?
Minimalistický styl v interiéru je v mnohém ovlivněn dnes velice populární severskou kulturou a hygge. Není tedy divu, že má spoustu fanoušků po celém světě. A proč je pro hygge atmosféru důležitý právě minimalismus? Díky nezatížené ploše vytvoří místo, kde se člověk cítí příjemně a má prostor na relaxaci, ale i fantazii, jež výrazně podporuje pozitivní mysl.
A jak vypadá minimalismus v bydlení v praxi?
- Vzdušný a volný prostor, který není zatížen zbytečným nábytkem. Naopak, v minimalistickém interiéru najdete ve většině případů policové systémy s úložnými boxy, které se nebojí pyšnit se výraznějšími vzory.
- Barevná střídmost nechává vyniknout designovým kouskům, či nástěnným dekoracím. Pletená bílá deka a polštáře ve smetanových a béžových odstínech mají své osobní kouzlo.
- Velký důraz se klade na materiál. Ve většině případů nalezneme v severském stylu dřevěné kousky, případně doplněné o proutěný materiál, do kterého jsme se poslední dobou doslova zamilovali.
- Důmyslné osvětlení, které bude navozovat harmonickou atmosféru. Vřele doporučujeme používat tlumenější světla v teplých odstínech.
- Čistota, úhledné linie a organizovanost – i v bytě s minimem nábytku lze dosáhnout precizního úklidu. Využijte sílu úložných boxů, které nejen, že sladíte se vzdušným interiérem, ale rovněž do krabic schováte vše, co nemusí být na očích.
- Minimum nábytku k minimalismu neodmyslitelně patří. Navíc pak nemusíte oprašovat tolik plochy a zbyde vám spoustu času na zaslouženou relaxaci přesně v dánském životním stylu hygge.
- Dekorace – může se zdát, že dekorace se k minimalistickému domovu zas až tolik nehodí. Opak je pravdou, samozřejmě můžete zapomenout na lapače prachu vyložené ve skříni. Inspirujte se níže a pořiďte si něco stylového, moderního a zejména originálního.
Hygge dekorace – jaké si pořídit?
Dánský a norský styl bydlení se vyznačuje minimalismem, ale také útulností a hřejivostí. Dekorace zde tedy mají své pevné místo. Nic se samozřejmě nemá přehánět, podívejte se, s jakými dekoracemi rozhodně neuděláte chybu.
- Textil – volte samozřejmě jemné pudrové barvy, u stylových koberečků se můžeme inspirovat stále oblíbenějšími skandinávskými vzory.
- Pokud máte vedený celý byt v neutrálních barvách, můžete si dovolit popustit uzdu své fantazii a na zeď pověsit výtvor oblíbeného autora, případně jakoukoliv jinou nástěnnou dekoraci, která hraje všemi barvami. V kombinaci s celkovým minimalistickým bydlením bude výsledek fenomenální.
- Světlo, světlo a zase světlo má v norském stylu bydlení své pevné místo. Ať už se rozhodnete pro LED světla, svíčky všude kam se podíváš, či pasivní světlo z oken, nikdy nešlápnete vedle.
- Inspirace přírodou – nebojte se do bydlení zakomponovat přírodu, ať už se jedná zeleň v truhlíku, masivní dřevěný špalek, věnec na dveře z přírodnin, či sušené květiny v proutěných vázách. Doporučujeme opět volit zemité barvy odstínů hnědé, béžové a smetanové.
Hygge styl bydlení má v interiérovém designu stále větší oblibu a není se čemu divit. Příjemná atmosféra, hřejivost a nezatížený prostor zbytečnostmi sklízí obdiv nejen u jeho majitelů, ale i případných návštěv.