Technologie

Kdy je čas na výměnu kancelářského PC?

Životní cyklus elektroniky je v současné době poměrně krátký. Kdy můžeme říct, že elektronika zastarala a jaké důsledky z toho vyplývají?

Funkční životnost versus morální zastaralost

V první řadě je nutné terminologicky rozlišovat mezi dobou tzv. funkční životnosti a morální zastaralostí produktu.

Pakliže produkt morálně zastará, je v této fázi ještě funkční a sloužit bude až do té doby, dokud neskončí právě jeho fyzická životnost. Zejména u spotřební elektroniky je doba morálního zastarání velmi krátká.

Podle průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Intel, dochází už čtyřletého počítače k markantní nárůstu nákladů na jeho údržbu, a to zhruba o 30 % oproti mladšímu zařízení. Je to způsobeno dle výsledků tohoto zkoumání hlavně nutností častěji takový počítač udržovat. V průměru se frekvence údržby oproti novějšímu stroji zvyšuje asi 1,5x.

zastaralý kancelářský počítač

Jak se zastaralost pozná

V mnoha případech má zastaralost šanci poznat sám uživatel, a to víc než zřetelně: Kancelářský počítač vykazuje pomalé chování, protože novější software je hardwarově stále náročnější, jednotlivé aplikace často padají nebo nejdou spustit vůbec, neexistují kompatibilní ovladače pro starší verzi operačního systému, proto se nedá zprovoznit například laserová tiskárna.

Toto chování s sebou přináší značné omezení pracovního výkonu. Starší počítače navíc znamenají, jak již bylo řečeno, vyšší výdaje, ale i bezpečnostní riziko. Společnost Microsoft se totiž uchyluje k omezování podpory starších verzí svých operačních systémů a postupně na ně přestává vydávat aktualizace.

Z celé řady PC do kanceláře v praxi přitom v mnoha případech ještě nevymizel operační systém Windows XP uvedený na trh premiérově již v roce 2001.

Jak na úspornou výměnu kancelářské techniky

Z hlediska ekologické zátěže je určitě nejvýhodnější ve firmách aplikovat nákup nových strojů podle potřeby. Jednoduše se vymění pouze ty stroje, u nichž to uživatelé opravdu potřebují.

nová pc kancelář

Ti dostanou novější a jejich zařízení se v pomyslné pyramidě posunou k uživatelům „o poschodí níže“. Počítače ve spodním patře oné pyramidy se pak zpravidla nechávají coby záložní. Z hlediska IT se však jedná o komplikovaný proces, proto se většinou přistupuje ke komplexní obměně kancelářského vybavení.

Vhodnou volbou, která dokáže snížit finanční nároky na vybavení, tak může být nákup použité kancelářské techniky. Za významně nižší ceny lze pořídit repasovaný počítač, ale také i repasovanou laserovou tiskárnu.

Takové technologie charakterizuje oproti novým zařízením nejen nižší cena, ale také jistá „prověřenost“ časem. Nějakou dobu už úspěšně plnily svou funkci, potenciální závady tedy měly již šanci se projevit.

Technika si navíc před prodejem novému majiteli prochází prohlídkou a servisem. Firmy nabízející nákup repasů zároveň samozřejmě zachovávají i záruční lhůtu.

inComputer.cz – tradiční prodejce repasované výpočetní techniky

5/5 - (3 Hodnocení)

Monade.cz

Jsme internetový magazín Monade. Publikujeme rady, tipy, novinky, srovnání, testy, recenze aj. Náš tým je složen z mladých lidí. Píšeme o různých tématech, podle toho, o co se daný redaktor právě zajímá. Všechny informace jsou ověřeny a podloženy skutečnými daty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..